Libido meklējumos: kas ietekmē dzimumtieksmi

Pamatinstinkts

Kāpēc gan vieni flirtē līdz sirmam vecumam, bet citiem jau 30–40 gados strauji sarūk seksuālās vēlmes?

Psihoanalīzes tēvs Zīgmunds Freids pauda pārliecību, ka libido ir cilvēka enerģijas un aktivitātes pamats, kas liek tiekties uz mērķu sasniegšanu un vajadzību izpildi. Un patiešām – pašsaglabāšanās instinkts liek apmierināt cilvēka svarīgākās vajadzības, tāpēc arī sugas saglabāšanas instinkts izpaužas kā dzimumtieksme un pēcnācēju aizsargāšana.

– Libido katram no mums rodas piedzim­stot. Kad bērns saņem mātes krūts pienu, viņš jau jūt apmierinājumu un patiku, – stāsta neiroloģe, seksoloģe, medicīnas zinātņu doktore Ināra Roja. Lai gan libido mehānisms nav tikai fizioloģija, šis reflekss vēlāk kļūst par mūsu dzimumdzīves pamatu. Arī pārējie aspekti – psiholoģiskais, sociālais, garīgais – ir ne mazāk svarīgi.

Dzimumtieksmi nevar izmērīt – katram cilvēkam to būtiski ietekmē galvas smadzeņu un centrālās nervu sistēmas saskaņota darbība un visa organisma veselība, kā arī dzimumhormonu izdalīšanās organismā. Vēl jāņem vērā vairogdziedzera hormons, par laimes, labsajūtas un pat mīlas ekstāzes hormonu sauktais dopamīns u.c. hormoni. Uzskatāmi to parāda pubertātes vecuma pusaudžu uzvedība, ko sauc par hormonu vētru.

Burvju lokā

Instinktīvi jau zemapziņas līmenī nosakām, cik seksuāli valdzinošs mums šķiet kāds cilvēks. Katram ir savs uzbudinošais komplekts. Ar to izskaidrojams, kāpēc dzimumtieksmi var izraisīt kāds žests, kas meiteni iespaidojis piecu gadu vecumā, vai aromāts, kas bijis pirmklasnieka skolotājas smaržām. Tāpēc daudzi ir neizpratnē: nu, ko viņš viņā tādu atrada? Taču asociatīvie impulsi dažkārt kļūst svarīgāki par pievilcīgu ārieni.

Liela ietekme ir stereotipiem un ģimenes vai sabiedrības noteiktiem uzvedības modeļiem. Ja pieņem, ka īsts ir tikai mačo tipa vīrietis, kas uzsver savu vīrišķību un nevērību pret sievietēm, šādā sabiedrībā briļļainam plānā galdiņa urbējam strauji mazinās izredzes iegūt sieviešu uzmanību. Tas ietekmē pat savstarpējo attiecību toni. Kopīgas intereses, sajūsmināšanās par kāda rīcību vai sasniegumiem savstarpējo pievilkšanos kāpina, taču reliģiozie vai personiskie morālie aizliegumi var kļūt par lielu šķērsli vēlmju izpausmē.

Dzimumtieksmes traucējumus izraisa nelabvēlīgas attiecības ģimenē, atstumtības sajūta sabiedrībā, slimības, fiziskas un psihiskas traumas (vardarbība ģimenē, izvarošana bērnībā), stress, kompleksi, aizspriedumi, stereotipi, bailes, nepatika pret savu ķermeni, pat sēdošs darbs, mazkustīgums, brīvā laika trūkums, steiga, hroniskas atkarības un ikdienas problēmas…

Iespēju ir tikpat daudz kā zemūdens akmeņu, tāpēc nav jābrīnās, ka seksuālās vēlmes pastiprinās, pasivitāti nomainot pret sportošanu, stresu – pret mieru. Savukārt libido samazinās, ievērojot diētu.

Veiksmes sastāvdaļas

Libido īslaicīga pazemināšanās ne vienmēr jāvērtē kā negatīva pazīme. Iespējams, dažkārt daba tādējādi ierobežo reproduktīvās funkcijas, ja nav īstais laiks vai nav īstais cilvēks līdzās… Arī katrs zieds dabā plaukst savā laikā un tikai piemērotos ap­stākļos. – Ļoti agri uzsāktā dzimumdzīvē cilvēki izdeg – kļūst iztukšoti. Libido ir zem nulles, un tas tiek māk­slīgi uzkurināts ar dažādām vielām un paņēmieniem, – seksoloģe Ināra Roja ir skarba.

Lai gan neviens organisms nav mūžīgais dzinējs, veselīgam cilvēkam ķermeņa vitālā enerģija nav jāpapildina līdz pat sirmam vecumam. Ar gadiem fizioloģiskā faktora nozīmīgums gan mazinās, taču priekšplānā izvirzās psiholoģiskais un garīgais. Tāpēc cilvēka dzimumtieksmes spēj saglabāties līdz pat mūža galam. Tomēr, ja dzimumdzīve ir neregulāra, arī libido nepieciešamība sarūk. Ar laiku mazinās diskomforts, ko rada intīmas baudas trūkums, un organisms it kā piemirst spēcīgās izjūtas. Notiek jauno apstākļu savdabīga konservācija, un laiku pa laikam atsākt mīlēšanos kļūst arvien grūtāk. Cieš pašnovērtējums, un tas nosaka arī turpmāko dzīves kvalitāti.

Tad kālab gan neizkopt enerģiju, kas jau gadu tūkstošiem ikvienam dota kopš dzimšanas brīža? Masāžas, erotiskas rotaļas, pozu dažādība, romantiska gaisotne, mūzika, sveču gaisma, vilinošs mīlas akta norises vietas iekārtojums, jutekliska apakšveļa mēdz pastiprināt uzbudinājumu un atraisīt. Dažkārt arī glāze viegla alkoholiskā dzēriena kautrīgiem cilvēkiem palīdz pārvarēt nedrošību, taču vienlaikus ar to jāuzmanās – citkārt neliela deva mazina jebkuru vēlmi. Tieksmi un vēlmi pēc mīlēšanās uzlabo erotiska literatūra un filmas. Daudziem mīlētājiem iespēja vērot, kā partneris izdzīvo orgasmu, ir visspēcīgākais seksuālais kairinātājs. Gatavas receptes nav, jo libido ir divu cilvēku intīms piedzīvojums.

Avots:

aLA 

COMMENTS

Leave a Comment