Mazās atomelektrostacijas Eiropā: Čehijas uzņēmums CEZ un Rolls-Royce SMR paraksta līgumu

CEZ plāno uzbūvēt pirmo mazo modulāro reaktoru esošajā Temelinas atomelektrostacijā 2030. gadu pirmajā pusē.

Čehijas enerģētikas uzņēmums CEZ ir parakstījis līgumu ar Lielbritānijas uzņēmumu Rolls-Royce SMR, lai izveidotu stratēģisku partnerību mazo modulāro kodolreaktoru izstrādei un ieviešanai.

Saskaņā ar līgumu CEZ iegūs 20 % Rolls-Royce SMR akciju, par kurām tā samaksās vairākus miljardus Čehijas kronu (simtiem miljonu eiro).

Pirmais mazais modulārais reaktors Čehijas uzņēmuma Temelīnas atomelektrostacijā varētu būt gatavs nākamās desmitgades pirmajos gados, visticamāk līdz 2032. gadam, un tehnoloģija varētu tikt izmantota arī citos enerģijas objektos, piemēram, Prunērovā un Dětmarovicēs, kas pašlaik izmanto ogļu degvielu. Paredzams, ka partnerības rezultātā Čehijā tiks uzstādīti līdz 3 GW enerģijas avoti. CEZ piedalīsies arī citos Rolls-Royce SMR projektos Eiropā un visā pasaulē.

Čehijas valstij pieder gandrīz 70 % uzņēmuma akciju. “Tas ir svarīgs brīdis Čehijas enerģētiskās drošības nodrošināšanai,” saskaņā ar aģentūru AP sacīja Čehijas premjerministrs Petrs Fiala.

Šī sadarbība tiek uzskatīta par stratēģisku soli, kas palielinās Čehijas enerģētisko neatkarību un drošību, vienlaikus veicinot pāreju uz bezemisiju enerģiju un samazinot atkarību no importa. SMR tehnoloģija tiek slavēta tās kompaktuma un efektivitātes dēļ, jo to varēs būvēt rūpnīcā un uzstādīt kā gatavus moduļus, kas paātrinās uzstādīšanas procesu un samazinās izmaksas​

Spēkstacijai, kurā izmanto britu uzņēmuma mazo modulāro reaktoru, 60 gadus vajadzētu ražot 470 MW jaudu, teikts CEZ paziņojumā.

Mazie modulārie reaktori ir kodolreaktoru veids, kas var saražot līdz aptuveni vienai trešdaļai enerģijas salīdzinājumā ar tradicionālo reaktoru. Izstrādātāji apgalvo, ka mazos reaktorus varēs uzbūvēt ātrāk un lētāk nekā lielus reaktorus, pielāgojot tos konkrētās vietas vajadzībām.

Čehija izmanto sešus kodolreaktorus, lai saražotu vairāk nekā trešdaļu savas elektroenerģijas, un pēc tam, kad tā nolēma līdz 2033. gadam pakāpeniski atteikties no ogļu izmantošanas enerģijas ražošanā, lai samazinātu oglekļa emisijas, tā plāno izmantot kodolenerģiju un atjaunojamos resursus.

Paredzams, ka CEZ līdz martam parakstīs līgumu ar Dienvidkorejas uzņēmumu KHNP par vismaz divu kodolreaktoru būvniecību Čehijā.

Leave a Comment