Atkal tie nervi…
Niezes rašanās mehānismi nav līdz galam noskaidroti, lai gan ir zināma noteiktu neironu loma šajā procesā, turklāt atklāts, ka organismā kairinājuma brīdī veidojas bioloģiski aktīva viela histamīns. Sava loma ir arī centrālajai nervu sistēmai, tāpēc bieži vien nieze ir organisma reakcija uz psihoemocionālu stresu.
Tomēr ārstus vairākumā gadījumu interesē nevis niezes rašanās mehānisms (simptomātiskas ārstēšanas laikā tas tiek ņemts vērā), bet gan slimība, par ko liecina nieze. Veselības centru apvienības poliklīnikas “Elite” dienas stacionāra vadītāja Anna Aleksandrova pievērš uzmanību vairākām slimību grupām: hroniskai nieru mazspējai, aknu cirozei, Hočkina slimībai, dzelzs deficītam, daudzu veidu audzējiem, HIV infekcijai, hipohondrijai vai maskētai depresijai. Tāpat nieze mēdz būt grūtniecības 2.–3. trimestrī, kad auglis pieņemas izmēros un nospiež sievietes iekšējos orgānus, it īpaši žultsceļus.
Taču vajadzība pakasīties ne katrreiz liecina par kaut ko nelāgu. Ja nieze parādās pēc mazgāšanās, ir velkoša sajūta, bet pēc 15–30 minūtēm viss pāriet, nekāda ārstēšanās nav nepieciešama! Iespējams, diskomfortu rada sausa, jutīga āda, un vajadzīgi tikai neitrāli mazgāšanās līdzekļi un piemēroti krēmi vai balzami. Taču iespējami arī citi niezes iemesli, kam jāpievērš lielāka uzmanība.
Ārsts, izvaicājot pacientu un apskatot niezošo ķermeņa daļu, var atrast cēloni. Ieilgušas kasīšanās gadījumā pašam to noteikt ir teju neiespējami, jo iemeslu ir ļoti daudz! Turklāt svarīgi, vai nieze ir tikai noteiktos apvidos vai viscaur ķermenī.
Ja nieze turpinās jau nedēļu, var būt nepieciešami nopietni izmeklējumi. Bet jāsāk ar ģimenes ārstu vai dermatologu, jāpārbauda, vai nav helmintoze – cērmju un citu parazītu izraisītas infekcijas, jāpārliecinās par aknu un nieru veselības stāvokli un to, vai nav endokrīnās slimības – cukura diabēts un vairogdziedzera slimības. Ja iemesls arvien nav noskaidrots, meklējumus turpina. Vēl svarīgāka klātienes konsultācija ir gadījumos, kad papildus šim kairinājumam vērojami citi simptomi.
Ārstēšana ir atkarīga no cēloņa, lai gan traucējošos simptomus nomāc atteikšanās no kairinošiem – sāļiem, piparotiem, pikantiem – ēdieniem, alkohola, kafijas un stipras tējas.
Lai kāds būtu iemesls, kairināto vietu labāk papliķēt, nevis kasīt. Citkārt palīdz vēsa ūdens kompreses. Pašdiagnostika un ārstēšanās ar medikamentiem un pļavas zālīšu vanniņām var nedot rezultātu.
Ādas slimības
Ja niez tikai viena vai dažas ķermeņa vietas, iespējams, vainojama ādas slimība vai alerģija. Bieži vien dermatologs cēloni var noteikt, apskatot cilvēku, jo ādas slimībām parasti ir pamanāmas pazīmes: apsārtums, lobīšanās vai zvīņošanās, izsitumi. Tās raksturīgas kontaktdermatītam, ekzēmai, psoriāzei, seborejai, sēņu infekcijai un… jā, arī kašķim! Šie nav nopietnākie gadījumi, taču rada diskomfortu, tāpēc daudzi vizīti pie ārsta piesaka ļoti drīz.
Ir, protams, ādas slimības ar spēcīgu niezi un ne visai pamanāmām ārējām izpausmēm. Turklāt neuzbāzīgi starp pirkstiem kņudinošās vai uz kakla, ķermeņa, aiz ausīm apaļus plankumus veidojošās sēnes un īpaši vakaros un naktīs pirkstu sānus kairinošais kašķis ir lipīgs, ja neievēro higiēnu un piesardzības normas.
Lokālu niezi izraisa arī ķīmiski, mehāniski un termiski ādas kairinājumi. Ja āda ir jutīga, nieze rodas pat aukstuma, siltuma, intensīvas saules gaismas, svīšanas ietekmē, to kairina asi vilnas vai sintētiski materiāli, kažokādas, kosmētiskie līdzekļi. Šajos gadījumos nieze pāriet drīz vien pēc kairinātāja izzušanas.
Ja vēlme pakasīties nepāriet nedēļām, iemesli ir daudz dziļāki.
Iekšķīgas vainas
Arī daudzu iekšķīgu slimību pazīme ir nieze, kas lokalizējas noteiktās ķermeņa vietās.
Niezi ap dzimumorgāniem un anālo atveri izraisa ne tikai seksuāli transmisīvās un ginekoloģiskās slimības vai maksts sekrēta pārmaiņas sievietēm, bet arī endokrīnās slimības, to skaitā cukura diabēts, hipotireoze vai hipertireoze. Ja diabēts netiek pienācīgi ārstēts, nieze kļūst spēcīgāka vai dažādā intensitātē pārņem visu ķermeni. Podagra – vēl viens vielmaiņas traucējums – rada starpenes kairinājumu, bet nieze ap anālo atveri rodas hemoroīdu vai taisnās zarnas iekaisuma dēļ.
Apakšstilbu nieze mēdz būt, ja ir kāju varikozo vēnu izraisīti asinsrites traucējumi vai apakšstilbu tūska sirdsslimību gadījumā.
Te vienā, te citā vietā kņudināšanu vai pamatīgu niezi izraisa arī vairāki medikamenti, piemēram, antibiotikas, salicilskābe (aspirīns) vai lielas PP vitamīna (nikotīnskābes) devas.
Avots: