Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) informē, kā labāk lapseņu un sirseņu karalienes pārvietot uz tā piemērotām mājvietām, nekaitējot cilvēkiem.
Ik katru gadu vasaras beigās un rudens pusē daudzi iedzīvotāji jautā, kā atbrīvoties no lapsenēm un to lielākajiem radiniekiem sirseņiem (iršiem) savās mājās. Sena tautas paruna saka, ka ratus jātaisa ziemā, bet ragavas – vasarā. Ar lapsenēm ir tieši tāpat – lapseņu ligzdas jāpārvieto pavasarī, lai rudenī būtu no tām miers.
Tieši tagad ir piemērotākais laiks atbrīvoties no šiem iedzīvotājiem! Kāpēc? Šobrīd lapseņu un sirseņu mātītes pilda visus ligzdas pienākumus – izvēlas vietu, kas nav iepriekšējā ligzdas vieta, lai izvairītos no parazītiem, skrubina nokaltušus kokus un veido papīra šūnas pēcnācējiem, dēj olas, baro kāpurus, apsargā ligzdu. Tās ir vienas pašas, bet palīgiem. Nu īstas Pelnrušķītes! Apmēram pēc divām-trim nedēļām mātītes būs izaudzējušas pirmās darba lapsenes. Tad mātītes kļūs par karalienēm un neveiks nekādus mājas darbus, bet būs aprūpētas un galvenokārt dēs olas. Visus līdzšinējos mātīšu pienākumus pildīs darba lapsenes.
Tieši tagad ir labākais laiks mātīti kopā ar ligzdu sagūstīt un pārvietot tālāk no savām mājām. Vienu kukaini vieglāk pārvietot kā desmitus vai simtus. Gūstīšanu jādara agrā rītā, kad gaisa temperatūra ir viszemākā. Noderēs vienkārša stikla burka, jo ligzda vēl ir maza. Vislabāk ligzdu pārvietot uz kādu sausu koka dobumu. Ligzdā esošie kāpuri neļaus mātītei aizlidot, jo mātītes instinkts liks rūpētiem par tiem.
Paskatieties savas mājas bēniņos, nojumēs, šķūņos, vai nav kāda aizsākta lapsenes ligzda! Ja izlemjat pārvietot, tad dariet to saudzīgi. Lapsenes un sirseņi ir plēsīgi kukaiņi un palīdz atbrīvot dārzus no kaitēkļiem.