Pasaules insulta dienā mediķi atgādina, kā atpazīt insultu

29. oktobrī ik gadu atzīmē Pasaules insulta dienu. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ik dienas tiek sniegta palīdzība vairākiem pacientiem, kurus skāris insults. Šādos gadījumos liela nozīme ir ne tikai mediķu operatīvai rīcībai, bet arī tam, cik ātri pacients vai viņa tuvinieki vēršas pēc palīdzības.

Par insultu visbiežāk liecina vienas ķermeņa puses paralīze, vājums vai notirpums, grūtības runāt vai saprast citu teikto, pēkšņi redzes traucējumi, galvas reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi. Diemžēl nereti pacienti nolemj nogaidīt līdz nākamajai dienai cerībā, ka simptomi pāries paši no sevis.

“Insults ir pēkšņi galvas smadzeņu apasiņošanas traucējumi, kas rodas, ja nosprostojas vai plīst asinsvads. Jo ātrāk pacients saņem medicīnisko palīdzību, jo lielāka iespēja, ka insults neatstās nopietnas sekas un pacients varēs atgriezties darbā un ierastajā dzīves ritmā,” skaidro Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs asociētais profesors Guntis Karelis.

“Pacientam palīdzība jāsaņem 4,5 stundu laikā, kopš noticis insults. Pretējā gadījumā asinsapgādes traucējumu dēļ izveidojas neatgriezeniski smadzeņu bojājumi un var arī iestāties nāve. Smadzeņu bojājumu sekas ir kustību, runas, redzes un domāšanas traucējumi. Daļa pacientu uz visu atlikušo mūžu paliek guloši un aprūpējami,” stāsta Karelis.

Atgādinām, ka kaut mazāko aizdomu gadījumā par insultu jāveic tests “ĀTRI”, lūdzot cilvēku veikt trīs vienkāršas darbības:

Ā – atsmaidi!

Lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai sejas vienā pusē acs vai mutes kaktiņš nav noslīdējis uz leju.

T – turi rokas!

Pārbaudi, vai cilvēks spēj vienlaikus sev priekšā pacelt un noturēt abas rokas. Ja viena noslīd, tas liecina, ka rokā ir vājums.

R – runā!

Pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.

I – izsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi!

Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties izsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, zvanot pa tālruni 113.

Austrumu slimnīcas Insulta vienība pašlaik ir vienīgā Latvijā, kurai Eiropas Insulta biedrības izveidotās programmas “Angels Initiative” eksperti par operatīvu rīcību insulta gadījumos piešķīruši augsto platīna statusu. “Angels Initiative” eksperti ierodas slimnīcās dažādās pasaules valstīs, lai novērtētu, cik ātri un veiksmīgi slimnīcas personāls sniedz neatliekamo palīdzību pacientiem ar insultu.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, kas nodrošina daudzpusīgu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, kā arī veic zinātniski pētniecisko darbu, attīstīta inovācijas un īsteno pasākumus sabiedrības izglītošanai un veselības veicināšanai. Katru gadu Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāros ārstējas aptuveni 70 000 pacientu, dienas stacionārā vairāk nekā 20 000 pacientu, bet ambulatori Rīgas Austrumu slimnīcā veselības aprūpes pakalpojumus saņem vairāk nekā 300 000 pacientu. Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā darbojas pieci stacionāri: „Gaiļezers”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Biķernieki”, „Latvijas Infektoloģijas centrs” un „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru