Medicīnas māsas veiks pārbaudes un izglītos pasažierus RSU Veselības ekspreša reisā uz Siguldu

Šo piektdien, 7. jūnijā, maršrutā Rīga–Sigulda–Rīga startēs tradicionālais Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens rīkotais Veselības ekspresis. Šoreiz RSU un RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas māszinību studenti informēs pasažierus par dažādu slimību riskiem, bezmaksas veselības pārbaudēm, kā arī mērīs asinsspiedienu, ķermeņa masas indeksu, skābekļa daudzumu asinīs, stresa un miegainības līmeni.

Māszinību studenti pasažierus ir konsultējuši arī iepriekš, taču šoreiz visa RSU Veselības ekspreša komanda būs nokomplektēta tikai no topošajām medicīnas māsām. Šādi augstskola plāno pievērst uzmanību šai profesijai, kas piedzīvojusi izteiktu attīstību un izmaiņas.

“Medicīnas māsas nav tikai asistenti un palīgi, mūsdienās ir mainījusies tradicionālā izpratne par māsām un tās ir kļuvušas par zinošu, kvalificētu un patstāvīgu medicīnas speciālistu. Māsām ir jāapgūst vairāk kompetenču, uz tām gulstas lielāka atbildība un tām arī veselības aprūpes sistēmā mūsdienās ir lielāka autonomija,” uzsver Eva Cela, RSU studiju programmas Māszinības vadītāja un P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā virsmāsa. “Tas izriet no izmaiņām veselības aprūpes sistēmā un sabiedrības veselības rādītājos – sabiedrība noveco, daudz vairāk ir hroniski slimu pacientu, kā arī pacientu ar daudzām saslimšanām, līdz ar to māsu profesionālās zināšanas, prasmes un kompetences ir paplašinājušās.” Kā norāda programmas vadītāja, mūsdienās būtiski pieaugusi ir medicīnas māsu loma ne tikai pacientu aprūpē, bet arī pacientu izglītošanā un profilaksē.

Lai arī skaitliski veselības aprūpē medicīnas māsas ir visplašāk pārstāvētā profesija, tomēr statistikas dati nav iepriecinoši. “Māsu skaits Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem ir par 42% mazāks nekā vidēji ES valstīs, un mēs šai ziņā esam pēdējā vietā Eiropā. Pēdējo 10 gadu laikā reģistrētu strādājošo māsu skaits ir sarucis aptuveni par 21%, bet aptuveni 40% māsu ir pirmspensijas vai pensijas vecumā, savukārt no 250 līdz 300 medicīnas māsām, kas ik gadu absolvē izglītības iestādes, darbu veselības aprūpē uzsāk vien aptuveni piektdaļa,” saka E.Cela.

Piektdien, 7. jūnijā, RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas uz Siguldu plkst. 12.30 (vilciena Nr. 842) un atpakaļceļā uz Rīgu no Siguldas – plkst. 14.02 (vilciena Nr. 841).

Plašāk par akciju RSU Veselības ekspresis:

Sadarbojoties AS Pasažieru vilciens un Rīgas Stradiņa universitātei, akcija RSU Veselības ekspresis notiek jau kopš 2013. gada ar mērķi studentu uzkrātās zināšanas nodot tālāk sabiedrībā, popularizējot veselīgu dzīvesveidu un rūpes par savu un līdzcilvēku veselību. RSU Veselības ekspresis ir kursējis dažādos maršrutos – uz Rēzekni, Tukumu, Jelgavu, Sloku, Aizkraukli, Siguldu, Cēsīm un Skulti. Šo piecu gadu laikā vairāk nekā 100 RSU studenti 1824 kilometru garumā teju 3000 pasažieriem veikuši gan vienkāršas veselības pārbaudes, gan arī informējuši ik reizi par kādu īpašu, aktuālu tēmu – sirds un asinsvadu veselību, diabētu, ādas veselību un sauļošanās riskiem, plaušu veselību un veselīgu uzturu.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

RSU ir Latvijas augstskolu reputācijas topa līdere un viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šo akadēmisko gadu uzsāka 9200 studenti, tostarp 2200 ārvalstu studenti no 53 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājaslapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Draugiem.lv, Instagram un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – http://skalak.rsu.lv.

Leave a Comment