Visi kaķēni bez izņēmuma sākotnēji piedzimst ar zilām acīm, un to krāsa mainās tikai pēc dažām nedēļām
Fakts ir tāds, ka jaundzimušo mājdzīvnieku kažokā ir koncentrēts pigments melanīns, kas ir atbildīgs par krāsu, un laika gaitā tas uzkrājas acīs, un pēc tam tie maina krāsu uz ģenētiski noteiktu – gluži kā kažokādas krāsa.
Tomēr daži kaķi uz visiem laikiem paliek zilacaini: tas jo īpaši attiecas uz mājdzīvniekiem ar smailu krāsu (gaišs ķermenis un tumšas ķepas). Starp tiem ir Bali, Siāmas, Himalaju un citu šķirņu kaķi.
Zaļajās acis
Sākotnēji zaļā krāsa bija visizplatītākā acu krāsa jebkuras šķirnes kaķiem, bet pēdējā laikā, diemžēl, kaķi ar zaļiem īrisiem ir diezgan reti sastopami. Melni un pelēki kaķi visbiežāk ir zaļo acu īpašnieki. Zaļās acs īpatņi bieži sastopami starp tādām šķirnēm kā Meinas kaķi, austrumnieki, britu īsspalvainie kaķi, bobteili, kā arī sibīrieši, lupatu lelles un krievu zilie kaķi.
50 sarkanās nokrāsas!
Kaķiem, atšķirībā no cilvēkiem un suņiem, nav brūnu acu, bet viņi to kompensē ar veselu oranžo toņu paleti: no tumšas aprikozes līdz dzintaram un varam. Visbiežāk oranžas acis ir sastopamas… loģiski, jebkuras šķirnes oranžajiem kaķiem.
Bet ar oranžu īrisu var lepoties arī britu un skotu kaķi, kā arī Abisīnijas, Bombejas un citu austrumu šķirņu kaķi. Kaķiem nav sarkanu acu. Jūs varētu jautāt: “Kā ir ar albīniem?”, bet nē – kaķiem, kuriem trūkst melanīna, ir gaiši zilas acis ar rozā nokrāsu.
Kaķim ir dažādu krāsu acis. Vai viņam viss kārtībā?
Parādību, kad viena un tā paša cilvēka vai dzīvnieka kreisās un labās acis atšķiras pēc krāsas, sauc par hetero hromiju. Kaķiem tas ir normāli: tā ir daudz biežāk sastopama kaķiem nekā cilvēkiem un nekādi neietekmē viņu redzi. Viena acs parasti ir zila – tas nozīmē tikai to, ka melanīns ir koncentrēts otrā acī.
Neparastas formas acis visbiežāk sastopamas turku vans, turku angoras un taizemiešu Khao Manee kaķiem. Kanādas sfinksi, Kornvolas reksi, austrumnieki un persiešu kaķi ar gaišu kažokādu bieži ir heterohromi.
Lasi vēl: Kādu automašīnas skaņu nevajadzētu ignorēt, lai nenodarītu tai lielus bojājumus
Acu gaisma
Jebkurš kaķu mīļotājs apstiprinās, ka viņa mīļotā mājdzīvnieka acis mirdz tumsā. Te nav nekā mistiska: kaķu acis mirdz nevis tāpēc, ka tajās iekšā ir lukturītis, bet gan tāpēc, ka kaķiem ir īpašs acs membrānas slānis, kura šūnas “uztver” pat minimālus gaismas avotus un atstaro to uz kaķa tīklenes, kas rada mirdzuma ilūziju.
Ja esat kaķa vecmāmiņas vai kaķa vectēva īpašnieks, tad no pirmavotiem zināt, ka, sākoties vecumam, kaķu acu krāsa kļūst duļķaina. Nebīstieties: visbiežāk tas nav saistīts ar ko nopietnu, bet gan ar lēcas vecuma izmaiņām, kas būtiski nepasliktina kaķa redzi. Tātad kaķa acu krāsa bieži pat norāda uz kaķa šķirni!