“Gladiolas šogad sāk neparasti agri ziedēt,” secina gladiolu audzētājs Modris Paegle no Rūjienas. Laika apstākļus nevar grozīt. Būtu lietus, atkal slikti, jo bojātu ziedus, būtu puves. Šogad karstuma dēļ satrakojušies tripši.
Lasi arī: Jūsu Zodiaka zīmes negatīvās iezīmes
Tripši ir mazi, tumši kaitēkļi (3 reizes mazāki par blusu), kurus vislabāk saskatīt ar palielināmo stiklu. To bojājumus vispirms var pamanīt uz ziediem, sevišķi tumšo krāsu gladiolām. Vispirms uz ziedu maliņām vārpā manāms, ka tās kļūst gaišas, it kā iežuvušas. Ziedi vārpā pamazām kļūst kā izkaltuši. Ja uzzied, tad ir plankumaini.
Pret tripšiem vislabāk der līdzeklis Actara (tā lietošanai vajadzīga apliecība). Tautas līdzekļi ir maziedarbīgi. Kaitēkļa postījumus var mazināt, nogriežot ziedkātu, no kura tripsis pamazām plāno pāriet uz sīpolu zemē.
Kad sīpoli rudenī būs norakti, audzētājs tos noskalo ar ūdeni un kodina ar līdzekļiem Actara vai Decis. Tad ziemā nebūs jāsatraucas, vai tripši uz bumbuļsīpoliem nevairojas.
!!! Dažas gladiolu šķirnes tripši bojā mazāk, citas vairāk.
Sīpolam būs labāk, ja ziedu nogriezīs. Gladiolas ir paredzētas griešanai. Nevajag dobē turēt ziedvārpu un gaidīt, kamēr tā izplaukst līdz pēdējam pumpuram. Sīpols tā patērē daudz spēka, turklāt no tādas puķes, kam apakšējie ziedi noziedējuši, skata nav nekāda.
!!! Gladiolu nogriež, kad atplaukuši pirmie četri pieci ziedi.
!!! Liela kļūda ir nogriezt ziedkātu pārāk zemu – jāatstāj vismaz 5–6 lapas. Jo vairāk atstāj, jo labāk.
Katalogos atzīmē, kura ir laba šķirne griešanai. Tas nozīmē, ka tām ir garš kāts bez lapām.
Drīz sāksies gladiolu izstādes, kad var priecāties par šķirņu daudzveidību un ziedu skaistumu. Taču jaunu šķirņu sīpolus ieteicams izvēlēties un pasūtīt ar apdomu, pirms tam pie audzētāja noskaidrojot, kuras ir izturīgākās. Skaists zieds katalogā vai izstādē vēl neko nenozīmē. Daudzas šķirnes ir skaistas, taču cimperlīgas, uzņēmīgākas pret slimībām.
Lasi arī: Kā katra Zodiaka zīme cīnās ar stresu
Vienmēr skaisti zied tādas šķirnes kā ‘Dolgoždannij Debjut’, ‘Shiloh’, ‘Jantarnaja Baltika’, ‘Princese Budura’, ‘Jungle Flower’, ‘Vineta’.
Gladiolas sausumā papildus laista reizi nedēļā. Pietiks ar 10 litriem ūdens uz dobes kvadrātmetru. Populāra kļūda ir laistīt gladiolas katru dienu, mitrināt kā gurķus. Tāpēc daudziem mazdārziņos jau parādījušās puves.
!!! Šogad sausuma un karstuma dēļ slikti dīguši vairsīpoliņi.
Pret puvi palīdz profilaktiski miglojumi ar līdzekli Ridomil Gold. Miglo jau pirms Jāņiem. Ja tas nav izdarīts un puves vēl nav, var darīt arī tagad.
! Diemžēl mazdārziņu īpašniekiem (kam nav speciālu atļauju) veikalos nav pieejams nekas iedarbīgs pret puvi.
Karstā laikā nedrīkst miglot. Vislabāk nogaidīt brīdi, kad saule jau laižas lejā, kļūst vēsāks, bet rasa vēl nav parādījusies. Vajag tikai tik laika, lai līdzeklis uz lapām pagūtu nožūt.
Avots: