Kā rīkoties, ja noticis ceļu satiksmes negadījums?

Ja ceļu satiksmes negadījumā ir iesaistīti citi transportlīdzekļi, ir kāds cietušais vai bojāta trešās personas manta, nekādā gadījumā nedrīkst atstāt negadījuma vietu, jo tas ir likuma pārkāpums un par to var būt ne tikai naudas sods, bet arī tiesību atņemšana līdz diviem gadiem.

Izvērtējot situāciju, nepieciešamības gadījumā jāzvana uz 112, lai sazinātos ar Ceļu policiju (CP) un attiecīgajiem palīdzības dienestiem – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD). Ņemiet vērā, ka Ceļu Pol***jas iesaiste ir obligāta, ja negadījumā ir iesaistīti vairāk nekā divi transportlīdzekļi vai iesaistīto transportlīdzekļu bojājumi ir tādi, kuru dēļ tie nevar pārvietoties. Tāpat Ceļu Pol***ja ir jāiesaista, ja ir cietuši cilvēki vai bojāta trešās personas manta.

Neaizmirstiet par savu un apkārtējo drošību – uzvelciet atstarojošās vestes, negadījumā iesaistītajām automašīnām ieslēdziet avārijas ugunis un uz ceļa izvietojiet avārijas trīsstūri, lai savlaicīgi brīdinātu citus satiksmes dalībniekus par šķērsli.

Pēc ceļu satiksmes negadījuma visām negadījumā iesaistītajām pusēm neatkarīgi no tā, vai tiek saukta CP vai rakstīts saskaņotais paziņojums, 10 dienu laikā par negadījumu ir jāinformē apdrošinātājs, lai tas varētu izanalizēt negadījumu, noteikt katras negadījumā iesaistītās puses atbildību, veikt spēkrata zaudējuma novērtējumu un izmaksāt atlīdzību cietušajiem. Uz OCTA atlīdzību pretendējošais cietušais autovadītājs atlīdzību piesaka negadījumu izraisījušā transportlīdzekļa apdrošinātājam. Vainīgais autovadītājs savu saskaņotā paziņojuma eksemplāru iesniedz savam apdrošinātājam.

Ja notikusi sadursme ar otru transportlīdzekli, abu transportlīdzekļu bojājumi ir tādi, ar kuriem drīkst piedalīties ceļu satiksmē, sadursmē cilvēki nav cietuši un nav bojāta trešās personas manta, tad autovadītājiem ir divas iespējas.

1) Ja iesaistīto transportlīdzekļu vadītāji var vienoties par CSNg apstākļiem, tad viņi aizpilda saskaņoto paziņojumu, fiksējot negadījuma apstākļus un abu transportlīdzekļu datus. Šādā gadījumā CP iesaiste nav nepieciešama.

2) Ja par negadījuma apstākļiem iesaistītie autovadītāji nevar vienoties vai viens no iesaistītajiem ir pametis notikuma vietu, jāsauc CP. Tāpat būtu ļoti vēlams fiksēt liecinieku datus un kontaktinformāciju.

Ja automašīna ir nobraukusi no ceļa, nav cietušo, taču automašīnas bojājumi ir pārāk lieli, lai ar to drīkstētu piedalīties ceļu satiksmē, būtu jāizvērtē, vai saukt CP vai ne. Ja automašīnai ir KASKO apdrošināšana, apdrošinātājiem parasti ir limits, līdz kuram šādos gadījumos tiek segti zaudējumi bez CP izziņas. Atstājot notikuma vietu patvaļīgi, jārēķinās, ka KASKO atlīdzība pienāksies ierobežotā apjomā.

Ja notikusi sadursme ar meža dzīvnieku, tas ir ievainots vai gājis bojā, par to būtu jāpaziņo CP, kas atkarībā no situācijas izbrauks uz notikuma vietu vai reģistrēs negadījumu un informēs Valsts meža dienestu. Tālāk būtu jārīkojas saskaņā ar CP norādījumiem. Ņemiet vērā, ka šādos negadījumos pats autovadītājs dzīvnieku nekādā gadījumā nedrīkst vest prom. Tā skaitīsies pretlikumīga rīcība. Tāpat CP būtu jāziņo, ja notikusi sadursme ar kādu mājdzīvnieku, piemēram, govi, zirgu, suni vai kaķi – tad šāda sadursme ir klasificējama kā trešās personas mantas bojājums. Ja jūsu automašīnai iegādāta KASKO polise, noteikti informējiet arī savu apdrošinātāju, jo šādos negadījumos spēkrata zaudējumus segs apdrošinātājs.

la.lv

Leave a Comment