“Ārsts man ieteica sākt hormonaizvietojošo terapiju menopauzes laikā. Apsveru visus par un pret, tomēr baidos, ka tā kaut kādā veidā kaitēs veselībai. Cik ilgi to drīkst turpināt?” Sandra K. Aizputē
Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja Nellija Lietuviete: “Latvijā hormonaizvietojošā terapija (HAT) tika ieviesta pirms divdesmit gadiem, un kopš tā laika uzskati par to ir ievērojami mainījušies. Pašā sākumā sievietēm menopauzē HAT ieteica lietot visu atlikušo mūžu, pēc tam – ne ilgāk par 5 – 7 gadiem, jo bija aizdomas, ka tas palielina krūts vēža risku. Pierādīts, ka pēc HAT lietošanas desmit gadu garumā šis risks nedaudz palielinās, taču no visām sievietēm, kam atklāta šī slimība, HAT lietojušas tikai apmēram 1%. Taču tad krūts vēzi atklāj daudz agrāk, jo sieviete, kas lieto HAT, ginekologu apmeklē vismaz reizi gadā. Turklāt zināms, ka tādā gadījumā audzējs ir mazāk agresīvs un labāk padodas ārstēšanai.
Patlaban terapiju atkal iesaka lietot ilgstoši. Ja sievietei menopauze vidēji sākas 50 gadu vecumā, jārēķinās ar to, ka apmēram piecpadsmit gadi vēl būs jāstrādā, jārūpējas par savu karjeru, izskatu. HAT nepalielina sievišķo hormonu līmeni, bet palīdz novērst izteiktākās menopauzes izpausmes, piemēram, karstuma viļņus, svīšanu, bezmiegu, garastāvokļa svārstības, kas var apgrūtināt ikdienu, darba dzīvi. HAT ir pozitīva ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu, turklāt tā palīdz kontrolēt svaru, jo pēc 50 gadu vecuma sakarā ar estrogēnu trūkumu tam ir tendence palielināties. Nedrīkst aizmirst arī par veselīgu dzīvesveidu, kustībām, piemēram, nūjošanu, peldēšanu, slēpošanu.”
Avots: