1. Kādēļ viena krūts ir manāmi lielāka par otru?
Dažkārt viens no piena dziedzeriem savā attīstībā atpaliek. Reizēm asimetrija rodas pēc mazuļa zīdīšanas.
Ja neliela atšķirība pastāv jau gadiem ilgi, nav iemesla pārāk uztraukties. Taču, ja agrāk starpība nav bijusi, bet nu viena krūts vairs neietilpst krūštura bļodiņā, tas varētu liecināt par iekaisumu, cistu, pat audzēju.
2. Vai ievilkti krūtsgali var liecināt par ko bīstamu?
Mazi, uz āru neizvirzīti galiņi nevēsta neko sliktu, taču ar ievilktiem rodas grūtības zīdīt bērniņu. Tad iespējams izlīdzēties ar ierīci piena atslaukšanai.
Ja zirnīši ir uz iekšu kopš jaunības, sievietes veselība nav apdraudēta. Taču nesen radušās izmaiņas, piemēram, viens ievilkts galiņš, var liecināt par nelabvēlīgu procesu pienvados, iekaisumu, audzēju vai citām kaitēm.
3. Vai pārāk ilga mazuļa zīdīšana nekaitē sievietes veselībai?
Piens ir galvenais veselības pūrs, ko māte dod savam bērnam visam mūžam, to nevar aizvietot ar mākslīgo pārtiku. Krūtis sāk gatavoties zīdīšanai jau grūtniecības laikā. Barojot ar krūti, organismā izdalās hormons prolaktīns, kas veicina piena veidošanos. Vairums pieredzējušu ginekologu uzskata, ka pēc gada to būtu vēlams pārtraukt. Tad bērniņš sev vajadzīgo jau ir saņēmis, viņam izveidojusies imūnā sistēma.
Nav dzirdēts, ka būtu noticis kas ļauns, zīdot mazuli ilgāk, tomēr, piena ražošanai ieilgstot, sievietes organismam rodas grūtības atjaunot iepriekšējo hormonālo līdzsvaru. Turklāt nereti novērots, ka zēni, kuri baroti ar krūti divus gadus un pat ilgāk, izaugot ir lieli pīpmaņi, jo viņiem saglabājies zīšanas reflekss.
Nav labvēlīga arī otra galējība – pāriešana uz mākslīgo barošanu jau otrajā trešajā mazuļa dzīves mēnesī, kaut piena netrūkst, jo bērniņš nav guvis nepieciešamās vielas. Turklāt mazuļa zīdīšana vismaz pirmos četrus viņa dzīves mēnešus ievērojami samazina sievietes risku saslimt ar krūts vēzi.
4. Seksologs Jānis Zālītis atzina: ja sievietei nav sakārtota dzimumdzīve, pirmās raud krūtis. Vai tā ir?
Tām, kuras negūst seksuālu apmierinājumu, biežāk veidojas krūts labdabīgi un ļaundabīgi audzēji. Diemžēl daudzām nav partnera, taču, šķiet, vairāk cieš tās, kurām blakus ir vīrietis, kurš nespēj sniegt baudu, jo tad sieviete biežāk uzliesmo, toties citas pašas nenovērtē seksa labvēlīgo ietekmi uz veselību un neatvēl tam laiku.
Krūtis ļoti cieš no pārtrauktā dzimumakta, jo tad sieviete negūst ne garīgu, ne fizisku apmierinājumu, mazajā iegurnī veidojas asins sastrēgums. Kāda paciente, kuras piena dziedzeros sataustīju kamolus, uz izmeklēšanu bija atnākusi kopā ar vīru. Kad viņš vaicāja, kā no tiem izvairīties, ieteicu beigt izmantot šādu drošības līdzekli. Kungs bija nepatīkami pārsteigts, jo lepojās, ka mīlas brīža laikā spēj pār sevi valdīt. Vai partnere ir apmierināta, viņu neinteresēja.
5. Vai par izdalījumiem no krūtsgaliem vienmēr jāuztraucas?
Ja vien sieviete negaida bērniņu vai viņu nezīda, izdalījumi liecina par nevēlamām, protams, ne vienmēr ļaundabīgām, izmaiņām krūtīs. Tie jāizmeklē – vienalga, vai būtu šķidri kā ūdens vai piens, biezi kā krējums, zaļgani vai asiņaini.
Reizēm iemesls ir labdabīgs jaunveidojums hipofīzē (galvas smadzeņu piedēklī), kas veicina pārlieku aktīvu hormona prolaktīna izdalīšanos, pienvadu paplašināšanos un šķidruma izstrādi. Ja organisms ir novājināts, pienvados no krūšu galiem var viegli iekļūt infekcija, izraisot mastītu – piena dziedzeru iekaisumu. Reizēm rodas arī sāpes, visbiežāk mainoties laika apstākļiem, pēc stresa situācijām vai slimošanas.
Šo jaunveidojumu var veiksmīgi ārstēt ar hormonu preparātiem, operācija nepieciešama reti. Dažkārt nepieciešams lietot specifiskus medikamentus imunitātes stiprināšanai, jo parasta ārstēšana nepalīdz.
6. Vai krūšu iztaustīšana vienmēr palīdz atklāt audzēju laikus?
Savas krūtis jāpazīst katrai sievietei. To pašizmeklēšana ik mēnesi lielākoties ļauj atklāt brīdi, kad jādodas pie ārsta. Tā nepieciešama jau kopš tā laika, kad meitenei sākas mēnešreizes.
Tā kā piena dziedzera audu struktūra mainās, svarīgi iztaustīšanu veikt, kad tie nav piebrieduši – no piektās līdz divpadsmitajai menstruālā cikla dienai. Sievietes, kurām mēnešreižu vairs nav, to var darīt jebkurā laikā.
Izmeklēšana veicama ar nolaistām un paceltām rokām, mazgājoties dušā, kad plaukstas labi slīd, spoguļa priekšā un guļus – gan uz muguras, gan sāniem –, aptverot visus krūts apvidus un apkārtējos audus līdz atslēgas kaulam un padusēm.
Nereti aizdomīgus veidojumus savas partneres krūtīs samana vīrieši. Reiz kāda jūrnieka sieva atnāca kopā ar vīru. Viņš parādīja, kur sataustījis griķu graudiņam līdzīgu asumiņu. Vēlāk, veicot ultrasonoskopiju, izrādījās, ka tas ir mazītiņš ļaundabīgs audzējs.
Vai vīrietis pieskaras, glāsta un skūpsta krūtis, liecina par viņa atraisītību un to, cik partnere viņam dārga. Mīļotajai sievietei, tāpat kā bērniņam, nav nevienas liekas vietiņas, visas domātas mīlēšanai, teic daktere Šapovalova.
Tomēr visus veidojumus ar rokām sataustīt nevar. Tādēļ, lai laikus atklātu nelabvēlīgas izmaiņas, līdz 45 gadu vecumam reizi gadā jāveic ultrasonoskopija, bet vēlāk – mamogrāfija. Abas metodes lieliski papildina viena otru. Gadījumos, kad rodas neskaidrības, izmanto magnētisko rezonansi.
7. Kad krūts veselībai pievēršama īpaša uzmanība?
Krūtis dzīvo ļoti saliedēti ar citiem orgāniem. Tās nelabvēlīgi ietekmē ginekoloģiskas un citas hroniskas slimības, kas nomāc imunitāti, vairogdziedzera paaugstināta vai pazemināta funkcija, cukura diabēts, aknu kaites, arī aptaukošanās – jo ietekmē hormonu līdzsvaru.
Pētījumi liecina, ka to palīdz regulēt pareizi izvēlētas hormonālās kontracepcijas tabletes. Toties ilgstoša (vairāk nekā desmit gadus) hormonaizvietojošās terapijas lietošana menopauzē var veicināt krūts vēža attīstības risku. Lai uzlabotu dzīves kvalitāti, no tās ne vienmēr vajag atteikties, taču ik gadu jāveic mamogrāfija, lai laikus konstatētu un novērstu nevēlamas izmaiņas. Bieži vien šīm sievietēm audzēju atrod agrīnā stadijā atšķirībā no citām, kas šos medikamentus nelieto un tādēļ savu veselību pārbauda retāk. Iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbu apgrūtina smēķēšana. Var sacīt: olšūna visu, ko jūs darāt, pieraksta. Ja gribat veselus bērnus un pašas viņus zīdīt, olšūnas jāsaudzē. Par labu nenāk ne tusiņi pa naktīm, ne mazkustīgs dzīvesveids.
Paaugstināts risks saslimt ar krūts vēzi ir tām, kurām bijis aborts, jo tā tiek vardarbīgi pārtraukta saskaņota hormonu orķestra spēle.
Negatīvu ietekmi var atstāt vēlas dzemdības (pēc 30 gadu vecuma), kad sieviete sāk biežāk slimot un organisms jau pamazām sāk noskaņoties citam dzīves ritmam, nevis mazuļa laišanai pasaulē.
Labvēlīga nav agra (pirms 12 gadu vecuma) menstruāciju sākšanās un ieilgusi menopauze. Ja mēnešreizes nav beigušās vēl 54–57 gadu vecumā, kaut arī ir laba pašsajūta, nereti tās ieteicams pārtraukt ar medikamentu palīdzību.
Liela uzmanība savai veselībai jāpievērš tām, kuru tuvas asinsradinieces – mamma, māsa vai meita – slimojušas ar krūts vēzi. Tad ieteicams konsultēties Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Pārmantotā vēža institūtā, izmantojot ģimenes ārsta nosūtījumu. Reizēm pat ir vērts veikt profilaktisku olnīcu vai krūts dziedzeru operāciju.
8. Kāpēc krūtis dažkārt sāp? Kā smeldzi atvieglot?
Daudzām tās piebriest un kļūst sāpīgas nedēļu pirms menstruācijām, kad organisms gatavojas iespējamai grūtniecībai, jo palielinās dziedzeršūnu skaits un asinsvadi bagātīgāk piepildās ar asinīm. Sākoties mēnešreizēm un stabilizējoties hormonu līmenim, nepatīkamās sajūtas pāriet.
Ar sāpēm un krūšu piebriešanu visbiežāk līdz 30 gadu vecumam izpaužas labdabīgas izmaiņas, piemēram, mastopātija. Tad vēlams ierobežot kofeīnu saturošu dzērienu lietošanu, jo tie var ietekmēt hormonālo līdzsvaru organismā.
Krūtīm tīkamas vielas satur naktssveces eļļa. Piebriedumu var mazināt urīndzenošas tējas, kā arī ārsta ieteikts hormonāls krēms.Desmit dienas pirms mēnešreizēm vēlams ierobežot šķidruma uzņemšanu pēc sešiem vakarā. Protams, nav ieteicams gulēt uz vēdera, saspiežot piena dziedzerus.
Pretēji agrāk pieņemtajam uzskatam sāpes var izraisīt arī ļaundabīgs audzējs. Taču tikpat labi tās var būt viens no pirmajiem signāliem, ka jāpievērš uzmanība mugurkaulam. Iespējams, to iemesls ir starpribu nerva iekaisums.
Nereti sāpes un diskomfortu izraisa cista, piemēram, ja tajā iekļuvusi infekcija, radies iekaisums vai tā sākusi strauji augt.
Bieži vien cistu veidošanos var apturēt, lietojot hormonālās kontracepcijas līdzekļus. Dažkārt ārstēšanā izmanto A, C, E vitamīnu, selēnu, cinku un citus mikroelementus, kas mūsu zemē, ūdenī un tādēļ arī pārtikā mēdz pietrūkt.
9. Kādēļ rodas cistas? Vai tās nevar kļūt ļaundabīgas?
Nereti cistas ir sievietes ceļabiedri visu mūžu, kas pazūd tikai pēc ārstēšanas, bet reizēm – arī pašas no sevis, bieži vien pēc dzemdībām.
Šo ar šķidrumu pildīto veidojumu rašanos veicina izmaiņas hormonu līdzsvarā. Jo plašāk izmanto ultrasonoskopiju, jo biežāk tos atklāj, pat meitenēm un pusaudzēm. Par laimi, cistas ļaundabīgā veidojumā pārvēršas ļoti reti, tomēr ir rūpīgi jānovēro, jo reizēm audzēji izskatās līdzīgi.
Pēdējā laikā pat lielas cistas vairs nesteidzas operēt, bet, lai tās pārbaudītu, atsūc šķidrumu. Tad tās saplok, reizēm nepiepildās no jauna, un sievietei uzlabojas pašsajūta. Nereti tās tikai novēro, bet dažkārt ārstē ar zālēm.
Bez uzmanības nedrīkst atstāt arī labdabīgos audzējus fibroadenomas, kas atņem krūtij barību un traucē tās attīstību. Augošus un lielus veidojumus parasti operē, bet pārējos novēro ultrasonoskopijā, jo reizēm tie atgādina audzēju.
10. Kā krūšu veselību var ietekmēt to plastiska operācija, lai mainītu krūts lielumu vai formu?
Līdz 21 gada vecumam, kamēr piena dziedzeri vēl attīstās, to nevajadzētu veikt, lai šo procesu nekavētu. Diemžēl gadās, ka pie ārsta ierodas mamma kopā ar pusaudzi un pieprasa meitenei nekavējoties veikt krūšu palielināšanas operāciju.
Pieaugušai sievietei, kura vēlas koriģēt savu izskatu, to nevar liegt. Tikai – iepriekš noteikti jāizdara ultrasonoskopija vai mamogrāfija. Arī pēc operācijas nepieciešama regulāra novērošana. Diemžēl tas ne vienmēr notiek.
Samērīga izmēra silikona protēze neietekmē piena dziedzera apasiņošanu un vielmaiņu, kā arī netraucē zīdīt mazuli. Vai krūšu skaistuma uzlabošana beigsies bez veselībai nelabvēlīgām sekām, atkarīgs no ķirurga un sievietes veiksmes.