Jutīgi cilvēki ir indivīdi ar lielu emocionālo reakciju uz notikumiem, situācijām un atmiņām. Indivīdi ar šādām īpašībām izjūt dziļas emocijas un novērtē siltuma, laipnības un līdzjūtības mirkļus.
Būt jutīgai personai var būt gan pozitīvi, gan negatīvi aspekti. Tas viss ir atkarīgs no konteksta un no tā, kā indivīds pārvalda savu jutīgumu. No vienas puses, jūtīgi cilvēki spēj uztvert apkārtējo pasauli ar lielāku emocionālo dziļumu, izprast citu cilvēku jūtas un izrādīt empātiju. Tas var padarīt viņus par labestīgiem, gādīgiem un līdzdalīgiem sarunu biedriem, kā arī veicināt radošumu un skaistuma izjūtu.
No otras puses – pārāk liela jutība var padarīt cilvēku neaizsargātu pret stresu, konfliktiem un negatīvu ietekmi. Un tas novedīs pie emocionālas pārslodzes, noguruma un enerģijas zuduma. Kādas ir pazīmes, kas liecina, ka esi jūtīgs cilvēks, savā Instagram profilā dalījās psiholoģe Frančeska Tiguineana.
Reakcija uz maņu sistēmām
Jutīgi cilvēki var viegli justies nomākti spilgtas gaismas un trokšņa dēļ. Viņi meklē mierīgu un klusu vidi, kur var atjaunot savu enerģiju.
Uzmanība pret detaļām
Jutīgi cilvēki bieži uztver smalkas pārmaiņas apkārtējā vidē, sākot no cilvēku reakcijas un beidzot ar telpas atmosfēru. Viņi spēj analizēt šīs pārmaiņas un reaģēt uz tām.
Izvairieties no vardarbīgām filmām un TV raidījumiem
Tā kā, skatoties šādus materiālus, viņi viegli izjūt stresu vai pārpūli.
Nonāk stresā vai pārpūlas, veicot vairākus uzdevumus vienlaicīgi
Jutīgi cilvēki var nonākt stresā vai pārpūlēties, mēģinot veikt vairākus uzdevumus vienlaicīgi, jo viņiem piemīt spēja dziļi uztvert un apstrādāt informāciju.
Lasi vēl: Taro kāršu prognoze šai nedēļai: dažām zodiaka zīmēm vajadzētu sagaidīt laimi, bet citām jābūt piesardzīgām
Dziļāka informācijas apstrāde
Jutīgiem cilvēkiem ir augsts empātijas līmenis un spēcīgas jūtas pret citiem. Viņiem var būt bagāta iekšējā pasaule un labi attīstīta iztēle.
Būt jutīgam cilvēkam var būt gan labi, gan slikti, un ir svarīgi saglabāt līdzsvaru starp emocionālā dziļuma atklāšanu un psiholoģiskās labsajūtas saglabāšanu. To var panākt, attīstot pašregulācijas prasmes, saglabājot iekšējo emocionālo līdzsvaru un veidojot harmoniju starp jūtām un saprātu.