Neizmet kartupeļu mizas atkritumos, bet gan krāsnī; Noskaidro kādu labumu tās dod

Iespējams esat dzirdējuši, ka kartupeļu mizas var izmantot kā mēslojumu, bet ir vēl viens daudz labāks paņēmiens – iemest tas krāsnī 

To mizas bieži tiek uzskatītas par pārtikas atkritumiem, taču tās patiesībā ir vērtīgas un daudzpusīgas. Tās var izmantot gan uzturā, gan dārzniecībā, gan pat mājsaimniecības darbos.

Kartupeļu mizas ir lielisks resurss dārzam: kā komposts – tās ātri sadalās un bagātina augsni ar barības vielām. Kā mulča – tās var izmantot kā mulču, lai pasargātu augus no izžūšanas. Dīgstošu kartupeļu audzēšana – kartupeļu mizas ar “aciņām” var izmantot jaunu kartupeļu stādīšanai.

Kartupeļu mizas var izmantot, lai notīrītu traipus no nerūsējošā tērauda vai stikla. Kā arī kā kosmētiskie līdzekļi – kartupeļu mizas (īpaši no neapstrādātiem kartupeļiem) satur dabiskas vielas, kas var palīdzēt balināt tumšus plankumus ap acīm.

Tā vietā, lai kartupeļu mizas izmestu, tās var pārstrādāt vai atkārtoti izmantot, samazinot pārtikas atkritumus un palīdzot videi. Ja vien kartupeļi nav apsmidzināti ar kādām vielām, ieteicams izmantot bioloģiski audzētus kartupeļus, lai izvairītos no pesticīdu atliekām mizās.

Lasi vēl: Bērnudārza auklīte pastāstīja kā atmazgāt baltās zeķes, lai tās atkal kļūtu sniegbaltas

Bet pati interesantākā izmantošanas metode kartupeļu mizām ir iemetot tās krāsnī. Nav nozīmes vai Joutl krāsniņa vai parastā mūrētā. Lieta tāda, ka kartupeļi satur daudz cietes, aptuveni 20%. Kartupeļu ciete mīkstina kvēpus, kas nosēžas uz plīts sienām, skurstenī utt.

Vieglākie kvēpi iziet cauri skurstenim, bet smagākie paliek krāsnī, nosēžas uz plīts durvīm, sienām. Pateicoties kartupeļu mizām plīts neaplips ar smagiem sodrējiem un nepaliks lipīga.

Mēs esam kartupeļu ēdāju tauta, tāpēc mizu mums ir daudz. Svarīgi šo procedūru darīt regulāri. Pirmo reizi kārtīgi iztīriet krāsni un tad katru nedēļu jeb divas reizes nedēļā ieberiet krāsnī uz malkas no 1,5 – 2 kg kartupeļu mizu un jūs redzēsiet rezultātu!

Leave a Comment