Marinādi ar etiķi izmanto ne tikai dārzeņu konservēšanai. Ja līdz šim esat izlietnē izlējis šo šķidrumu, vairāk tā nedariet!
Šodien mēs jums pastāstīsim, kā marinādi var izmantot ēdiena gatavošanā un ne tikai.
Dzērieni
Efektīvs līdzeklis pret paģirām tiem, kam piektdienas vakarā patīk kārtīgi izklaidēties. Lai gan vecāki vienmēr ir teikuši, ka marināde nav noderīga, jo tur ir pārāk daudz sāls un etiķi nav vērts dzert, bet amerikāņu zinātnieki ir pārliecināti, ka marināde ir jauns superprodukts, kas ierindojas līdzās modīgajām čia sēklām un godži ogām. Marinādē ir vairāk elektrolītu nekā sporta uzturā, kas novērš organisma dehidratāciju.
Marināde
Gatavo marinādi var izmantot atkārtoti un marinēt tajā dārzeņus, zivis un gaļu. Izmēģiniet šādā veidā marinēt sīpolus un burkānus. Daži cilvēki novāra olas un marinē tās gurķu marinādē. Sālījumu var pievienot arī kā garšvielu zupām un citiem ēdieniem. Piemēram, ir ļoti labi pievienot nedaudz marinādes kartupeļu biezenim. Ja marinādi sajauksiet ar sviestu un pievienosiet garšvielas, iegūsiet apetīti rosinošu smēriņu sviestmaizēm. Gurķu marinādē var marinēt arī dažādus siera veidus.
Lasi vēl: Kā izaudzēt rekordlielu sīpolu ražu
Tīrīšanas līdzeklis
Marinādi var izmantot tējkannas, metāla izlietnes tīrīšanai virtuvē un pannu tīrīšanai no taukiem. Pietiek vārīt marinādi tējkannā. Karsto marinādi ielej netīrajās pannās un atstāj tās mērcēties, līdz šķidrums atdziest. Tādā pašā veidā var mazgāt arī izlietni. Marināde, pateicoties sastāvā esošajam etiķim, lieliski tiek galā ar trauku tīrīšanu un kaļķakmens nogulsnēm. Ar to var arī pulēt hromētos krānus.
Mēslojums
Daži augi labāk aug skābā augsnē. Tāpēc, ja uz palodzes vai dārzā aug acālija, tauriņziede, hortenzija vai lilija, varat tos mēslot ar marinādi.