Nav pamata par neīstām dēvēt audzētas pērles – tās tāpat kā dabiskās izveidojas pērļgliemenē, tikai svešķermenis tajā tiek ievietots mērķtiecīgi, nevis nonāk nejauši.
Par mākslīgām uzskatāmas cilvēka veidotas pērles. Arī ar tādām var rotāties, taču, iegādājoties rotaslietas, jābūt informācijai par to izcelsmi.
1. Pievērsiet uzmanību, vai pie caurumiņa pērlē nav saskatāmi pārklājuma defekti. Neīstām pērlēm pamanāmi krāsojuma sabiezējumi ap caurumiņu, bet palielinājumā var saskatīt, ka mākslīgi veidotai pērlei nav
perlamutra kārtas.
2. Pērles ir gandrīz identiskas, tās neatšķiras cita no citas. Dabiski vai kultivēti augušas pērles nav ideāli līdzīgas, tām parasti ir kaut vai nelielas atšķirības.
3. Atšķiras mākslīgo pērļu svars – tās ir divas trīs reizes vieglākas nekā īstās. Salīdziniet divu līdzīga izmēra kaklarotu smagumu, lai sajustu dabisko pērļu un to imitācijas atšķirību svarā.
4. Mākslīgi veidotām pērļu imitācijām ir ļoti vienāda, precīza krāsa, bez notoņa jeb papildkrāsas atspīduma un perlamutra dziļuma, trīsdimensiju efekta perlamutrā.
5. Paberžot vienu pret otru, pērļu imitācijas viegli slīd, jo to virsma ir ļoti gluda. Īstām pērlēm virsma ir viegli smilšaina. Par atšķirību var pārliecināties arī, pērles ļoti uzmanīgi paberžot pret zobu.
6. Īstas pērles atšķirībā no tādām, kas veidotas no stikla, plastmasas vai gliemežvāku kompozītmasas, ir vēsas.
7. Mākslīgi veidotas pērles mēdz būt pārsteidzoši, neticami lētas. Pārsteidzoši, vai ne?
Sagatavots pēc Tematiskās avīzes “Rotas”
Avots: