Funkcionālā gaisma tavam dārzam

Ja vēlas visu izgaismot ar vienāda veida gaismas ķermeņiem, var izmantot augstās (4 m) laternas, kas labi izgaismo apkārtni, tomēr nelielā dārzā tās var radīt pārāk pompozu iespaidu. Turklāt gaisma no tām spīd arī acīs, kas nav visai ērti. Otrs variants – zemie stabiņveida gaismekļi no 0,5 līdz 1,5 m, kuru gaismas virziens ir lejupslīdošs. Tie vienlīdz izdevīgi gan pie iebrauktuves un ieejas mājā, gan gar celiņu malām. Tikai celiņu un kāpņu apgaismojumam derēs arī segumā iebūvēti gaismekļi, tomēr tie nav tik ērti – mēdz apsnigt vai pārklāties ar dubļiem, smiltīm, lapām utt.

Izvēloties prožektorveida gaismekļus, noteikti jāņem vērā, ko vēl bez iecerētās teritorijas izgaismos prožektora stari. Dažreiz mēdz gadīties, ka tie iespīd kaimiņu mājas logos vai nevēlami apgaismo saimniecības ēkas u. tml.

Kas jāņem vērā

Pats galvenais, lai gaismekļi būtu droši un labi kalpotu arī mainīgos laika apstākļos. Tāpēc jāizvēlas gaismas ķermeņi, kuru marķējumā norādīta 1. vai 2. drošības klase. 1. drošības klasei atbilst gaismekļi, kuros visas metāliskās detaļas, kam iespējams nejauši pieskarties, ir pievienotas tīkla aisargkabelim. 2. drošības klases gaismekļos nav tādu metālisku strāvu vadošu detaļu, kuras iespējams nejauši aizskart.

Āra apstākļiem jāmeklē arī marķējums IP un skaitļi tam līdzās, kas norāda pakāpi, ar kādu gaismeklis pasargāts no mitruma, putekļu un svešķermeņu iekļūšanas tajos. Āra telpas apgaismošanai drīkst lietot gaismekļus ar marķējumu IP 44, iebūvētajiem gaismekļiem jābūt ar marķējumu IP 54, bet ūdens tvertņu tuvumā lieto gaismekļus ar marķējumu IP 67.

Ja būs izvēlēti jaudīgi gaismekļi vai to būs daudz, piemērotāks būs 220 V spriegums – tam nepieciešama prasmīgi ierīkota elektroinstalācija. Tāpēc jāpieaicina sertificēts elektriķis, līdz ar to ierīkošana izmaksās dārgāk. 12 V sprieguma tīkla ierīkošana būs gan vienkāršāka, gan lētāka.

Par ko jāpadomā laikus

Vispareizāk darbus, kas saistīti ar elektroinstalācijas ierīkošanu, veikt tad, kad dārzā pabeigta reljefa veidošana un augsnes izlīdzināšana, bet celiņi, dobes un atpūtas vietas vēl nav ierīkotas. Ja visu nav iespējams iekārtot uzreiz, apgaismojumam var atstāt sagatavotas vietas un pieslēgt to vēlāk. Pretējā gadījumā vēlāk var nākties no jauna uzrakt jau izveidotās dobes un bojāt ieklātos celiņus.

Vēl kāda lieta, par ko nereti tiek aizmirsts, steigā ierīkojot apgaismojumu, – lai gaismu būtu ērti ieslēgt un izslēgt, slēdžiem jāatrodas pa rokai (pie ieejas mājā vai līdzās atpūtas vietai). Sarežģītāks variants – ar pulti ieslēdzams un vadāms apgaismojums. Ekonomiskāks un arī ērts risinājums – sensora veida lampas, kas ieslēdzas, reaģējot uz kustību vai dienas gaismas stiprumu (laukā kļūstot tumšākam, ieslēdzas krēslas slēdži).

Stacionārie gaismas ķermeņi (iecementētas laternas, stabiņveida gaismekļi) sarežģītāk ierīkojami, bet tad jāpacenšas tikai vienu reizi – iebūvējot, savukārt pārvietojamie gaismekļi uzstādāmi ātri, bet nereti traucē dārza darbiem un zāles pļaušanai, jo elektroinstalācijas vadi atrodas virs zemes.

Diodes arī dārzā

12 V tīklā zemas eksplutācijas izmaksas ir gaismas diožu apgaimojumam. Āra telpai diodes ir ļoti piemērotas, to gaisma ir pietiekama, bet patērē tās sešas reizes mazāk enerģijas nekā halogēnās spuldzes. Turklāt šīs spuldzes ir arī izturīgas un drošas. Izmantojot diodes, iespējams ierīkot krāsainu apgaismojumu, kas līdz ar funkcionālo gaismu ļaus izveidot arī dekoratīvu noskaņu dārzā.

Avots:

aLA

Leave a Comment