Svarīgi gaļas neēdājiem – ar ko aizstāt gaļu?

Diētas ārsts Andis Brēmanis uzskata, ka arī gavēņa laikā uzturam jābūt daudzveidīgam, taču veselam cilvēkam, kuram līdz šim bijis pilnvērtīgs uzturs, atteikšanās tikai no vienas produktu grupas īstermiņā lielu ļaunumu nenodarīs.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes asociētā profesore Aija Blija iesaka gaļas produktus aizvietot ar zivīm, savukārt dzelzs uzņemšanai lietot granātābolus. Diemžēl šajos augļos ir daudz skābju, kas var izraisīt zarnu vai kuņģa darbības traucējumus, it īpaši, ja ir gastrīts.

Gaļu vēl var aizstāt ar pākšaugiem, graudaugiem, piena produktiem, riekstiem un soju, jo to sastāvā arī ir olbaltumvielas. Lai gan olbaltumvielu bioloģiskās vērtības ziņā gaļa ir pusotras reizes vērtīgāka nekā pākšaugi, LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesors Imants Atis Skrupskis izceļ organisma spēju labāk izmantot pākšaugu ogļhidrātus un nepiesātinātās taukskābes. Pākšaugos ir arī šķiedrvielas, kas veicina gremošanas sulu izdalīšanos, sasaista un izvada no organisma lieko holesterīnu un taukus, palēnina ogļhidrātu un tauku uzsūkšanos. Savukārt pektīnvielām piemīt pretiekaisuma īpašības un spēja piesaistīt kaitīgos metālus un radioaktīvo piesārņojumu, ko organisms uzņem no gaisa, ūdens un produktiem.

Gan gavēnī, gan pārējā laikā jālieto daudz šķidruma, it īpaši – tīrs ūdens, arī zāļu tējas.

Avots: 

aLA

Leave a Comment