Vai esat pamanījis, ka nauda, šķiet, izslīd cauri jūsu rokām, pat ja cenšaties sekot līdzi saviem tēriņiem. Patiesībā spēja gudri tērēt naudu ir prasme, kas jums ir jāattīsta
Šajā rakstā es pastāstīšu, kā gudra pieeja tēriņiem var palīdzēt jums baudīt dzīvi, nejūtoties vainīgam par katru pirkumu.
1. Tērēšanas psiholoģija: kā emocijas virza jūsu maku
Pirms atverat savu maku vai terminālī pārvelkat karti, padomājiet, kāpēc veicat šo pirkumu. Bieži vien mēs pērkam lietas nevis tāpēc, ka tās mums patiešām ir nepieciešamas, bet gan tāpēc, lai aizpildītu emocionālo tukšumu. Gudri tēriņi sākas ar apzināšanos. Vienkāršs jautājums: “Vai man tas ir vajadzīgs, vai es to vienkārši gribu?”. – var pasargāt jūs no impulsīviem lēmumiem.
2. Izveidojiet personīgo iepirkšanās kontrolsarakstu
Pirms pirkuma veikšanas uzdodiet sev trīs jautājumus:
-Vai šī prece sniegs ilgtermiņa ieguvumus?
-Vai es varu atrast lētāku vai bezmaksas alternatīvu?
-Cik daudz laika es pavadīšu, lai nopelnītu šo naudu?
Piemēram, ja prece maksā 200 EUR, bet jūsu alga ir 1000EUR, jūs atdosiet 20 % no saviem ikmēneša ienākumiem. Vai tas ir tā vērts?
3. Ieguldiet pieredzē, nevis lietās
Pētījumi liecina, ka tēriņi par pieredzi (ceļošana, hobiji, izglītība) padara mūs laimīgākus nekā materiālo lietu iegāde. Kāpēc? Tāpēc, ka atmiņas laika gaitā nezaudē savu vērtību, un jaunas zināšanas un prasmes var nest peļņu.
4. Apgūstiet 24 stundu noteikumu
Ja vēlaties veikt kādu nozīmīgu pirkumu, dodiet sev 24 stundas, lai par to padomātu. Šajā laikā emocijas nomierināsies, un jūs varēsiet apdomīgi izvērtēt pirkuma nepieciešamību. Šis paņēmiens ir īpaši efektīvs, iepērkoties internetā, kur algoritmi burtiski spiež mūs impulsīvi tērēt.
Lasi vēl: Ko dara kaķis, kamēr jūs neesat mājās
5. Bonusi un akcijas – draugs vai ienaidnieks?
Kuponi, atlaides, naudas atmaksa – izklausās vilinoši. Bet vai tas vienmēr ir izdevīgi? Gudri pircēji zina, ka atlaide nav attaisnojums, lai iegādātos kaut ko, kas jums nav vajadzīgs. Vispārējs noteikums ir tāds, ka atlaide ir izdevīga tikai tad, ja jūs sākotnēji plānojat pirkumu.
Gudri tērējot, nav jāatsakās no priekiem, bet gan jāpadara tie jēgpilni. Ja jūs pieiet savām finansēm, apzinoties savus mērķus un prioritātes, jūs varat ne tikai izvairīties no nevajadzīgiem izdevumiem, bet arī iemācīties gūt lielāku prieku no jau nopelnītās naudas. Pamēģiniet izmantot vismaz vienu no šajā rakstā sniegtajiem padomiem, un jūs pamanīsiet izmaiņas savā attieksmē pret naudu!