Sakārtot māju 2o minūtēs katru dienu, lai nav nepieciešams stundām tīrīt to nedēļas nogalē

Esmu dzirdējusi, ka, ja katru dienu mājokli uzturēsiet kārtībā, nedēļas beigās jums vairs nebūs jātīra vispār. Es nolēmu pārliecināties, vai tā patiešām ir taisnība

Vispār es brīvajā dienā vienmēr veltīju 1-3 stundas, lai sakoptu māju. Vispirms es sakopu izkaisītās lietas, tad notīru putekļus, mazgāju un slauku grīdu. Atvēlēju laiku kādai konkrētai jomai, piemēram, skapja plauktu kārtošanai vai ledusskapja tīrīšanai. Nedēļas vidū es maksimāli varēju palaist robotu putekļu sūcēju. Bet tāda bija mana uzkopšanas stratēģija 42 kvadrātmetru dzīvoklī. Gandrīz pirms gada mēs pārvācāmies uz savu māju. Un tagad es nolēmu mainīt savu stratēģiju. Tāds bija mans moto pirms tam)

Metodes būtība ir vienkārša: jums vienkārši jāatliek kārtošanai 20 minūtes dienā. Vienkārši iestatiet taimeri un sakopiet. Es nolēmu katru dienu atvēlēt vienam konkrētam uzdevumam vai vienai telpai (kā nu kuram). Man bija jātīra 150 kvadrātmetru liela māja, kurā notika remonts.


Es izmantoju taimeri, kamēr sakopu

Pirmajā dienā es nolēmu sakārtot nekārtību uz savas astoņgadīgās meitas rakstāmgalda. Tur bija tikai zīmējumi, flomāsteri, zīmuļi, kabatlakatiņš, visdažādākie papīri un iesaiņojumi. Turklāt manai meitai ir slikts ieradums – ienest istabā ēdienu. Katru reizi, kad es viņai pārmetu un saku: ēd pie vakariņu galda. Es mazliet pagriežu muguru – viņa jau nes šķīvi vai krūzi pie datora. Ieslēdz multfilmas un ēd un dzer. Nu, vismaz mēs viņu iemācījām nedarīt mājasdarbus ar ēdienu.

Kāpēc es to rakstu? Tāpēc, ka viņa bieži aizmirst un aiznes visus šos traukus atpakaļ virtuvē. Par mazgāšanu pēc sevis nav ne runas. Es visiem nomazgāju traukus. Vispār es nezinu, vai jūs varat ieteikt, kādā vecumā bērnam vajadzētu būt pienākumiem mājās un kādiem tieši.

Atceros, ka tikai pusaudžu vecumā sāku palīdzēt mammai ar uzkopšanu (slaucīšana, grīdas mazgāšana). Es nekļuvu slinka šī iemesla dēļ. Tagad es mazgāju un tīru visu.  Neatceros, kurā vecumā es sāku mazgāt traukus. Kaut kā mums mācīja, ka katrs pēc sevis mazgā traukus. Nu, mana mamma varēja izmazgāt tēta traukus, bet bērni to darīja paši. Un es pat neatceros, ka mūs piespieda.

Pirms un pēc tīrīšanas

Otrā diena. Nekādu izkaisītu lietu vairs nav! Otrdien nolēmu, ka man ir jāsavāc lietas, kas bija izkaisītas pa visu māju. Mums kā ģimenei patīk tās novietot nepareizās vietās. Piemēram, es pakarinu slapju veļu, tā jau ir pilnīgi sausa, un es aizmirstu to paņemt un novietot. Velku visu laiku līdz nākamajai mazgāšanai.

Tikai tad, kad ir jauna slapja veļa, – es noņemu veco. Arī mana palodze ne vienmēr ir ideālā kārtībā. Kamēr man šeit stāv kosmētika, jo nav kur citur to likt, kā jau rakstīju iepriekš, mums ir ieilguši remontdarbi-būvniecība.

Mums visiem ierasts ieradums ir pakārt lietas uz krēsliem. Piekrītu, ērti, nāca, pārģērbās, drēbes uzmetu uz krēsla atzveltnes. Likt visu uz pakaramajiem skapī ir vienkārši slinkums. Tāpēc es jau iegādājos īpašu grīdas pakaramo, lai vismaz viss izskatītos estētiski.

Tāpēc tagad drēbes vairs nekarājas uz krēsliem! Un kopskats uzreiz ir tīrāks. Starp citu, lai savāktu visus atkritumus mājā un saliktu savās vietās, man 20 minūtes bija par maz. Man nācās pievienot vēl 10.

Trešā diena. Vannas istabas ģenerāltīrīšana

Trešdien nolēmu sakopt vannas istabu. Mums ir kombinēta vannas istaba, diezgan plaša, gandrīz 7 kvadrātmetru liela. Es nolēmu iztīrīt tualetes podu, dezinficēt tualetes birsti un izlietni. Uzvilku cimdus un ķēros pie darba. Tūlīt ieliju tīrīšanas šķidrumu tualetes podā. Kamēr mērcēju, noslaucīju vāku, tvertni, noskaloju un ieliju tīrīšanas šķīdumu dezinfekcijai. Beigās ar tualetes birsti notīrīju tualetes podu un izslaucīju grīdu.

Ceturtā diena. Sausā tīrīšana

Ceturtdien es nolēmu, ka man visur jāizsūc putekļi. Kad dzīvojām dzīvoklī, to manā vietā darīja putekļu sūcējs robots. Bet tagad es nevaru to iedarbināt, jo gandrīz visur ir sliekšņi vai kāpnes. Manas meitas istabā lamināta grīdas segums ir ieklāts tikai vienā ceturtdaļā, tāda pati situācija ir arī viesistabā. Virtuves grīdā, vannas istabā un vienā koridorā ir tik daudz flīžu. Tāpēc es vai nu slaucu grīdu ar slotu, vai arī ar rokas putekļu sūcēju, lai savāktu putekļus un netīrumus. Tas aizņem vairāk laika. Bet kopumā, ja pasteidzies, var tikt galā 20 minūtēs.

Piektā diena. Grīdas mazgāšana

Pēc putekļu tīrīšanas seko mitrā tīrīšana, tāpēc man šķita loģiski nākamajā dienā izmazgāt grīdu. Es apbruņojos ar spaini un mopu. Izmazgāju grīdu visur, kur bija grīdas segums. 20 minūtēs es to paveicu. Tomēr virtuvē man nācās papūlēties, manuāli berzējot dažādus traipus uz flīzēm. Turklāt pēc putekļu sūcēju jau bija paguvušas aizlidot drupatas, kas atradušās uz grīdas, un kaķu spalvas (mums ir kaķis un kaķene).

6. diena. Gandrīz pēdējā!

Tā kā parasti ģenerāl tīrīšanu veicu svētdienā, nolēmu, ka sestdiena man būs darba diena. Es atvēlēšu 20 minūtes, lai sakoptu, jo īpaši tāpēc, ka man vēl ir darbs. Sestajā dienā es izvēlējos virtuvi. Manu veco plīti. Te es noslaucīju plītiņu, sadzīves tehniku, iztīrīju izlietni, pakļuvu zem tās, šausminājos un arī visu iztīrīju. Nomainīju atkritumu maisu spainī, noslaucīju skapjus.

Lasi vēl: Dizaineri brīdina: 4 krāsas, ko nekad nevajadzētu izmantot viesu istabā 

Septītā diena. Vai viss bija perfekti?

Kā jūs, iespējams, atceraties, nedēļas sākumā es sakārtoju visas aizsērējušās lietas un saliku tās sava vietā un nedēļas beigās pie tām neatgriezos. Ko jūs domājat? Brīnumainā kārtā tas strādā! Otra lieta, ka tualetes pods vairs tā neaizsērē, ja ikdienā tam vienkārši ieleju līdzekli.

Mana eksperimenta rezultāts – es nepanācu perfektu kārtību, bet nedēļas beigās nebija nekas daudz jākopj, jo lielums bija iztīrīts. Kā jūs domājat vai metode ar tīrīšanu 20 minūtes dienā darbojas? Pastāstiet, kādu uzkopšanas stratēģiju esat izvēlējušies jūs? Cik bieži jūs uzkopjat? Vai jūs izvēlaties uzkopt vienu dienu vai darāt to mazliet un katru dienu?

Leave a Comment