Augusta dabas aptieka. Ko vākt ziemai?

Augusta otrajā pusē pēc noziedēšanas apiņiem veidojas čiekuram līdzīgās augļkopas. No tām gatavotu uzlējumu lieto uzbudinājuma, bezmiega, neirožu mazināšanai un kā nomierinošu līdzekli klimaktērija periodā. Miegu uzlabo arī apiņu spilvens vai aromātiska vanna. Reimatisma un podagras slimnieki apiņu uzlējumu ārīgi var lietot sāpju un iekaisuma mazināšanai, tāpat tas noder sasitumu ārstēšanai, matu sakņu stiprināšanai un pret blaugznām. Īpaši jutīgiem cilvēkiem no apiņiem var veidoties ekzēma, paaugstināties temperatūra.

Sausos, saulainos pakalnos jau zied dzeltenās kaķpēdiņas. To uzlējumu un novārījumu lieto žultsakmeņu Sli**bas un hepatīta gadījumā, vielmaiņas uzlabošanai aterosklerozes gadījumā, kā vieglu nomierinošu un sāpes mazinošu līdzekli, ja ir kuņģa darbības traucējumi, un diurēzes veicināšanai.

Šomēnes vāc ievu ogas. To novārījums noder pret zarnu iekaisumu, dažādas izcelsmes gremošanas traucējumiem un dizentēriju. Ievas augļi kopā ar mellenēm palīdz pret caureju.

Lai regulētu zarnu darbību un novērstu aizcietējumus, lieto arī pabērzu augļu jeb ogu novārījumu. Sulu mēdz izmantot gan kā spēcīgu caurejas un diurētisku līdzekli, gan dermatožu un hronisku ādas slimību ārstēšanā.

Augustā sāk nogatavoties irbeņu augļi. Tie sašaurina As**svadus, palīdz pret iekaisumiem, kā arī bronhu, plaušu un saaukstēšanās slimībām. Irbeņu augļi ar medu attiecībā 1 : 2 ir vērtīgs līdzeklis pret drudzi, bronhītu, pneimoniju un aknu slimībām. Uzturā var lietot arī saldētas ogas.

Melnā plūškoka ogas paaugstina organisma aizsargspējas pret vīrusu izraisītām infekcijām un ir arī saudzējošs caurejas līdzeklis.

Vitamīniem bagāta droga ir mežrozīšu augļi, kas noder saaukstēšanās slimību, kā arī paaugstināta As**sspiediena, kuņģa un zarnu trakta, sirds un nervu slimību ārstēšanā.

Ir laiks vākt blīvās skābenes sēklas un sakneņus, jo to novārījums lietojams gremošanas sistēmas darbības traucējumu gadījumā – pret caureju, dizentēriju un rūgšanas procesu novēršanai zarnās, hemoroīdu ārstēšanai. Ārīgi izmanto, lai dziedētu ādas un gļotādas iekaisumus un mazinātu niezi.

Avots:

aLA

Leave a Comment