Kā kopt pērļu rotas

Kur glabāt

Kaut gan cilvēku audzētās saldūdens (upju) pērles ir blīvākas un cietākas par savvaļā augušajām, kas veidojas okeāna vai jūras dzelmē, gan vienas, gan otras jāuzmana no mehāniskiem bojājumiem. Mirdzošās bumbiņas, atsitoties pret galda stūri vai asiem priekšmetiem (piemēram, saskarē ar citām rotaslietām dārglietu lādītē), var saskrāpēt vai noberzt perlamutra kārtiņu. Tāpēc pērļu rotas lādītē jāglabā atsevišķi no pārējiem juvelierizstrādājumiem, turklāt nodalījumam jābūt ar mīkstu oderējumu. Ja lādītes nav, pērļu auskarus, gredzenu vai krelles ievieto zīda, samta vai kokvilnas drāniņā vai sašūtā maisiņā. Nevajadzētu likt atklātā traukā, jo uz pērlēm ātri sakrājas putekļi. Šīs rotas jātur tālāk no apkures ierīcēm un tiešiem saules stariem, jo karstuma ietekmē pērles kļūst duļķainas un plaisā. Neder arī ļoti mitrs vai sauss gaiss. Mitrumā (piemēram, vannas­istabā) pērles kļūst blāvas, bet, ilgstoši nenēsājot un turot sausumā dārglietu lādītē, spožās bumbiņas ar laiku izžūst, sāk plaisāt un pat drupt. Tāpēc savvaļas pērles paretam jāizpeldina jūras ūdenī.

Kas kaitē

Pret pērlēm – no jūras izceltajiem dārg­akmeņiem – jāizturas saudzīgi. Lai saglabātu mirdzumu, jāsargā no saskares ar sejas kosmētiku, ķermeņa kopšanas līdzekļiem (krēmiem, losjoniem), matu laku un smaržām, tāpēc rotas uzliek kādu brīdi pēc tam, kad sieviete jau saposusies. – Matu laka un arī smaržas laika gaitā pērlēm uzaudzē slānīti, kas līdzīgs tauku kārtiņai uz virtuves flīzēm, – stāsta juvelieraprīkojuma un instrumentu veikala “Adamos” pārstāve Gunta Markovska.

Perlamutra mirdzumam kaitē arī sviedri, tāpēc, pirms pērles ievieto lādītē, tās jānoslauka ar mīkstu drāniņu (tā var būt arī no mikro­šķiedras).

Slikts paradums ir nēsāt rotaslietas 24 stundas diennaktī. Pirms gulētiešanas tās noteikti vajadzētu noņemt. Gredzens ar pērli jānoliek malā, arī mazgājot traukus, mazgājoties pašai, atrodoties pirtī, baseinā vai dodoties peldēt. Tā kā pērles ir karstumneizturīgs materiāls, tās juvelierizstrādājumos ielīmē, nevis ielodē. Ilgstoši atrodoties mitruma ietekmē, līmējums kļūst nenoturīgs un pērle var izkrist no gredzena ietvara.

Kā kopt

Foto - Shutterstock

Mājas apstākļos pērles var mazgāt siltā ziepjūdenī reizi pusgadā. Trauku mazgāšanas līdzekļus (Fairy, Seal, Zilgme u.c.), veļas pulverus, kā arī pastas neizmanto, jo tie ir pārāk agresīvi un abrazīvi. Mirdzošās bumbiņas var noslaucīt ar mīkstu drāniņu, uz kuras uzbērta kartupeļu ciete, jo tā noņem mitrumu un netīrumus. Sodu un ēteri, sukas ar cietiem zariem gan nevajadzētu lietot, jo tās var sabojāt maigo perlamutra pārklājumu.

Ja pērle iestrādāta zeltā vai sudrabā, stiprinājuma vietās sakrājas putekļi un netīrumi. Lai notīrītu grūti pieejamās vietas, nosmailināta sērkociņa vai zobu bakstāmā galiņu aptin ar vati, samērcē glicerīnā vai etilspirtā un noņem netīrumus. Tomēr labāk rotu aiznest uz juvelierdarbnīcu, jo tur ir gan profesionālas ierīces, gan līdzekļi, lai nevainojami notīrītu pērļu rotu.

– Jebkuras pērles laika gaitā zaudē dabisko mirdzumu. Bet, pareizi nēsātas un koptas, kalpo tām atvēlētos 10–15 gadus, – uzsver speciāliste.

Starp citu, lai dabiskās pērles nezaudētu skaistumu, tās jāliek uz kailas miesas, nevis uz kleitas vai blūzītes.

Konsultējusi juvelieraprīkojuma un instrumentu veikala “Adamos” pārstāve Gunta Markovska

 

Avots: aLA1

Leave a Comment