Griešanas dēlis ir viens no, ja ne pats svarīgākais virtuves rīks katrai ģimenei, jo bez tā neko nevar pagatavot.
Griešanas dēļi ir pieejami dažādās versijās ar dažādu dizainu, formu un materiāliem. Bet lielākajai daļai šo rīku kopīgs ir tas pats cauruma rokturis.
Daudzi cilvēki joprojām ir pārsteigti, uzzinot, cik ilgs laiks ir pagājis, kopš viņi nav pareizi izmantojuši savu griešanas dēli.
Pat labas mājsaimnieces var nezināt, kā izmantot diezgan lielo caurumu, kas vienmēr atrodas uz griešanas dēļa. Mēs nekādā veidā nešaubāmies par saviem lasītājiem.
Kāpēc šis caurums tur ir un kāpēc tas pēkšņi nav rokturis?
Standarta griešanas dēļiem vienmēr ir caurumi ap malām. To izmanto ne tikai pakarināšanai vai viegli turēšanai. Patiesībā šīs bedres mērķis ir pavisam cits.
Griežot ēdienu, īpaši sagriežot to mazos gabaliņos, jums būs vairāk vai mazāk grūti ievietot gatavo produktu bļodā vai šķīvī. Ēdiens ļoti viegli izkrīt, un tas būs jāmazgā vēlreiz, kas prasa laiku.
Pieskaroties rokām, īpaši gatavotam ēdienam, roku piesārņojuma iespējamība ir ļoti augsta, nemaz nerunājot par to, ka izskats ir arī nehigiēnisks.
Pareizais veids ir izmantot tikko sagrieztu nazi un ievietot ēdienu caur caurumu tā, lai tas viegli iekristu zemāk esošajā paplātē vai traukā.
Šī metode attiecas uz pārtikas produktiem, kas ir sagriezti kubiņos vai sasmalcināti.
Tomēr, ja šim nolūkam izmantojat caurumu griešanas dēļā, atcerieties, ka, tīrot griešanas dēli, tā vieta ir rūpīgi jāiztīra, lai cauruma laukums netiktu netīrs un nesapelējis, kas var būt gan izdevīgi, gan kaitīgi.
Noderīgi padomi griešanas dēļa kopšanai un lietošanai
Pēc iegādes iemērciet griešanas dēli
Griešanas dēļu mērcēšana pēc iegādes ne tikai notīra koka virsmu, bet arī padara griešanas dēli pietiekami mitru, lai griešanas dēlis neuzsūktu daudz ūdens un, lietojot, neplaisātu.
Lasi vēl: Noslēpums vilcienu tējas krūzē: soda un dzelzceļa vēstures pikanti fakti
Metode: 1 dienu iemērciet griešanas dēli sālsūdens šķīdumā, kas sajaukts ar attiecību 200 g sāls:1 litrs ūdens, pēc tam griešanas dēli pirms lietošanas rūpīgi nosusiniet.
Pēc lietošanas notīriet griešanas dēļus
Koka griešanas dēļa tīrīšana pēc lietošanas ir viens no veidiem, kā pagarināt tā kalpošanas laiku.
Cilvēki var izmantot karstu ūdeni, sāli, cepamās sodas un etiķa maisījumu vai izmantot citronu koka griešanas dēļu tīrīšanai pēc lietošanas.
Griešanas dēli glabājiet vēsā vietā un prom no tiešiem saules stariem.
Izmantojiet atsevišķus griešanas dēļus neapstrādātiem un termiski apstrādātiem ēdieniem
Svaigi pārtikas produkti, piemēram, gaļa, zivis utt., satur kaitīgas baktērijas, tādēļ, ja jūs izmantojat vienu un to pašu griešanas dēli, lai grieztu neapstrādātu un vārītu pārtiku, baktērijas no griešanas dēļa pielīps pie termiski apstrādātiem ēdieniem, tādējādi radot pārtikas nedrošību.
Pēc vajadzības nomainiet griešanas dēļus
Pēc kāda laika koka griešanas dēļa izmantošanas, pārtikas smalcināšanas un malšanas procesa dēļ uz tā būs skrāpējumi, kas radīs labvēlīgus apstākļus baktērijām vairoties un vairoties no pielipušo pārtikas atliekām.
Griešanas dēlis ir jānomaina apmēram ik pēc 7–8 mēnešiem vai tad, kad griešanas dēlī ir pārāk daudz griezumu un skrāpējumu.