Ir divas polāras attieksmes pret zupām – daži cilvēki domā, ka šo ēdienu ir ļoti viegli pagatavot. Citi ir pārliecināti, ka zupa ir kulinārijas mākslas virsotne, un tāpēc baidās to izmēģināt
Patiesība, kā parasti, ir kaut kur pa vidu. Protams, ir sarežģītas receptes. Piemēram, krievu shchi vai franču bouillabaisse. Tomēr vienkāršas, bet garšīgas zupas pagatavošana katrai dienai nesagādās nekādas grūtības. Šajā rakstā mēs jums pateiksim, kas tam būtu jādara.
1. darbība. Izvēlieties bāzi
Zupu var vārīt gaļas, zivs, vistas buljonā, vai arī varat pagatavot liesu – ūdenī. Pirmajās trijās opcijās ēdiens izrādās sātīgāks un līdz ar to kalorijām bagātāks, bet līdz ar to arī garšas ziņā piesātinātāks Universāla izvēle ir vistas buljons. Piemērots gandrīz jebkurai receptei: no siera krēmzupas līdz taizemiešu Tom Yum, nemaz nerunājot par klasisko ar kotletēm vai nūdelēm.
Vieglas dārzeņu zupas var pagatavot ūdenī. Ja plānojat gatavot boršču, ščī, harčo vai soljanka, jums būs nepieciešams gaļas buljons, vēlams liellopu gaļa. Cūkgaļas bāze ir diezgan trekna. Piemērota, ja vēlaties pagatavot zirņu zupu ar kūpinātu gaļu.
2. darbība. Vāra buljonu
Ja zupu vārāt ūdenī, iepriekšēja sagatavošana nav nepieciešama. Gaļas buljonam ņemiet liellopu gaļu, cūkgaļu, vistas kaulus, uz kuriem ir nedaudz gaļas, piemēram, muguru vai ribiņas. Piepildiet tos ar aukstu ūdeni, uzvāra, uzmanīgi noņemiet putas.
Pievieno sāli, sīpolu, burkānu, lauru lapu un atstāj uz lēnas uguns zem vāka apmēram pusotru stundu no vārīšanās sākuma. Pēc tam no buljona noņemiet garšvielas un pievienojiet galvenās sastāvdaļas. Starp citu – ja nesteidzaties, ļaujiet buljonam atdzist, lai tauki paceltos virspusē. To var izmantot eļļas vietā, apcepot sīpolus un burkānus tomātu pastā.
3. darbība. Aprēķiniet produktu gatavošanas laiku
Nepieredzējuši pavāri bieži pieļauj kļūdu, vienlaikus liekot katlā visas zupas sastāvdaļas. Ēdiens izrādās bezgaršīgs, jo sastāvdaļām ir vajadzīgs atšķirīgs gatavošanas laiks. Piekrītu, būs maz prieka, ja kartupeļi būs pusjēli, bet nūdeles vai brokoļi, gluži pretēji, ir pārvārīti.
Graudaugi, piemēram, rīsi, tiek pagatavoti visilgāk. Vispirms iemet to verdošā buljonā vai ūdenī. Kartupeļiem jāļauj vārīties vismaz desmit minūtes, pirms pievienojat pārējās zupas sastāvdaļas. Lielākajai daļai dārzeņu ir vajadzīgas tikai piecas līdz septiņas minūtes.
Ceptās sastāvdaļas – sīpoli, burkāni, dažreiz saldie pipari un tomātu pasta – jāpievieno buljonam pēc tam, kad kartupeļi ir kļuvuši mīksti.
Gaļas gabalus, ko izmanto buljona pagatavošanai, var pievienot pēdējā posmā. Ja gatavojat, piemēram, frikadeles no jēlas maltas gaļas, ļaujiet tām vārīties trīs līdz piecas minūtes.
Nūdeles vai makaroni zupai jāpievieno kā pēdējie. Pēc tam nekavējoties izslēdziet uguni. Pirms pasniegšanas pievienojiet svaigus garšaugus. Izmēģiniet dažādu nacionālo virtuvju zupas, tas palīdzēs no jauna atklāt pirmo ēdienu. Piemēram, ja jums kopš bērnības negaršo vistas buljons ar mājās gatavotām nūdelēm, iespējams, japāņu ramen palīdzēs jums pārskatīt savus uzskatus.