Ja vien ir varēšana, ar hipertensiju sirgstošajam liegt mīlēties nav pamata – asinsspiediens tad paaugstinās tikai uz īsu brīdi, toties orgasma laikā samazinās muskuļu un nervu spriedze, tādēļ no seksa nevajag vairīties.
Tiesa, ja kungs bez apstāšanās un aizdusas nespēj uzkāpt otrajā stāvā, kas liecina par gana nopietnu sirds mazspēju, arī dzimumakta veikšana sagādās pārāk lielu slodzi. Bet tad viņš parasti nav kārs uz seksu.
Gausa asinsrite un psiholoģisks trieciens
”Ja radušās problēmas seksuālajā dzīvē, vispirms jānoskaidro, vai vīrietis negrib mīlēties vai arī nespēj. Visbiežāk tas ir saistīts. Atjaunot vēlēšanos ir daudz grūtāk nekā potenci,” atzīst urologs Armands Bāliņš.
Erekcija rodas, dzimumloceklim bagātīgi piepildoties ar asinīm. Vīrietis ir gatavs mīlas brīdim, ja pa paplašinātajām artērijām pieplūst vairāk asiņu, nekā aiztek pa vēnām.
Ar hipertensiju sirgstošajiem seksuālas dabas problēmas mēdz rasties biežāk (apmēram 10–25 procentiem) nekā citiem kungiem. Paaugstināts asinsspiediens veicina aterosklerozes attīstību, kad asinsvadu sieniņas kļūst neelastīgas. Tie sašaurinās ne tikai sirdī un citviet organismā, bet arī dzimumloceklī, apgrūtinot asinsriti un kavējot erekcijas iestāšanos. Hipertensijai mazinoties, ateroskleroze progresē lēnāk, un – otrādi.
Ne vienmēr kungs sāpes pakauša zonā, dullu galvu, reiboni un nelielus redzes traucējumus skaidro ar augstu asinsspiedienu. Kad jau ar izteiktu kaiti ieradies pie ārsta, smagi pārdzīvo daktera secinājumu, ka visu atlikušo mūžu būs jādzer zāles. Taču, ja viņš domā: es nedrīkstu un nevaru, man jāuzmanās, rodas dzimumdzīvei nelabvēlīgs fons. Pāris neveiksmīgi mīlas brīži sagādā psiholoģisku triecienu, un nereti vīrietis vairs nemaz nemēģina baudīt tuvību, iestāstot sev, ka seksu negrib.
Vecākiem kungiem vajadzētu paturēt prātā, ka vairs nav kā jaunībā, kad pēc ilgstošas atturēšanās ir viegli atsākt dzimumdzīvi. Gluži tāpat kā ar maratonu – regulāri netrenējoties, to neizdodas noskriet.
Ko darīt, ja asinsspiediens augsts, bet mīlēties gribētos
1. solis – būt fiziski aktīvam
”Hipertensijas slimnieki bieži vien vaicā, vai drīkst iet uz baseinu peldēt un nodarboties ar citām aktivitātēm. Viņi ne tikai var – tas obligāti jādara, jo kustību laikā, paplašinoties asinsvadiem, asinsspiediens pazeminās,” uzsver Vilnis Dzērve.
”Ir jāizvērtē veselības stāvoklis, taču pat izteiktas hipertensijas gadījumā, ko nekavējoties jāsāk ārstēt ar zālēm, jau pēc nedēļas ieteicamas pastaigas vai lēna skriešana, kontrolējot pulsu. Aktivitātes mazliet jāpiebremzē vienīgi tad, ja tas pārsniedz 120 sitienus minūtē.
68 procenti hipertensijas slimnieku cieš no aptaukošanās. Jāņem vērā, ka katri lieki deviņi kilogrami paaugstina asinsspiedienu par trim milimetriem dzīvsudraba staba (mm/Hg). Atbrīvojoties no viena kilograma, asinsspiediens samazinās par diviem mm/Hg. No tauku krājumiem palīdz tikt vaļā kustības, tikai jāievēro vienkārša formula: cik kalorijas uzņemtas, tik arī jāiztērē!
Man ļoti patīk amerikāņu ārstu dzīvesstila ieteikumi hipertensijas slimniekiem. Viens no tiem – atstājiet automašīnu vistālākajā stāvvietas stūrī, un otrs – ja nav jākāpj augstāk par piecdesmito stāvu, ejiet kājām!
2. solis – izvēlēties sirdij un asinsvadiem labvēlīgu uzturu
Ap 40 gadiem ir lūzuma punkts, kad līdz ar hormoniem mainās organisma funkcijas un vielmaiņas intensitāte, sāk briest vēderiņš un diemžēl pakāpeniski vājinās arī potence. Gandrīz katram ir izveidojusies lielāka vai mazāka ateroskleroze. Elastību zaudējušie asinsvadi veicina asinsspiediena paaugstināšanos un izraisa lielāku slodzi sirdij.
Lai pazeminātu holesterīna līmeni asinīs, kas veicina šīs slimības attīstību, jāierobežo taukvielām bagātīga uztura uzņemšana un dienā jāapēd vismaz viena daiviņa ķiploka. Izteiktas aterosklerozes gaitu iespējams palēnināt ar īpašiem medikamentiem statīniem.
Latvijas iedzīvotāji vidēji uzņem septiņus līdz deviņus gramus sāls dienā, kas ir krietni par daudz. Tas jau gana ir pievienots maizei, sieram un citiem rūpnieciski ražotiem produktiem. Neberot to klāt ēdienam un samazinot šo daudzumu līdz pieciem gramiem, asinsspiedienu iespējams pazemināt par pieciem sešiem mm/Hg.
”Sāls lietošanu ietekmē paradumi ģimenē, piemēram, mana māte sirga ar nieru bļodiņu iekaisumu, tādēļ ēdienam nepievienoja sāli, un man joprojām mājās nav sālnīcas,” atklāj Vilnis Dzērve.
Ja vien ir veselas nieres, vīrietim dienas laikā būtu jāuzņem ne mazāk kā divi litri šķidruma. Tas nepieciešams gan vielmaiņas galaproduktu izvadīšanai, gan barības vielu piegādei, gan ķermeņa iekšējās temperatūras regulācijai. Viņš diennaktī zaudē vidēji divus, divarpus litrus šķidruma, bet karstā laikā un slodzes apstākļos pat četrus piecus vai vairāk, kas attiecīgi jākompensē.
3. solis – nesmēķēt
Daudzajām kancerogēnajām vielām, ko satur tabakas dūmi, ir ļoti nelabvēlīga, asinsvadus sašaurinoša un aterosklerozi veicinoša ietekme. Lai gan tas nav pierādīts, arī tvana gāze, ietekmējot to sieniņas, paaugstina asinsspiedienu.
Pētījumos, kuros piedalījušies desmitiem tūkstošu cilvēku, ir apliecinājies: atmetot pīpēšanu, pirmā gada laikā saslimšana ar akūtām sirdskaitēm, kuras veicina arī hipertensija, samazinās par 45 procentiem!
Nikotīna ietekmē sašaurinās dzimumlocekļa asinsvadi, kas būtiski samazina tam pieplūstošo asiņu daudzumu. Kaitīgā viela vājina arī asinsvadu vārstuļu darbību, kas aiztur asinis dzimumloceklī.
Turklāt smēķētājiem ir par 30–50 procentiem mazāk spermas, un tā satur par 20 procentiem mazāk spermatozoīdu nekā nepīpētājiem. Tādējādi nelāgais ieradums ietekmē arī spēju radīt pēcnācējus.
4. solis – izvērtēt, vai nelieto pārāk daudz alkohola
Pēdējo desmit gadu laikā ir apstiprinājies, ka 30 gramu stiprā dzēriena vai glāze sarkanvīna dienā noder sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Maza deva labvēlīgi ietekmē seksuālās attiecības, jo rada relaksējošu atmosfēru. Tomēr der atcerēties seno patiesību: alkohols paaugstina vēlmes, bet samazina iespējas. Tādēļ tiem, kuri nespēj laikus apstāties, labāk nedzert nemaz!
Pārsniedzot vēlamo daudzumu, asinsspiediens paaugstināsies un veselības stāvoklis pasliktināsies. Aizrautīgiem grādīgo dziru lietotājiem novēro dzimumtieksmes vājināšanos.
Pētījumos pierādīts, ka alkohola pārmērīga lietošana būtiski mazina vīrišķā hormona testosterona veidošanos sēkliniekos, bez kura intīmās vēlmes nerodas. Alkohols toksiski ietekmē organismu, vājinot seksuālo uzbudinājumu, orgasma intensitāti un spēju to sasniegt.
5. solis – lietot zāles
Kamēr asinsspiediens ir tikai nedaudz paaugstināts, jālūko to mazināt ar atbilstošu dzīvesveidu un dabiskiem līdzekļiem, piemēram, ēdot aronijas ogas, dzerot purva vaivariņa, dzeltenā amoliņa vai citas šim nolūkam piemērotas tējas, vaicājot padomu fitoterapeitam. Taču, kad tas jau pārsniedzis 160/95 mm/Hg robežu, noteikti jālieto ārsta ieteiktās zāles. Ilgstoši neārstēta hipertensija bojā asinsvadus – to sieniņām netīk pastāvīgais spiediens, tādēļ tie uzaudzē holesterīna jeb tauku plāksnītes, veicinot aterosklerozes attīstību.
Nelabvēlīgi potenci var ietekmēt urīndzenošie līdzekļi, ko lieto asinsspiediena regulēšanai. Parasti no visām septiņām zāļu grupām, ko izmanto pret augstu asinsspiedienu, iespējams izvēlēties tādas, kas seksuālo varēšanu neietekmē.
Tiesa, ir gadījumi, kad mīlas dzīve tomēr jāupurē veselības labā. Piemēram, ja vīrietim ir ne vien augsts asinsspiediens, bet arī sirds koronārā slimība un bijis miokarda infarkts, neizdosies iztikt bez tā saukto beta blokatoru lietošanas, un tie dažkārt mēdz pasliktināt seksuālās spējas.
Asinsspiedienu pazeminošas zāles ir ļoti svarīgi dzert regulāri, lai nekaitinātu asinsvadus. ”Sievietes bieži vien izrāda daudz lielāku interesi par vīra veselību nekā viņš pats, ik rītu dienas zāļu devu saberot trauciņā. Lielākā daļa kungu pat nezina, kādus medikamentus lieto, taču katram būtu jānoskaidro, kādu labumu tie dos, vai nevar radīt negatīvu ietekmi un kādas ir alternatīvas,” uzsver Armands Bāliņš.
Avots: