Kāpēc mīļotais naktī krāc?

Cēloņi

Iemesli krākšanai un skaļai elpošanai, gārgšanai un sēkšanai gulēšanas laikā var būt dažādi. Tas raksturīgi hroniskiem plaušu vai astmas slimniekiem, bet citiem krākšana var rasties:

1) elpošanas traucējumu dēļ, kad nevar paelpot caur degunu. Cilvēks krāc, ja elpo caur muti, elpojot caur degunu, krākt nav iespējams;

2) tādēļ, ka cilvēkam nezināmu iemeslu dēļ ir nolaidušās mīkstās aukslējas un, guļot ar atvērtu muti, pie ieelpas tās sāk vibrēt, radot skaņu. Problēma ir mīksto aukslēju tonusa zudumā. (Ir speciāli muskuļi, kas uztur mīksto aukslēju tonusu. Kad šis tonuss pazūd, mīkstās aukslējas kļūst kā vaļīgs priekškars, kas ieelpojot vibrē un rada skaņu.)

Lielākoties krākšana novērojama cilvēkiem gados. Ar laiku notiek izmaiņas mīksto aukslēju gļotādā un muskulatūrā, tās nokarājas un elpojot rada troksni.

Ļoti bieži krākšanu novēro cilvēkiem, kas smēķē un/vai lieto alkoholu. Ilgstoši lietojot alkoholu vai smēķējot, rodas perifēro nervu darbības traucējumi, kas izsauc izmaiņas gļotādā un tonusa zudumu. Ar nelabvēlīgajām ķīmiskajām vielām (nikotīnu, alkoholu) tiek bojāta arī pati gļotāda, un dažkārt var novērot mazās mēlītes izmaiņas — tā kļūst gara un nokarājas. Cilvēkam guļot uz muguras, mēlīte aizkrīt un traucē elpot, rodas krākšana. Tādos gadījumos mēlīti iespējams apgriezt, un tas labi palīdz.

Krākšana var būt ilgstošiem hroniskiem slimniekiem, kas slimo, piemēram, ar cukura diabētu. Cukura diabēts rada ļoti izteiktas gļotādas izmaiņas visā organismā, tāpēc mēdz būt problēmas arī ar krākšanu.

Krācēji ļoti reti ir jauni cilvēki. Tomēr arī viņi var krākt, it īpaši, ja ir problēmas ar lieko svaru. To var izskaidrot ar apgrūtinātu elpošanu, svara dēļ.

Ja krāc bērns, iemesls lielākoties ir tā sauktā aizdegunes mandele – adenoīdi. Šādā gadījumā var ļoti labi palīdzēt izoperējot. Bērns sāk elpot caur degunu un vairs nekrāc.

Uzskats, ka vīrieši krāc vairāk, ir pareizs. Tas izskaidrojams ar to, ka sievietēm ir labāk attīstīta gludā muskulatūra – tā muskulatūra, par kuru mēs paši neatbildam, par kuru atbild iekšējie regulācijas mehānismi. Cilvēki paši tos nekādi nevar ietekmēt. Sievietes krāc retāk arī tāpēc, ka viņas smēķē un dzer mazāk nekā vīrieši.

Ko darīt

Krākšana ir labojama, ja vainojami deguna elpceļi (polipi vai deguna deformācija), bet, ja iemesls ir cits, tad palīdzēt būs ļoti grūti. Risinājums var būt operācija, kad mīkstās aukslējas paceļ uz augšu, taču panāktie rezultāti ne vienmēr ir ilgstoši. Pēc laika aukslējas var atkal noslīdēt un krākšana atkārtosies.

Atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem – alkohola, smēķēšanas – mazina iedarbību uz augšējo elpceļu muskuļu tonusu. Arī miegazāles maksimāli atslābina muskulatūru un veicina krākšanu.

Gulēšana ar speciālu elpošanas aparatūru, kas nodrošina gulētājam paaugstinātu gaisa spiedienu augšējos elpošanas ceļos, tos paplašinot, mazina krākšanu un atvieglo elpošanu.

 

KONSULTĒJUSI “DR. VOLKSONES ACU Ār*tA PRAKSES” ACU Ār*tE LĀSMA VOLKSONE

Avots:

aLA

Leave a Comment