Cik patiesībā avārijas kontracepcija ir efektīva?

Nevēlama grūtniecība dažkārt mēdz iestāties, pat lietojot pretapaugļošanās līdzekļus, piemēram, ja pārplīst prezervatīvs.

Tad atliek cerēt, ka glābs avārijas kontracepcija, kas nopērkama bez ārsta receptes. Taču, protams, rodas šaubas – vai arī tā nepievils?

– Avārijas kontracepcijas tabletes kavē tā sauktā luteinizējošā hormona izdalīšanos, kas veicina ovulāciju – nobrieduša folikula pārplīšanu. Tās satur progesteronu tikpat lielā koncentrācijā kā desmit ikdienā lietotas pretapaugļošanās tabletes. Ja sieviete šādu kaudzi sabērtu saujā, droši vien padomātu, vai vēlas uzņemt tik lielu medikamenta devu, – stāsta ginekoloģe Vēsma Kažociņa.

Šīs tabletes ir vērts lietot ne vēlāk kā 72 stundas pēc neaizsargātā dzimumakta, taču sievietes, kurām nav ieteicami hormonālie pretapaugļošanās līdzekļi, tās nedrīkst izmantot.

Ja ovulācija notikusi pāris stundu pirms dzimumakta un olšūna jau atbrīvojusies un virzās uz dzemdi, šī metode no grūtniecības nepasargās. Tad atliek cerēt uz otru efektu, proti, ka, paaugstinoties progesterona līmenim, dzemdes iekšējais slānis strauji uzbriedīs, bet pēc 24 stundām, hormona daudzumam krasi pazeminoties, nolobīsies, tāpēc nereti 3–4 dienas pēc avārijas kontracepcijas lietošanas parādās smērējoši izdalījumi. Ja medikaments tomēr nebūs līdzējis un iestāsies grūtniecība, tas neradīs draudus mazuļa attīstībai.

Lasi vēl: Padomi, ja Līgo svētkos iedzerts par daudz vai papardes zieds meklēts neapdomīgi

Vai šī kontracepcija būs efektīva, atkarīgs galvenokārt no tā, kurā menstruālā cikla dienā noticis dzimumakts. Piemēram, lielāka grūtniecības iestāšanās iespēja ir no 7. līdz 20. dienai, bet 25. dienā tā tikpat kā nav iespējama. Ja plīsis prezervatīvs vai noticis cits negadījums īsi pirms gaidāmajām mēnešreizēm, avārijas tableti vērts dzert vienīgi sirdsmiera labad, un šajā gadījumā tās iedarbība uz organismu arī nebūs tik postoša. Taču, lietojot to brīdī, kad gaidāma ovulācija, vidēji no 9. līdz 12. menstruālā cikla dienai, var rasties cikla traucējumi līdz pat trim mēnešiem. Tad, lai izsargātos no grūtniecības, ne šajā, ne arī nākamajā ciklā nevar paļauties uz auglīgo dienu skaitīšanu – jālieto prezervatīvs vai cita veida pretapaugļošanās līdzeklis.

Šādu avāriju nevajadzētu pieļaut biežāk kā vienu vai divas reizes gadā. Ja sievietei ir reta dzimumdzīve, šī kontracepcija nav piemērota, lai pastāvīgi izsargātos no grūtniecības. Tā kaitē mazāk nekā aborta veikšana, tomēr nodara lielu ļaunumu, jo izjauc hormonālo līdzsvaru organismā.

Avots:


 

Līdzīgi raksti

  • loading...
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Pilnvērtīgai lapas darbībai tiek izmantotas sīkdatnes (cookies), kas glabājas uz tavas ierīces. Vairāk par sīkdatnēm

    Kas ir sīkdatnes? Sīkdatne ir neliels teksta fails, ko tīmekļa vietne saglabā jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad jūs atverat vietni. Tā vietnei palīdz atcerēties jūsu pieteikumvārdu un/vai iestatījumus (piemēram, valodu, fontu izmēru u.c. attēlošanas iestatījumus), ar kādiem esat izvēlējies vietni skatīt, lai katru reizi jums tie nebūtu jānorāda no jauna.

    Close