Acīm neredzamais, bet ticamais
Lai gan šķiet, ka dzīvojam racionālā pasaulē, kur valda prāts un zinātne, kaut kas vedina noticēt arī zīlēšanai, horoskopiem, numeroloģijai, Taro kārtīm u.c. nākotnes paredzēšanas metodēm. Kāpēc domājam, ka mūsu liktenis ierakstīts debesīs un to saka priekšā dzimšanas datums vai kāršu kombinācija? Kā izskaidrot pārliecību par lietām, kam nav pierādījumu?
Psihoterapeits Artūrs Utināns to dēvē par maģisko domāšanu vai māņticību. Lai to pierādītu, kāda pētījuma nolūkā vienas horoskopa zīmes apraksts tika aizstāts ar citu, bet 75% cilvēku, kas to izlasīja, atzina, ka visi apgalvojumi attiecas uz viņiem. Līdzīgi rezultāti saņemti citā pētījumā, kas paredzēja veikt DNS analīzes, lai pēc gēniem noteiktu raksturu. Vēlāk visi dalībnieki saņēma pilnīgi vienādu raksturojumu, taču katrs bija pārliecināts, ka gēnu metode rakstura noteikšanai bijusi ļoti precīza.
Maģiskajā domāšanā noteicošā ir pārliecība par neredzamiem spēkiem, ko mērinstrumenti nespēj fiksēt. Debess ķermeņu, planētu, zvaigznāju enerģijas ietekmi uz cilvēka uzvedību skaidro astroloģija. Daļa racionālā grauda ir – Saules un Mēness gravitācijas spēku mijiedarbībā uz Zemes rodas paisums un bēgums. Gravitācijas spēki ietekmē arī cilvēka organisma šķidrumus, tādēļ daudzi jūt Pilnmēness ietekmi.
Savukārt pie neredzamiem un ar mērinstrumentiem nefiksējamiem spēkiem pieskaitāma t.s. ļaunā acs, noburšana, bezlaulību vainags, telepātija, spēja ar domu spēku pārvietot priekšmetus, numeroloģija, labās un ļaunās likteņzīmes, melnais kaķis, saplēstais spogulis, dažādi veiksmes talismani u.c. Cita nozīme ir, ja tic maģijai, paranormālajam vai pārdabiskajam – senču gariem, citplanētiešiem, Svētajiem Rakstiem u.tml. Paranormālos pārdzīvojumus izraisa kādi emocionāli notikumi, piemēram, t.s. nonākšana tunelī ar gaismu galā, ceļojums astrālajā pasaulē vai saskarsme ar spoku.
Pareģis vai krāpnieks?
Psihoterapeits Artūrs Utināns skaidro principus, ko astrologi, pareģi, zīlnieki u.c. izmanto, lai nodrošinātu pārliecību, ka prognoze ir patiesa. Vairākumā gadījumu piemērota t.s. aukstā nolasīšana – cilvēkam pasaka to, kas piemērots 70% iedzīvotāju. Bet t.s. karsto nolasīšanu izmanto, ja par konkrēto personu iepriekš tiek noskaidroti precizējoši fakti. Mūsdienās ļaudis paši šo uzdevumu padara vieglāku, jo par sevi daudz pastāsta sociālajos tīklos.
Ticot astrologa vai zīlnieka teiktajam, pašam neviļus rodas vēme piepildīt pareģojumu kā uzdotu mājasdarbu. Individuāli sastādīts horoskops rada spēcīgu iespaidu! Ja liktenis dzimšanas brīdī bija nosacīti ieprogrammēts, tātad kādam neredzamam spēkam esam vajadzīgi noteiktu plānu un uzdevumu īstenošanai, tāpēc gribas rīkoties pēc horoskopa rekomendācijām.
! Ja cilvēkam ar selektīvu atmiņu astrologs būs pateicis desmit lietas, no kurām īstenojušās četras, tieši par tām viņš atcerēsies un stāstīs citiem.
Artūrs Utināns brīdina, ka nākotnes pareģotāji virtuozi izmanto dažādas universālas frāzes. Tāpēc, ja nākotnē prognozētas finansiālas problēmas, tas var būt gan maka zaudējums, gan darbā nepiešķirta prēmija, neveiksmīgs pirkums vai uzņēmuma bankrots. Ja ir tik daudz variantu, iespējams, pareģojums piepildīsies. Kā lai netic nākamreiz?
Maģiskā domāšana
Pētījumi rāda, ka cilvēki ar augstāku izglītības līmeni retāk tic pārdabiskajam un neizskaidrojamajam. Tomēr, pēc psihoterapeita teiktā, ticības pakāpi, tāpat kā reliģiozitāti, iespaido arī sociālie faktori, audzināšana un stress.
! Jo vairāk stresa ir cilvēka dzīvē, jo lielāka varbūtība, ka viņš būs ticīgs vai māņticīgs, jo tas ir viens no izdzīvošanas mehānismiem.
Ir pierādīts, ka ticība palielinās, ja piedzīvotas dzīvības briesmas. Tomēr pozitīva maģiskā domāšana dažkārt var trauksmi mazināt. Piemēram, ticība amuletiem rada drošības sajūtu. Tiesa, māņticība var arī palielināt trauksmi. Piemēram, daudzi cilvēki, kuriem ceļu šķērso melns kaķis, uzreiz jūtas nolemti neveiksmei.
Psihoterapeits Artūrs Utināns bažījas, ka cilvēki pie dažādiem vārdotājiem un zīlniekiem dodas pēc labklājības un miera. Nereti palīdzību pie vārdotājiem meklē slimību gadījumā.
Par laimi, dažkārt ticība netradicionālajam nostrādā ar placebo jeb pašiedvesmas dziedinošo spēku. Palielinoties cerībām, uzlabojas noskaņojums un problēmas nozīmīgums mazinās. Sliktāk ir, ja, paļaujoties uz netradicionālu dziedināšanu, cilvēks novēršas no tradicionālās medicīnas.