Principi, kas jāievēro, veicot vannas procedūras mājās
- Obligāti jāievēro ūdens temperatūras režīms un procedūras ilgums. Princips “jo ilgāk, jo labāk” šeit nedarbojas.
- Jāseko līdzi pašsajūtai, gan esot vannā, gan arī pēc procedūras. Vanna nedrīkst būt nogurdinoša, pretējā gadījumā jāmaina ūdens temperatūra vai procedūras ilgums.
- Sistemātiskums jeb kursa princips. Nedrīkst izlaist procedūras vai saīsināt kursu. Lai panāktu vēlamās izmaiņas, nepieciešams 10 – 15 procedūru kurss, kuru pēc 2 – 4 mēnešiem atkārto.
- Ja dienas laikā bijusi fiziska vai garīga pārslodze, pirms procedūras vajag vismaz 1 – 1,5 stundas atpūsties.
- Vannā iet 1 – 1,5 stundas pēc ēšanas.
- Ja procedūras mērķis ir nomierināties, relaksēties, to veic dienā vai vakarā, nevis no rīta.
- Telpas temperatūrai, kurā veic procedūru, jābūt robežās no 22 līdz 25 °C.
- Ja procedūru veic seniors vai cilvēks ar kustību traucējumiem, nepieciešams, lai mājās būtu vēl kāds pieaugušais.
- Arī pēc vannas jāparedz laiks atpūtai.
- Ūdens procedūras nedrīkst veikt, ja ir akūts iekaisums vai hroniska iekaisuma paasinājums, smagas sirds, nieru vai plaušu slimības, asiņošana vai asiņošanas draudi, sievietēm – arī menstruāciju laikā, asins slimības akūtā vai paasinājuma fāzē. Pie kontrindikācijām pieskaitāmas arī infekcijas slimības un dažādas ādas slimības, piemēram, ekzēma, vēl – progresējoša glaukoma. Vannā neiesaka karsēties grūtniecības otrajā pusē.
“Vannas ir ūdensdziedniecības metode, kad viss ķermenis vai tā daļa, piemēram, ķermeņa apakšējā daļa tiek iegremdēta ūdenī, caur kuru uz to iedarbojas dažādi fizikāli faktori. Pirmkārt, siltumu, jo vannas ūdens var būt gan silts, gan neitrāls jeb ķermeņa temperatūrā, retāk – vēss vai auksts. Otrkārt, mehāniskā iedarbība, piemēram, uz ķermeni iedarbojas ūdens spiediens, vibrācija, gāzes pūslīši, ūdens strūkla. Treškārt, dažādu vielu iedarbība, vannai pievienojot sāli, ārstniecisko augu novārījumu vai ēterisko eļļu. Ārstnieciskās iedarbības pamatā ir organisma atbildes reakcija, kuru nosaka procedūras ilgums un temperatūras režīms. Ja ūdenī izšķīdinātas kādas vielas – arī deva. Organisma vispārējā reakcija uz vannas procedūru ir individuāla, taču visizteiktākā tā ir sirds asinsvadu sistēmā,” skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja Inese Kokare.
Kā jūras ūdenī
Ārstnieciskās vannas parasti tiek iekļautas rehabilitācijas programmā, ko sastāda ārsts un kurā var būt gan masāža, gan fizikālās terapijas procedūras, gan ārstnieciskā vingrošana vai kādas citas atveseļošanās metodes. Taču dažas vannas ir samērā viegli sagatavojamas arī mājas apstākļos.
Parastā vārāmā sāls (nātrija hlorīda) vai jūras sāls vannas var gatavot ar dažādu koncentrāciju. Ja vēlas “vājāku” vannu, ņem 2 – 5 g sāls uz litru ūdens, ja “spēcīgāku” – līdz 25 g. Šādas vannas temperatūrai vajadzētu būt 33 – 34° C, jo ūdenim pievienotais sāls rada ķermenī papildu siltuma sajūtu. Pēc vannas uz ādas paliek sāls kārtiņa. To nevajadzētu uzreiz slaucīt nost, ļaujot sālī esošajiem mikroelementiem caur ādas porām iekļūt organismā. Inese Kokare norāda, ka sāls vannām ir tūsku mazinoša iedarbība, tās var izmantot locītavu un hronisku mazā iegurņa slimību ārstēšanaii.
Nomierina vai tonizē
Arī aromātiskās vannas ir samērā viegli sagatavojamas. Dažus pilienus ēteriskās eļļas izšķīdina pienā un iejauc ūdenī. Tām pārsvarā ir nomierinoša iedarbība. Var gatavot arī vannas ar skuju ekstraktu, sinepju pulveri, terpentīna vannas ar speciālu baltā un dzeltenā terpentīna emulsiju, ko var iegādāties internetā. “Terpentīna vannu tomēr neiesaku gatavot pašam, bet apmeklēt medicīnas iestādi, jo ļoti rūpīgi jāievēro procedūras ilgums – no 8 līdz 15 minūtēm, turklāt procedūras laikā ir jāgrozās. Pirms tam obligāti jāieziež ar vazelīnu jutīgā āda padusēs un dzimumorgānu gļotāda, lai nerastos apdegumi,” brīdina ārste.
Skuju ekstrakta vannu gan var gatavot mājas apstākļos. Uz 200 l ūdens ņem no 50 līdz 250 g ekstrakta pulvera vai tablešu. Ūdens temperatūrai jābūt no 35 līdz 37 °C, bet procedūras ilgumam – no 10 līdz 30 minūtēm. Vienā kursā ir 10-20 procedūras. Šādai vannai ir sedatīva, nomierinoša iedarbība, un tā ieteicama cilvēkiem ar trauksmi, miega vai veģetatīvās nervu sistēmas darbības traucējumiem, neirozēm.
Arī mājas džakuzi, kur uz organismu iedarbojas gan ūdens temperatūra, gan vibrācija, var pievienot aromātiskās vielas. Jāizvēlas ūdens temperatūra, kas ir vai nu 37 – 40° C vai 34 – 37 °C, bet procedūras ilgums – līdz 20 minūtēm. Šādām procedūrām būs ne tikai kosmētisks efekts, bet arī labvēlīga ietekme uz nervu sistēmas un locītavu veselību, muskuļu tonusu.
Avots: