Februāris iezīmē ziemas ziedu sēšanas sezonas sākumu, dodot dārzkopības entuziastiem iespēju sākt agrāk un jau maijā baudīt krāšņu ziedu krāsu gammu. Uzziniet vairāk par šo metodi, piemērotākajiem augiem un to kopšanu
Lai gan februārī vēl saglabājas ziemīgi laikapstākļi, dārzkopji var sākt gatavoties, lai pavasarī viņu dārzi uzziedētu pilnā krāšņumā. Ziemas sēšana ir metode, kas ļauj augiem attīstīties, izvairoties no nelabvēlīgiem laikapstākļiem.
Šī metode paredz sēklu sēšanu caurspīdīgos, atkārtoti noslēdzamos konteineros, kurus ziemā tur siltā telpā. Šādi apstākļi pasargā sēklas no sala un citiem nelabvēlīgiem faktoriem, ļaujot tām attīstīties. Rezultātā augi sāk ziedēt un veidot augļus agrāk, kas ir svarīgi, jo tos dārzā var stādīt tikai pēc 15. maija, kad vairs nepastāv sala risks.
Šī ir vienkārša metode, kas ļauj agrāk baudīt dārzkopības rezultātus, turklāt bez nepieciešamības pēc siltumnīcas. Konteineros izveidojas mikroklimats, kas nodrošina ideālus augšanas apstākļus, veicinot labāku dīgtspēju un veselīgāku stādu attīstību. Tāpat slēgtie trauki samazina mitruma zudumus, tāpēc nepieciešama retāka laistīšana.
Kādi augi piemēroti ziemas sējai
Šai metodei īpaši piemērotas tā sauktās “ziemas sēklas” – piecas augu sugas, kas ir gan izturīgas, gan dekoratīvas: begonija, dārza petūnijas, spīdošā salvija, kape lobēlija un Meksikas žeņšeņs.
Februārī var sēt arī daudzgadīgo augu sēklas, piemēram, malvu, magones, verbēnas un svēpziedes. Savukārt februāra beigās vai marta sākumā var sākt aukstumizturīgu viengadīgo augu sēju, piemēram, samtenes un nasturcijas.
Kā soli pa solim veikt ziemas sēju
Izvēlieties caurspīdīgus plastmasas traukus ar vākiem, piemēram, dzērienu pudeles. Nogrieziet augšējo daļu, lai izveidotu trauku ar vāku, un apakšā izveidojiet drenāžas caurumus, lai novadītu lieko ūdeni. Piepildiet traukus ar vieglu, caurlaidīgu dārza augsnes maisījumu un kompostu. Virsmu viegli izlīdziniet un nedaudz pieblietējiet.
Izsējiet sēklas uz substrāta virsmas. Zinnijas un salvijas sēklas pārklājiet ar plānu augsnes kārtu, kas ir 2-3 reizes lielāka par sēklu diametru. Begoniju, petūniju un lobēlijas sēklas atstājiet uz virsmas un tikai viegli iespiediet augsnē. Samitriniet substrātu ar smidzinātāju un regulāri pārliecinieties, ka tas saglabā pietiekamu mitrumu.
Pārklājiet traukus ar caurspīdīgu plēvi vai vāku un novietojiet tos siltā vietā, kur temperatūra ir aptuveni 18–20 °C, un kur tie saņems pietiekami daudz dabiskās gaismas, piemēram, uz palodzes. Uz katra konteinera uzlieciet etiķeti ar sētās sugas nosaukumu, piestiprinot uzlīmi vai nelielu sēklu paciņas gabaliņu, lai vēlāk varētu viegli identificēt augus.
Stādu kopšana un sagatavošana stādīšanai
Kad parādās pirmie dzinumi, noņemiet vāku no konteineriem un regulāri apsmidziniet substrātu, lai uzturētu to mitru. Izvairieties no izžūšanas, jo tas var kaitēt jaunajiem augiem. Ja stādi ir pārāk blīvi, pēc tam, kad tiem izaugušas pirmās lapas, tos nepieciešams izpiķēt jeb pārstādīt atsevišķos konteineros, lai tie varētu brīvi augt.
Pirms stādīšanas atklātā zemē augus nepieciešams nocietināt – pakāpeniski pieradināt tos pie āra apstākļiem. Aptuveni divas nedēļas pirms izstādīšanas augus dažas stundas dienā tur ārā, izvēloties mērenas temperatūras dienas un izvairoties no spēcīga vēja.
Lasi vēl: Šis ir maz zināms dārzenis, kuru var ēst kartupeļu vietā un tas ir daudz veselīgāks
Ziemas sējas priekšrocības
Ziemas sēja ir lielisks veids, kā agrāk sākt dārzkopības sezonu. Tā nodrošina augiem ilgāku augšanas laiku, ļaujot tiem agrāk ziedēt un veidot augļus. Tomēr jāatceras, ka februārī dīgstošajiem stādiem nepieciešams nodrošināt papildus gaismu, jo dienas vēl ir pārāk īsas.