Solis ceļā uz atmešanu: kā mazināt vēlmi pēc nikotīna un atmest smēķēšanu pilnībā

Smēķēšana ir ieradums, kas atbildīgs par 90% no visiem plaušu vēža gadījumiem.  Pasaulē tabaku smēķē ap 1.1 miljards cilvēku, un, kā izrādās, puse no viņiem mirst priekšlaicīgi.

Smēķēšanas kaitīgās sekas iestājas tādēļ, ka katru reizi tu ieelpo vairāk nekā 7000 dažādu vielu, no kurām liela daļa ir veselībai kaitīgas. Daži uzskatāmi piemēri:
– Arsēns (toksiska, kancerogēna viela)
– Oglekļa monoksīds (kavē skābekļa uzņemšanu šūnās)
– Sīki stikla gabaliņi (rada mikrogriezumus plaušās, lai nikotīns labāk uzsūktos).

Šo vielu ieelpošana negatīvi ietekmē plaušas, asinsrites sistēmu un sirdi, kā arī nikotīns paaugstina kortizolu – stresa hormonu, kas ilgtermiņā novājina imūnsistēmu. Smēķēšana var kļūt arī par veicinošu faktoru tādām problēmām kā miega, hormonālās sistēmas, cukura līmeņa traucējumi, osteoporoze un pat neauglība.

Nikotīns izraisa ļoti spēcīgu atkarību, kas pēc iepriekšējās cigaretes nodzēšanas drīz liek aizdegt nākamo, jo smadzenēs izdalās dopamīns – hormons, kas rada patīkamās sajūtas.

Daudzas smēķēšanas negatīvās sekas rodas tādēļ, ka ķermenī kaitīgo vielu ietekmē izsīkst tādi antioksidanti kā C un E vitamīni, beta-karotīns, glutations, ubinokols un alfa-lipoīnskābe, kas savāc brīvos radikāļus un citus oksidantus, kas rodas smēķēšanas laikā.

Tā kā pārtraukt smēķēšanu dažos gadījumos ir pat sarežģītāk nekā pārstāt lietot heroīnu vai kokaīnu, piedāvāju 7 veidus, kas var atvieglot atbrīvošanos no nikotīna atkarības.

Citrons

Citrons ir bagāts ar C vitamīnu un antioksidantiem, kas gan palīdzēs samazināt vēlmi pēc smēķēšanas un uzlabos ķermeņa procesu darbību.

Nikotīna plāksteri

Daudzi apgalvos, ka nikotīna plāksteri ir ļoti palīdzējuši cīņā pret nikotīna atkarību. Ir atklāts, ka nikotīna plāksteri vislabāk darbojas kopā ar tādiem medikamentiem kā vareniklīs un bupropions.

Sports

Veiktajā pētījumā ir atklāts, ka vien 5 minūšu vidējas intensitātes treniņš palīdz īstermiņā samazināt vēlmi pēc smēķēšanas. Veicot vairākus šādus treniņus dienas laikā, iespējams gan novērst kāri pēc cigaretēm, gan uzlabot smadzeņu un ķermeņa darbību, palīdzot skābeklim vieglāk nokļūt asinsritē.

Lasi vēl: Laika tabula: kas īsti notiek, kad tu izdomā atmest smēķēšanu

Akupunktūra

Ir pierādījies, ka akupunktūra jeb adatu ievietošana ķermeņa punktos, kas saistīti ar muti, plaušām un elpceļiem, palīdz mazināt vēlmi pēc smēķēšanas.

Ožas “treniņš”

Zinātnieki, veicot eksperimentu, ir atklājuši, ka cilvēki, kuri miega laikā tika pakļauti cigarešu un vecu olu vai zivju smakai, šajā periodā izrādīja daudz mazāku vēlmi smēķēt.

Meditācija

Pētījumi ir pierādījuši, ka alku un atmešanas simptomu ‘’izdzīvošana’’ pirms to iestāšanās meditācijas procesā ir palīdzējusi vieglāk iziet cauri šim sarežģītajam procesam.

Hipnoze

Hipnozes ietekmē iespējams nosacīti manipulēt ar cilvēka apziņu un realitātes izjūtu. Līdz ar to apziņu ir iespējams pavērst tā, ka smēķēšana saistās ar nepatīkamām izjūtām, kas palīdzēs emocionāli atteikties no smēķēšanas.

Avots:

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru