Kāpēc ļoti taukojas mati un kā tos pareizi kopt

Tauku dziedzeri veic ļoti svarīgu uzdevumu – ietauko ādu, lai aizsargātu to no apkārtējās vides nelabvēlīgas iedarbības, taču reizēm dziedzeri darbojas pārāk aktīvi, un tad mati jau aptuveni 12 stundas pēc mazgāšanas ir saķepuši un izskatās netīri.

Visbiežāk šāda problēma piemeklē 20–30 gadu vecumā, bet var būt aktuāla arī visas dzīves garumā. Dažiem tā saasinās vasarā, citiem – ziemā, nēsājot cepures.

Kāpēc tauku par daudz?

Pastiprinātu ādas un matu taukainību var izraisīt Vese***as problēmas, piemēram, hormonālas pārmaiņas organismā, kas stimulē tauku dziedzeru darbību, seborejas dermatīts un dažkārt psoriāze, sievietēm olnīcu policistoze, kad organisms pastiprināti ražo vīrišķos hormonus.

Tomēr visbiežāk mati kļūst taukaini, mazgājot ar nepiemērotu šampūnu, lietojot par daudz mazgāšanas līdzekļa un kārtīgi neizskalojot, tāpēc atlikumi, kas palikuši uz galvas, kairina tauku dziedzerus. Tāpat matus nedrīkst mazgāt pārāk karstā ūdenī un žāvēt ar fēnu. Vēl cilvēki kļūdās, šampūnu saputojot tikai matu galos un kārtīgi nemazgājot galvas ādu. Ja uz tās paliek atmirušās šūnas, tauki, sviedri, āda ātri sataukojas un mati atkal kļūst netīri.

Kā pareizi kopt?

Ja mati pastiprināti taukojas fizioloģisku iemeslu, nevis kādas saslimšanas dēļ, jālieto šampūns taukainas galvas ādas kopšanai, kas nesatur kairinošas vielas. Agresīvus mazgāšanas līdzekļus, kas matus attīra pārāk intensīvi, tauku dziedzeri uztver kā mudinājumu strādāt ar dubultu jaudu, lai atjaunotu līdzšinējo stāvokli.

Taukainiem matiem domātu šampūnu sastāvā parasti ietilpst alfahidroksiskābes, lipoproteīni, dažādas ēteriskās eļļas, augu proteīni, ekstrakti un novārījumi (dūņu, jūraszāļu, retēja, melisas, kliņģerīšu, tauksaknes, diždadža, nātru, salvijas vai māllēpes), akmeņogļu darva un citas sastāvdaļas, kas mazina tauku dziedzeru pastiprinātu darbību, uzlabo galvas ādas apasiņošanu, veicina matu barošanu un augšanu. Ik pa laikam kopšanas līdzekli ieteicams mainīt, lai galvas āda nepierastu.

Mazgājot taukainus matus saslapina ar siltu ūdeni, ielej šampūnu un tūlīt izmazgā ar vēsu ūdeni, neturot to matos. Izmantojot fēnu, nav ieteicams izvēlēties pārāk augstu temperatūru. Pēc iespējas biežāk tos vajadzētu žāvēt dabiskā veidā.

Lai neveicinātu tauku dziedzeru darbību, taukainus matus mazgā ar maigu šampūnu, kas paredzēts biežai lietošanai. Jo mazāk tas puto, jo labāk. Var katru otro reizi neizmantot šampūnu, tikai rūpīgi izskalot un lietot kondicionieri. Skalojot ieteicams pievienot ūdenim nedaudz citrona sulas vai 10% etiķa (1–1,5 ēdamkarotes uz litru). Par labu nāks arī pīlādžu ogu novārījums – uz 2 glāzēm verdoša ūdens ņem 1 ēdamkaroti ogu, vāra 10 minūtes un nokāš.

Ik pēc 10 dienām galvas ādai var veikt dziļāku attīrīšanu ar speciālu masku un pīlingu, kas normalizēs tauku dziedzeru darbību un attīrīs galvas ādu. Rūpīgi jāievēro norādes uz speciālo līdzekļu etiķetēm, jo pārāk liela centība var nodarīt vairāk ļauna nekā laba.

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE

Avots:

aLA1

Leave a Comment