Visu gadu kā bite cītīgi strādājiet un uzskatiet, ka jūs esat pelnījusi paaugstinājumu – labāku algu vai amatu, vai arī abas lietas reizē? Neceriet uz brīnumiem – izrādiet iniciatīvu.
“Vairums sieviešu kautrējās uzdot jautājumus par viņu karjeras izaugsmi, un tas ir veltīgi. – uzskata Holija Delānija, “Zappos” interneta veikala direktore. – Nav jēgas cerēt, ka priekšniecība pienāks pie jums un dos naudu – ejiet un prasiet pašas!”
Ja gribiet karjeras izaugsmi pašreizējās uzņēmumā, noņemiet savu cv no brīvās piekļuves. Prasīt paaugstinājumu un izskatīt darba piedāvājumus no citiem darba devējiem – ir tas pats, kas censties nostāvēt uz vienas kājas visas dienas garumā. Agri vai vēlu paliks grūti nostāvēt un nokritīsiet.
Sagaidiet vispiemērotāko brīdi
“Sagatavojiet loģisku runu par panākumiem darbā, pieņemsim decembrī, kad veidojās jaunais budžets nākamajam gadam, – iesaka Irina Maksimova, mājaslapas «Из рук в руки» direktore. – Bet gaidīt nākamo gadu nav vajadzības. Labs iemesls sarunā par paaugstinājumu varētu būt tad, ja ir veiksmīgi noslēdzies kāds projekts vai arī būtisks darījums ar kādu jaunu klientu.” Galu galā, svarīgākais trumpis – jūsu darba ieguldījums uzņēmuma attīstībā. Līdz ar to – kaļat dzelzi, kamēr tā karsta”.
Jums ir jāzina, ko tieši prasīt
Pirms jūs sākat runāt par panākumiem, jums vajadzētu saprast, uz kādu algu jūs varat rēķināties. Pats vieglākais veids – pameklēt informāciju par vakancēm internetā, un noskaidrot, kādas algas ir gatavi maksāt darba devēji no citiem uzņēmumiem attiecīgajam amatam.
Sagatavojiet runu
Piemēram šādu: “Es vēlos ar jums apspriest par manas karjeras izaugsmes iespējām uzņēmumā. Darba laikā es sasniedzu ievērojamus rezultātus (konkrēti kādus), mans pienākumu loks kļuvis daudz plašāks (kā tieši), un man gribētos, lai tas ietekmē manu algu“. Un būtu labi ja jūs runas nobeigumā pateiktu: “Es jūtu, ka man ir potenciāls, un esmu gatava ieņemt (ielieciet nosaukumu) amatu”. Runājiet skaidri, taču nekādā gadījumā neuzstādiet ultimātus.
Un vēl viens noderīgs padoms
“Izdariet 3 dziļas ieelpas – tas nomierinās jūsu balss saites, un neizrādīs tik uzkrītoši jūsu pārdzīvojumu. Atvērtā poza parādīs, ka jūs esiet pārliecināta sevī, tāpēc nekrustojiet rokas vai kājas, smaidiet un skatāties savam sarunu biedram tieši acīs.”
Un ja tomēr neizdodas panākt savu
“Jūs neesat gatavi šai pozīcijai”, – dzirdiet atbildē. Šajā gadījumā – ko tiešām nevajadzētu darīt – apvainoties. Mierīgi painteresējieties, kas jums trūkst un pie kā vajadzētu vēl piestrādāt.