Atrasta izaugusī bēgļu meitene no slavenā “National Geographic” vāka. Kā viņai dzīvē gājis?

Šo afgāņu meitenītes fotogrāfiju Stīvs Makarijs (Steve McCurry) uzņēma 1984. gadā. Vācot materiālus par karu, viņš pabija bēgļu nometnē, kura atradās uz Afganistānas un Pakistānas robežas. Sākumskolas telpās fotogrāfs ievēroja neparasta izskata meiteni. Skolotāja pastāstīja Stīvam, ka meitenītes vecāki gājuši bojā, kad uzbruka viņu dzimtajam ciemam, bet viņai kopā ar brāļiem, māsām un vecmāmiņu izdevās aizbēgt. Pēc tam ģimene vēl divas ilgas nedēļas kājām gāja pāri kalniem uz robežu. Žurnālists nofotografēja meitenīti, pat nevarot iedomāties, kādu slavu šī bilde viņam atnesīs. Ātrumā viņš pat nepajautāja, kā meiteni sauc.

1 2 3 4 5 6 7 8

Pēc tam, kad 1985. gada jūnijā fotogrāfija nonāca uz žurnāla “National Geographic” vāka, tā tika atzīta par pašu populārāko fotogrāfiju visā žurnāla vēsturē. No tā brīža Stīvs katru dienu daudzu gadu garumā saņēma vēstules un zvanus saistībā ar šo meiteni. Lasītāji, kuriem nebija vienalga, vēlējās palīdzēt meitenei materiāli, adoptēt, daži vīrieši pat gribēja precēt. Šī neparastā fotogrāfija kļuva par visas pasaules bēgļu simbolu. Daudzi mākslinieki centās portretēt meiteni, kuras ciešajā skatienā atspoguļojās grūtais liktenis.

17 gadu garumā tā arī nebija zināma meitenes personība, kaut fotogrāfs centās noskaidrot, kā tālāk veidojusies viņas dzīve. Tikai tad, kad Afganistānā krita talibu režīms, 2001. gadā varēja sākt pilnvērtīgus meklējumus. Izdevums “National Geographic” sūtīja šajā ekspedīcijā veselu komandu, ko vadīja pats Stīvs Makarijs. Viņiem izdevās atrast leģendāro meiteni, kuru, kā izrādījās, sauc Šarbata Gula. Viņu otrās tikšanās brīdī sieviete bija ap trīsdesmit gadu veca.

Šarbata nezināja, ka ir slavena, taču lieliski atcerējās fotogrāfu no nometnes. Ar vīra atļauju viņa atklāja seju, dodot iespēju uzņemt pāris fotogrāfijas. Žurnālistiem viņa pastāstīja, ka 1992. gadā atgriezās dzimtajā vietā. Tagad viņa ir precējusies trīs meitiņu mamma. Sieviete sapņo, ka atvases varētu iegūt izglītību – viņai pašai nebija iespēju pabeigt skolu.

Pagājuši jau 30 gadi kopš slavenās fotogrāfijas “Afgāņu meitene” tapšanas, diemžēl problēma, kuru tā simbolizē, joprojām ir aktuāla.

Avots:

aLA

COMMENTS

  • <cite class="fn">Arābika</cite>

    Kaut kas te neiet kopā. Otrās tikšanās laikā viņai 30 gadi apmēram. Tad atkal rakstīts pagājuši 30 gadi? Tad tagad viņai ir 60 gadi, un šī ir trešā tikšanās, vai tagad viņai ir ap 30, un pirmajā tikšanās laikā viņai bija pāris gadi???? Kaut kas nepareizi iztukots….

  • <cite class="fn">Lia</cite>

    Nopietni??? Šī ir jau vismaz 10 gadus veca informācija…

Leave a Comment