1. Kariess
Kariess parādās, kad mutes dobuma baktērijas barojas ar vienkāršajiem cukuriem. Dēļ to darbības veidojas skābe, kas iznīcina zobu emalju, bet pēc tam arī mīksto dentīnu – audus, no kuriem sastāv zobs.
2. Pastāvīga bada sajūta
Hormons leptīns signalizē Jūsu smadzenēm, ka esat paēduši, taču fruktoze kavē leptīna nonākšanu smadzenēs un rada bada sajūtu. Cilvēki, kuriem ir rezistence pret leptīnu, nesaņem vajadzīgo signālu, tāpēc viņiem ir grūtāk kontrolēt savu apetīti.
Pētījumi ar žurkām parāda, ka dzīvniekiem, kuri lietoja fruktozi, izstrādājās vairāk leptīna nekā parasti, tāpēc organisma jutība pret to samazinājās. Kad žurkas fruktozi vairs nelietoja, leptīna līmenis atgriezās normas līmenī.
3. Svara pieaugums
Līdzās sēdošam dzīvesveidam pastāv vēl viens veids, kā ātri uzņemt liekos kilogramus – padarīt cukuru par vienu no galvenajiem produktiem savā ēdienkartē. Saldumos ir daudz kaloriju, taču nepietiekami, lai apmierinātu bada sajūtu.
Jaunzēlandes zinātnieki veica pētījumu pieaugušu vīriešu vidū un mēģināja atrast saistību starp lieko svaru un citiem faktoriem – vecumu, kopējo ēdiena kaloritāti, cukuru, ķermeņa masas indeksu, alkohola lietošanu un smēķēšanu. Izrādījās, ka vislielākā saistība ir starp svara pieaugumu un cukura lietošanu, tāpēc – ja vēlaties novājēt, vispirms atsakieties no cukura!
4. Insulīna uzņēmības traucējumi
Kad Jūs ēdat daudz produktu ar augstu cukura saturu, piemēram, virtuļus brokastīs, Jūsu organismam nepieciešams vairāk insulīna – hormona, kas ēdienu pārvērš enerģijā, taču tad, kad insulīna līmenis pastāvīgi ir augsts, organisms pierod un kļūst pret to mazāk jutīgs. Tas izraisa glikozes līmeņa pieaugumu asinīs.
Zinātnieki ir pierādījuši rezistenci pret insulīnu žurkām, dodot tām pārtiku ar ļoti augstu cukura saturu.
Simptomi, kas liecina par insulīna uzņēmības traucējumiem, ir nogurums, pastāvīga bada sajūta, neskaidra apziņa un paaugstināts asinsspiediens. Sāk uzkrāties tauki vēdera rajonā. Vairākums cilvēku parasti nepamana savu rezistenci pret insulīnu, kamēr tā nepārvēršas cukura diabētā.
11. Sirds un asinsvadu slimības
Sirds un asinsvadu saslimšanas ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē. Visvairāk šīs slimības veicina smēķēšana un sēdošs dzīvesveids, taču starp riska faktoriem ir arī pārmērīga cukura lietošana, liekais svars, diabēts.
Jaunākie pētījumi pierāda, ka lietojot pārtikā daudz cukura, Jūs nodarāt nelabojamu kaitējumu savas sirds veselībai. It īpaši tas attiecas uz sievietēm.
Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra pētījumu, kurā piedalījās 11 733 cilvēki, pastāv saistība starp cukura patēriņu un paaugstinātu sirds slimību attīstības risku. Pētījuma dalībniekiem, kuri 17-21% kaloriju dienā saņēma no cukura, iespēja nomirt no sirds slimībām pieauga līdz 38% pretstatā tiem, kuri ierobežoja kaloriju uzņemšanu no cukura līdz 8%.
12. Atkarība
Lai gan ne visi ārsti atbalsta ideju, ka ir tāda pārtikas atkarība, tā ir reāla, lai gan nedaudz atšķiras no alkohola atkarības vai narkomānijas.
Piemēram, zināms ir fakts, ka cilvēki, kuri cenšas atbrīvoties no heroīna atkarības vai tie, kas atmet smēķēšanu, sāk ēst vairāk saldumu. Viena no hipotēzēm ir, ka šādā veidā smadzenes nomaina atkarību izraisošo vielu darbību.
Lai gan viss var būt daudz vienkāršāk – cilvēki pierod pie ēdiena, kas viņiem garšo, un viņiem nav svarīgi, vai tajā ir cukurs vai nav.
13. Kognitīvo spēju samazināšanās
Aptaukošanās un diabēts ir tiešā veidā saistīts ar kognitīvo spēju traucējumiem un Alcheimera slimību. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka arvien jaunos pētījumos atrod saistību starp cukura pārmērīgu lietošanu un šāda paraduma ietekmi uz smadzenēm.
Vienā no pētījumiem zinātnieki veica eksperimentu – žurku uzturā iekļāva produktus ar augstu cukura saturu. Tas radīja negatīvu ietekmi uz dzīvnieku atmiņu un notrulināja emocijas.
Cilvēka organismā tika atklāta līdzīga reakcija – konstatēja saistību starp produktu ar lielu tauku un ogļhidrātu saturu lietošanu pārtikā ar hipokampa – smadzeņu daļas, kas atbild par atmiņu – darbības pasliktināšanos.
14. Barības vielu deficīts
Ja Jūs lietojat pārāk daudz cukura, Jūs, visticamāk, atsakieties no daudzām barības vielām, kas patiešām nepieciešamas organismam.
Produkti ar augstu cukura saturu nomaina dabīgos produktus – piemēram, gāzēts dzēriens sulas vai piena vietā – un tādējādi izraisa barības vielu deficītu organismā. Jūs uzņemat daudz kaloriju no cukura, bet nesaņemat pietiekamā daudzumā D vitamīnu, kalciju vai kāliju.
Barības vielu trūkums izpaužas kā nogurums, palielināts kaulu trauslums, muskuļu vājums.
1999.gadā veiktā pētījumā tika noskaidrots, ka cilvēkiem, kas dienā 18% vai vairāk kaloriju dienā saņem no cukura, organismā bija viszemākais tādu vitamīnu un mikroelementu kā folijskābes, kalcija, dzelzs, A vitamīna un C vitamīna līmenis.
15. Podagra
Podagru dēvē par “karaļu” slimību, jo tā rodas pārmērīgas ēšanas un alkoholisko dzērienu lietošanas dēļ. Lai gan mūsdienās mūsu ēšanas paradumi ir mainījušies, šī artrīta forma kļūst par arvien izplatītāku parādību dažādos sabiedrības slāņos.
Parasti produkti, kas provocē podagru, satur augstu purīnu līmeni. Kad purīni pārstrādājas, veidojas urīnskābe, bet uzkrājoties tā izraisa podagru.
Taču urīnskābe veidojas ne tikai sadaloties purīniem – tā ir arī cukura metabolisma blakus produkts, tāpēc pārmērīga cukura lietošana paaugstina podagras attīstības risku, īpaši vīriešiem.
[…] Lasi vēl: 15 veselības problēmas, kas rodas dēļ pārmērīgas cukura lietošanas […]