Kā rīkoties, ja iedzerts par daudz
Alus ir teju katra latvieša iecienītākais dzēriens Jāņu vakarā, taču, ja līgojot dota pārāk liela vaļa alkohola lietošanai, ļoti iespējams, ka tas atsauksies uz pašsajūtu nākamajā rītā. Atkarībā no izdzertā alkohola daudzuma visbiežāk sastopamie simptomi ir nogurums, slāpes, galvassāpes, nelabums un koordinācijas zudums. Šos simptomus izraisa dehidratācija, cukura līmeņa pazemināšanās asinīs, elektrolītu disbalanss un alkohola jeb etanola pārstrādes rezultātā radītā acetaldehīda klātbūtne organismā. Lai gan nav universāla līdzekļa, kas kā ar rokas mājienu noņemtu visus nepatīkamos simptomus, dodoties līgot noteikti savā aptieciņā varat iekļaut preparātus, kuri palīdzēs ievērojami uzlabot pašsajūtu.
Lai no nākamā rīta sliktās pašsajūtas sevi pasargātu jau laikus, lietojot alkoholu, starp dzērieniem ieteicams iemalkot kādu bezalkoholisko dzērienu. Arī, dodoties gulēt, glāze ūdens var uzlabot rīta pašsajūtu. Tāpat arī absorbentu, piemēram, “aktivētās ogles” iedzeršana pirms gulētiešanas var laikus mazināt slikto pašsajūtu. Savukārt, pamostoties no rīta, būtiskākais ir veicināt indīgo vielu izvadīšanu no organisma, ko vislabāk paveikt, dzerot daudz ūdens vai minerālūdens, kā arī tēju ar citronu. Svarīgi veicināt metabolisma procesu aknās, tāpēc ļoti ieteicams no rīta uzņemt C un B grupas vitamīnus. Turpretī galvassāpju mazināšanai lieti noderēs acetilsalicilskābi saturoši preparāti. Nelabuma gadījumā būtu ieteicamas tējas, kuru sastāvā ir ingvers, bet noguruma mazināšanai līdzēs žeņšeņu saturoši preparāti.
Kontracepcija papardes zieda meklējumos
Viens no vasaras saulgriežu maģiskākajiem rituāliem ir noslēpumainā papardes zieda meklēšana, kas saistījusi cilvēkus jau kopš seniem laikiem. Farmaceite iesaka padomāt par drošību – ja vien pāris mērķtiecīgi neplāno bērniņu, noteikti būtu jāatceras par kontracepcijas lietošanu.
Joprojām vienīgā kontracepcijas metode, kas, pareizi lietota, pasargā gan no grūtniecības, gan arī seksuāli transmisīvām (STS) slimībām, ir prezervatīvi. Vīriešu prezervatīvi ir pasaulē vispopulārākā kontracepcijas metode, kas turklāt nodrošina 97% – 98% efektivitāti. Turklāt prezervatīvi ikvienam ir brīvi nopērkami bez ārsta receptes.
Galvenokārt pieejami no dabīgā lateksa izgatavoti prezervatīvi. Lai gan kopumā blakusefektu prezervatīvu lietošanai nav, retos gadījumos (biežāk sievietēm) vērojama alerģija. Šādā gadījumā ieteicami cita materiāla prezervatīvi. Prezervatīvu sastāvā tiek izmantots latekss un piedevas, kas nodrošina materiāla elastību un izturību.
Tomēr, ja Līgo naktī, dodoties meklēt papardes ziedu, gadījies piemirst par kontracepciju vai ierastā kontracepcijas metode pieviļ, kā rezultātā rodas bažas par nevēlamas grūtniecības iestāšanos, farmaceite rekomendē doties uz aptieku pēc avārijas kontracepcijas līdzekļiem.
Avārijas kontracepcijas tabletes paredzētas lietošanai 72 stundu laikā pēc nedroša dzimumakta, taču jāņem vērā, ka visaugstākā tablešu efektivitāte ir pirmo 12 stundu laikā, jo tas nodrošina 95% avārijas kontracepcijas efektivitāti.