Sekss ir kas vairāk nekā tikai sekss
Mūsu seksualitāte ir nozīmīga mūsu identitātes daļa. Sajūta, kas tevi atzīst par seksuālu personu dod būtisku ieguldījumu mūsu dzīves kvalitātē. Lai gan laiks, ko mēs pavadām, nodarbojoties ar seksu, aizņem tikai nelielu daļu no kopējā attiecībām veltītā laika, ja starp partneriem nav seksuālā kontakta vai tas ir neapmierinošs, tas var būtiski ietekmēt attiecības, mūsu partneri un galvenais – mūs pašas. Sekss ir kaut kas vairāk nekā sekss. Kad mēs to izskaužam no savas dzīves, par to nākas maksāt.
Pētījumi rāda, ka daudzās attiecībās, sekss ir atstāts pabērna lomā. ASV veikts pētījums rāda, ka 13 procenti precētu pāru mīlējas tikai pāris reižu gadā. Savukārt Austrālijā veiktā pētījumā, kurā bija iesaistīti vairāk nekā 6000 cilvēku, kas ir pāra attiecībās, atklājās, ka tikai 46 procenti vīriešu un 58% sieviešu ir apmierināti ar seksa biežumu.
Kāpēc tik daudz cilvēku atsakās no seksa no savas seksualitātes? Jo pasaule piedāvā lērumu citu lietu un nebeidzamu kņadu – karjera, bērni, pienākumi, sociālās aktivitātes un tehnoloģijas. Atpūtas brīžus mēs veltām miegam, televizora vērošanai vai sērfošanai internetā. Tādējādi izpaliek reāla saskarsme ar partneri, tostarp sekss. Jo vairāk mēs ieslīgstam dzīves kņadā, jo vairāk zaudējam saikni ar savu seksualitāti.
Lai gan sekss var šķist vien neliela mūsu pieredzes daļa, tas būtiski ietekmē mūsu pašsajūtu. Kad pāru starpā sekss izpaliek, viņi bieži vien atsvešinās viens no otra. Tā vietā, lai seksu izbaudītu kā patīkamu un nozīmīgu dzīves daļu, viņi uzskata to par pienākumu vai uzdevumu, kas vēl jāizpilda pēc nogurdinošas dienas. Patiesībā sekss ir spirgta un rosinoša dzīves daļa, kas var sniegt mums jaunu enerģijas pieplūdumu. Tas ir unikāls veids, kā veidot saikni ar savu partneri un paust savu pieķeršanos. Tomēr daudziem cilvēkiem seksualitātes liesmiņa apdziest dažādu aizbildinājumu dēļ.
Lūk, pieci izplatītākie aizbildinājumi, no kuriem būtu laiks atvadīties, lai atkal būtu vienotībā ar savu seksualitāti:
2. Nejūtu ciešu saikni ar savu partneri
Ja tu jūti, ka attālinies no sava partnera, tas nepavisam nav iemesls, lai pārtrauktu jūsu intīmās attiecības. Protams, intimitāte nav jāuzspiež cilvēkiem, kas neizjūt savstarpēju pieķeršanos, turklāt sekss visas problēmas neatrisina. Tomēr mīloša rīcība var veicināt mīlošas jūtas.
Pētījumi liecina, ka seksa biežums pozitīvi un būtiski saistāms ar seksuālo apmierinātību, un tas savukārt – ar apmierinātību laulībā un tās stabilitāti. Tas attiecas arī uz neprecētiem pāriem. Retas seksuālās attiecības starp neprecētiem pāriem, kas dzīvo kopā, saistītas ar augstāku šķiršanās īpatsvaru.
3. Nejūtos seksīga
Nav nekāds brīnums, ka zems pašnovērtējums var kļūt par šķērsli guļamistabā. Pētījumi liecina – jo labāk sieviete patīk sev fiziski, jo veselīgāk viņas jūtas savā seksuālajā dzīvē un attiecībās kopumā. Pašapziņa (arī vīriešiem) atstāj milzīgu ietekmi uz seksuālās tuvības brīdi, ko var aptumšot neskaitāmas negatīvas domas jeb kritiskā iekšējā balss.
Svarīgi neļaut šai kritiskajai iekšējai balsij diktēt nevienu tavu dzīves jomu un pavisam noteikti – liegt tai ietekmēt tuvību ar tavu partneri. Kad šī iekšējā kritiskā balss kritizē tavu izskatu vai tavas seksuālās spējas, tas ir it kā gultā būtu vēl kāds trešais.
Izvairīšanās no seksa nav veids kā tikt galā ar iekšējo kritiķi.Rīkojies tieši pretēji. Ļaujies seksam, kad tu to vēlies. Neņem vērā bremzes, ko tev vēlas uzspiest šī ļaunā iekšējā balss. Esi brīvāka savā seksualitātē – mīlēšanās laikā ieslēdz gaismu vai nomet segu, jo iekšējo kritiķi galu galā var apklusināt ar taustāmām aktivitātēm. Ļauj, lai partneris pauž savu mīlošo attieksmi pret tevi – tas pavisam noteikti aizgainīs iekšējo kritiķi.
4. Esmu pārāk nogurusi; esmu pārāk aizņemta
Jo vairāk mēs ieslīgstam rutīnā, jo lielāka ir iespēja, ka mēs zaudējam motivāciju būt vienotas pašas ar sevi, savu partneri, savstarpējām pievilkšanās jūtām. Protams, mēdz būt brīži, kad patiešām esi pārgurusi un noslogota, taču tad, ja iekritīsi aizbildināšanās valgos, no tavas dzīves pazudīs ne tikai sekss, bet arī citas mazas un jaukas lietas, ar kurām partneri viens otram izrāda mīlestību – skūpsts uz atvadām, acu kontakts sarunas laikā, flirtējošas īsziņas aizsūtīšana, apskāviens, kopīgi skatoties kinofilmu.
Laika atvēlēšanu seksam nebūtu jāuzskata kā neērtību vai sava veida nodevu. Tas ir veids, kā atgūt enerģiju un relaksēties, atjaunot attiecībās aizrautību un prieku.
5. Man vienkārši nav noskaņojuma
Protams, ir brīži, kad dabiski tu seksu vēlies mazāk nekā tavs partneris. Nevienam nekad nevajadzētu sajust spiedienu nodarboties ar seksu, kad viņš vai viņa to nevēlas – vienmēr ir jābūt abpusējai piekrišanai un vēlmei.
Tomēr šī “man nav noskaņojuma” sajūta var būt brīdinājuma zīme, ka notiek kaut kas cits, un šis kaut kas cits var izdarīt tev lāča pakalpojumu. Vēlmes pēc mīlēšanās nomākšana var būt sava veida aizsardzība, kas liedz tev izjust tuvību, ievainojamību vai intimitāti.
Ja pamani, ka arvien vairāk noraidi partneri vai nespēj būt vienota pati ar savām jūtām vai vēlmēm, izvairīšanās no seksa, visticamāk, nav risinājums. Vairumā attiecību vienam partnerim vēlme pēc seksa ir lielāka nekā otram, taču tas nenozīmē, ka abi partneri negūst ko būtisku no kopā būšanas.
Pētījumi rāda, ka cilvēkiem, kas motivēti apmierināt savas otrās pusītes seksuālās vēlmes, ir partneri, ar kuriem viņi ir vairāk apmierināti un paši labāk spēj ilglaicīgi uzturēt savu seksuālo vēlmi. Citiem vārdiem sakot, ja būsi atsaucīga sava partnera vēlmēm, tas var uzturēt dzirkstelīti dzīvu gan starp tevi un tavu partneri, gan tevī pašā.
6. Esmu pārāk veca
Dati rāda, ka 29 procentiem precētu cilvēku vecumā no 57 līdz 85 gadiem seksa nav bijis vismaz gadu. Cilvēkiem novecojot, var rasties fiziski šķēršļi seksa dzīvei, taču tikai retos gadījumos pavisam vajadzētu no šīs patīkamās dzīves sastāvdaļas
Pārāk bieži sabiedrība mums saka, ka zināmas aktivitātes vai intereses vairs nav piemērotas attiecīgā vecumā, taču svarīgi, lai katrs no mums pats izlemtu, kas ir un kas nav svarīgi. Ja tev joprojām patīk sekss, tev tas noteikti jābauda.
Svarīgi neatteikties no jebkuras mūsu dzīves sastāvdaļas, ja arī negatīvi pieņēmumi noteic, ka mēs esam pārāk veci, lai darītu to, ko vēlamies. Neļauj savai iekšējai balsij sevi pārliecināt, ka tu kaut ko vairs nevari darīt pirms patiešām vairs to nevari!