Saules zīmodziņi uz ādas: vasarraibumi, pigmenti… Kā tikt no tiem vaļā?

Pigmentāciju provocē galvenokārt saule. Ja āda ir pastiprināti jutīga pret ultravioleto starojumu, tajā mēdz rasties dažādas pārmaiņas – vasarraibumi, melazma jeb hloazma, kā arī vecuma plankumi jeb saules lentigo.

Padomi

• Tiem, kuriem ir pastiprināta pigmen­tā­cijas tendence, jāizvēlas saules aizsarglīdzeklis ar visaugstāko aizsargfiltru (SPF 50), lai gan arī tas var pilnībā nepasargāt. Saulainā laikā to nepieciešams atkārtoti uzklāt ik pēc divām stundām, turklāt līdzeklis jālieto arī dienās, kad saule nespīd, jo 80% ultravioletā starojuma izkļūst cauri mākoņiem.

• Lai nerastos pigmenta plankumi, pirms došanās saulē atklātās ķermeņa vietās nevajadzētu izmantot smaržas, tualetes ūdeni, dezodorantu un citus kosmētikas līdzekļus, kas satur spirtu un ēteriskās eļļas.

• Ja nepieciešams lietot medikamentus, piemēram, pretpiņņu preparātus, atsevišķu grupu antibiotikas vai citus, jānoskaidro, vai šajā laikā drīkst uzturēties saulē.

Vasarraibumi

Vasarraibumi liecina, ka ādas visdziļākajā slānī ir palielināts brūnā pigmenta melanīna daudzums, kas izdalās nevienmērīgi. Visbiežāk gaiši brūnie, 1–2 milimetrus sīkie plankumiņi rodas cilvēkiem ar bālu ādu un rudiem matiem. Tie parādās 5–8 gadu vecumā, kad āda sāk izstrādāt melanīnu. Dažreiz pēc pubertātes vasarraibumi pazūd, bet citkārt saglabājas līdz aptuveni 40 gadu vecumam.

Brūnie raibumiņi veidojas galvenokārt sejas vidusdaļā, taču sastopami arī uz muguras, pleciem un dekoltē zonā. Viskošākie tie kļūst pavasarī un vasarā saules staru ietekmē.

Vasarraibumi neliecina neko sliktu, tomēr brīdina, ka nevajadzētu pārāk bieži uzturēties saulē.

Pigmenta plankumi

Hormonālo svārstību izraisītu pigmentāciju, kad noteiktās vietās, visbiežāk virslūpas un pieres rajonā, kā arī ap acīm, uz ādas uzkrājas pigments melanīns, dēvē par hloazmu jeb melazmu. Sievietēm līdz 40–45 gadiem to nereti provocē grūtniecība, un tad plankumi labākajā gadījumā pazūd gadus piecus pēc bērniņa piedzimšanas.

Nereti hloazmu veicina hormonālās kontracepcijas līdzekļi, un tad jāizvēlas cits pretapaugļošanās veids.

Pigmenta plankumi var liecināt par vairogdziedzera, virsnieru, olnīcu vai citām slimībām, tāpēc svarīgi ir konsultēties ar ārstu, noteikt hormonu līmeni asinīs un veikt citus izmeklējumus.

Saules lentigo

Saules lentigo jeb vecuma plankumi sāk veidoties pēc 30–40 gadu vecuma, it īpaši pēc ilg­stošas uzturēšanās saulē. Pastiprināta pigmentācija izskaidrojama ar pārāk aktīvu melanīna sintēzi, kas ir ādas atbildes reakcija ultravioletā starojuma iedarbībai.

Šos plankumus ieteicams parādīt ārstam, lai pārliecinātos, vai ādā nav sākušās onkoloģiskas pārmaiņas.

Jāņem vērā, ka pēc likvidēšanas brūnie plankumi var atjaunoties un rasties arvien jauni, jo ķermeņa novecošanu nav iespējams apturēt.

Pret plankumiem uz ādas

Vasarraibumus var mēģināt nedaudz izbalināt ar jāņogu, citronu, pētersīļu, dzērveņu vai citu skābu sulu, tomēr efektīvāki ir aptiekā iegādājamie līdzekļi.

Jebkura veida pigmenta plankumus iespējams padarīt mazāk pamanāmus ar augļskābes saturošiem krēmiem vai citiem balinošiem līdzekļiem un procedūrām, kas jāveic rudenī vai ziemā, kad āda ir vismazāk pakļauta saules ultravioleto staru iedarbībai.

Var izmantot mehānisko vai ķīmisko pīlingu, kas nolobīs virspusējo ādas slāni, vai krioterapiju, kad ar šķidro slāpekli sasaldē pigmenta šūnas, kuras pēc tam nolobās. Plankumus gaišina ar mezoterapiju, kad ādā injicē balinošu vielu kokteiļus.

Visefektīvāk cīņā ar pigmenta plankumiem palīdz selektīvā fototermolīze, kad uz šūnām iedarbojas ar intensīvi pulsējošās gaismas impulsiem, un dažādu veidu lāzeri, kuri noārda un iznīcina pigmentu, kas pakāpeniski uzsūcas. Lāzers vislabāk redz tumšos plankumus, tāpēc reizēm pietiek ar vienu procedūru, bet parasti nepieciešamas 3–4 procedūras ar pusotru mēnesi ilgu pārtraukumu.

Jāņem vērā, ka pēc tam pigmenta laukums var kļūt vēl tumšāks, taču, lietojot bepantenu, pantenolu vai citu nomierinošu krēmu, 2–3 dienu laikā āda atgūst labu izskatu un divu nedēļu laikā pēc lāzerprocedūras plankums kļūst daudz gaišāks. Lāzerprocedūru kursa laikā un arī visu turpmāko mūžu obligāti jālieto saules aizsarglīdzeklis. Aizmirstot to uzklāt kaut vai vienu reizi, pastāv risks, ka pigmenta plankumi veidosies atkārtoti. Āda neaizmirst nevienu saņemto saules staru un informāciju par tiem saglabā šūnu atmiņā. Sasniedzot kritisko robežu, sākas pastiprināta pigmentācija un var pat veidoties onkoloģiskas saslimšanas.

 

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE

Avots:

aLA

Leave a Comment