Pomelo dzimtene ir Āzijas dienvidi un dienvidaustrumi. Šo augļu dārzi mūsdienās zaļo Ķīnā, ASV, Dienvidāfrikā, Sīrijā, Meksikā, Turcijā, Indijā, Izraēlā, Kubā un Argentīnā. Visbiežāk pomelo uzpotē uz citu citrusaugļu koku potcelmiem, bet var audzēt arī no sēklām.
Tad stādiņi rūpīgi jākopj vismaz astoņus gadus, līdz tie sāk ziedēt un ražot. Gardos pomelo mūsdienās iecienījuši ne tikai Taizemes, Fidži, Vjetnamas, Japānas, bet arī citu pasaules valstu, tajā skaitā arī Latvijas, iedzīvotāji.
Pomelo kā jau auglis, galvenokārt, sastāv no ūdens. Dominējošā uzturviela tajā ir ogļhidrāti (92%), tāpēc tiem, kuri skaita kalorijas, jāpatur prātā, ka pomelo satur diezgan daudz kaloriju (aptuveni 38 kcal uz 100 g) un dod organismam ātru enerģiju, turklāt tas ir labs C vitamīna avots.
Izvēloties pomelo augli, uzmanība jāpievērš smagiem augļiem ar gludu, nebojātu, bet nedaudz mīkstu mizu. Jo spēcīgāka smarža, jo labāka būs garša. Ēšanai izmanto izlobītu pomelo mīkstumu, kas atbrīvots arī no sēklām.
Visgardākais ir svaigs, tikko lobīts pomelo mīkstums. Īpaši atsvaidzinoši tas garšo, ja pirms celšanas galdā brīdi paturēts ledusskapī.
To var baudīt arī kā desertu, labi garšo arī ar jogurtu. Var pievienot arī lapu salātiem, atsvaidzinot to garšu. Noteikti var izvēlēties kā veselīgu našķi, bet pomelo labi sader arī ar asiem un karstiem ēdieniem. Eksotiskas virtuves cienītāji šo augli labprāt bauda kopā ar zivīm, garnelēm, jūras ķemmītēm un citām jūras veltēm. Var pasniegt arī ar vistas un cūkas gaļu.
Senos laikos ļaudis esot mazgājušies vannās, kam pievienots pomelo lapu vai mizu novārījums, lai pasargātu sevi no ļaunajiem gariem. Lauku apvidos pomelo dažkārt kalpojis par fulbola bumbu. Bet Austrumu ticējumi vēsta, ka pomelo nes veiksmi, tāpēc šos augļus ieteicams pasniegt kā dāvanu, bet pomelo mizas izmanto tautas medicīnā – tās palīdz pret ieilgušu klepu. Miza jāliek mutē un jākošļā.
Lasi vēl: 6 vērtīgākās apelsīnu mizu īpašības, par kurām Tu līdz šim neko nenojauti; #2 noteikti jāpamēģina!
100 g pomelo mīkstuma satur:
25 – 40 kcal;
30 – 50 mg C vitamīna;
līdz 30 mg beta karotīna;
B grupas vitamīnus;
kāliju, kalciju, fosforu;
fermentus, kas palīdz labāk sagremot olbaltumvielas un taukus.