Palīdzi sev pats: kā ieviest labus paradumus

Bet ja dzīves kvalitāte jūs vairs neapmierina? Atbilde ir acīmredzama: mainīt „mīnusu” uz „plusu”. Tikai no ir jāsāk? Piedāvājam detalizēti tikt skaidrībā ar jēdzienu „pieradums” un iepazīties ar mehānismu, kādā veidā ieviest „labumus” mūsu dzīvē. Varam apgalvot: ievērojot vienkāršas rekomendācijas īstenība  mainīsies uz labo pusi. 

Kas ir mūsu paradumi?

Paradums- automātiski radusies lietu kārtība, kad cits variants pat neienāk prātā. Svarīga detaļa: īstenojot dzīvē jebkuru paradumu, mēs jūtamies komfortabli, pat ja tā slikti iedarbojas uz jūsu pašsajūtu. Piemēram, ēst skrienot, grauzt nagus, pie mazākā aizrādījuma saniknoties u.t.t. 

Interesanti, mūsu sīkās vājības ir iemantotas vai iedzimtas? Vienreizēja atbilde –  pirmais variants. Mēs bieži neapzināmies, cik lielu nozīme piemīt vecāku un tuvu cilvēku piemērs. Bērni – tie ir vecāku uzvedības stereotipu „skenēšanas” meistari. Vai ir vērts brīnīties, ja jūsu atvase pēc katras ēdienreizes  skrien uz vannu tīrīt zobus vai izmētā pa istabu apģērbu.

Mēs visi sastāvam no dažāda veida pieradumiem , kas kalpo gan talantīgiem cilvēkiem, gan potenciāliem neveiksminiekiem.

Ko tas nozīmē? Labi paradumi padara mūsu dzīvi labāku, tajā pašā laikā sliktie – to sagrauj. Pie pirmās grupas „palīgiem” tiek pieskaitīti, piemēram, „skriešana no rīta”, pareiza ēšana, atteikšanās no alkohola, „aklās drukas” uz datora metodes pārvaldīšana, māka nopelnīt naudu, dienas plānošana u.c. Mūsu „nelabvēļi” var būt smēķēšana, stipra kafija tukšā dūšā, miegs mazāk nekā 6 stundas diennaktī, fizisko aktivitāšu ignorēšana.

Laba ziņa ir tas fakts, ka mūsu arsenālā esošie paradumi – nav spriedums. Ar tiem var un vajag strādāt, lai kļūtu veiksmīgāks, veselīgāks, skaistāks un laimīgāks. Ar ko ir vērts sākt?

Ieviešam veselīgus paradumus

Vispirms ir vērts noskaidrot paradumu sarakstu, kurus jūs vēlaties ieviest savā dzīvē.  Varbūt, jūs vēlaties no rītiem vingrot un celties par 1,5 stundu agrāk? Varbūt,  lasīšana stundas garumā vai baseina apmeklējums 3 reizes nedēļā ir jūsu sapnis? Pilnībai nav robežu, tāpēc rakstiet visu, kas ienāk galvā. Paskatieties uzmanīgi uz uzrakstīto: kuri paradumi no saraksta ir vairāk prioritāri. Tiem mēs arī pievērsīsim lielāku uzmanību tuvākajā laikā, jo maksimāli efektīvi var ieviest ne vairāk divus paradumus.

Otrkārt, necentieties visu saņemt uzreiz. Piemēram, jūsu mērķis – skrējiens no rītiem. Lai celtos noteiktā laikā, vajadzēs vakarā agrāk gulties. Ja tas jums rada problēmas, izanalizējiet: varbūt  ir vērts mazāk skatīties televizoru vai pavadīt laiku pie datora? Bet nav vērts izravēt uzreiz arī ierasto dzīves veidu: televīzijas pārraidi „pēc pusnakts” vai aizvietot ar dažu žurnāla vai grāmatas lappušu izlasīšanu. Ieradums izstrādājās – ejam uz nākamo etapu: atsakāmies no lasīšanas pirms gulētiešanas.

Treškārt, vēlamo ieradumu ir vērts ieviest savā dzīvē pakāpeniski. Tā, vēlmi celties agrāk vajag sadalīt vairākos etapos. Piemēram, no sākuma izstrādāt līdz automātismam tērpa plānošanu, somas savākšanu un pārdomāt brokastu idejas vakarā. Pēc tam pārejam  pie nākamā etapa –  uzsākam rīta celšanos pēc modinātāja zvana, bet nevis tā zvanu pārliekam. Pēc šādas sagatavošanās  mūsu  ikdienas sarakstā  bez grūtībām izbrīvēsies  rīta stunda vai pusotras, kuras j;us varat izmantot pēc saviem ieskatiem.

Ceturtkārt, ne par ko neatsakieties no sava mērķa! Atcerieties: lai ieradums no vēlēšanās pārvērstos  par kaut ko , kas ir pats par sevi saprotams, nepieciešams 3-4 nedēļas regulāru darbību. Ja tiek izlaista kaut vai viena diena – 21 -28 dienu atskaitīšana sākas no sākuma. Kā variants, var sagatavot sev darbības plānu, kurā izsvītrosiet paveikto, dienām, kurās paveicat ieplānoto. Brīnišķīgi, ja jūs izdarīsiet publisku paziņojumu  saviem tuviniekiem par vēlēšanos ieviest savā dzīvē kaut ko noderīgu. Šāda pieeja palīdzēs nenolaist rokas, kad vēlēšanās visu atmest būs maksimāli stipra.

Iespējams, pats galvenai , kas jums ir jāizdara, lai ieviestu jaunu paradumu – patiesa vēlēšanās padarīt savu dzīvi labāku un saprast, kam ir vajadzīgas pūles. Atcerieties, cik bieži jūs plānojāt no pirmdienas sākt jaunu dzīvi. Tomēr vēlamā diena nomainās ar citu, bet rezultāts ir nulle. Kad jūs atradīsiet stingru atbildi uz jautājumu „Kam tas ir vajadzīgs?” un „Ko es saņemšu finālā?”, var uzsākt noteiktas darbības. Tad arī būs rezultāts, un lepnums par saviem panākumiem.  

 

Avots: myjane.ru 

Leave a Comment