Cik bieži mēs domājam par to, cik daudz jūsu suns guļ un vai jūs zināt, kā miegs un atpūta ietekmē viņa uzvedību un vispārējo labsajūtu
Šajā rakstā uzzināsiet daudz vairāk par šīm jūsu suņa dzīves sastāvdaļām. Nepieciešamības gadījumā tas palīdzēs jums pielāgot viņa miega režīmu. Miegs ir būtisks jūsu mīluļa uzturēšanā. Atpūtas un miega laikā notiek būtiski fizioloģiski procesi: modrības laikā iztērētās enerģijas atjaunošanās; relaksācija.
Miegam ir būtiska ietekme uz suņa uzvedību: dažkārt, lai koriģētu viņa nevēlamas darbības, pietiek pielāgot mājdzīvnieka režīmu. Pietiekami daudz, lai suns būtu pilns enerģijas un līdzsvarots dienas laikā. Ilgu laiku tas var būt darba stāvoklī, kas nepieciešams prasmju apguvei un pareizai mijiedarbībai ar vidi. Savukārt kvalitatīva miega trūkums var izraisīt daudzas problēmas. Miegs ir ļoti svarīgs kucēniem, pusaudžiem, vecākiem suņiem.
Izpratne par atpūtas un miega veidiem suņiem ļaus jums orientēties suņa miega faktiskajā kvalitātē un ilgumā. Suņu atpūta un miegs iedalās šādās kategorijās:
ATPŪTA:
– suns ieņem ērtu pozu, pārsvarā sēdus vai guļus;
– notiek tāda kā relaksācija;
– samazinās vispārējā spriedze.
MIEGS:
– rodas ilgstošas atpūtas rezultātā;
– suns atrodas guļus stāvoklī, galva ir nokārta, acis periodiski ir aizvērtas, elpošana ir vienmērīga, mierīga;
– muskuļu sistēma ir dziļi atslābusi;
– samazinās suņa reakcija uz sīkiem trokšņiem;
Parasti suņi izvēlas apvienot vieglu snaudu un notiekošā vērošanu, kam izvēlas vietu ar labu skatu.
SOCIĀLAIS MIEGS:
– Mājdzīvnieks atrodas ķermeniskā kontaktā ar saimnieku vai ļoti tuvu cilvēkam vai citam dzīvniekam;
– gulēšanas poza ir atkarīga no saimnieka uzticības pakāpes un var būt dažāda (suns guļ ar galvu, kas balstās uz viņa ķermeņa daļām, ar muguru, kas piespiesta pie saimnieka ķermeņa, savilkts, izspiests uz muguras utt;)
– šādas atpūtas laikā, sunim un saimniekam nostiprinās savstarpējās piesaistes sajūta;
Sociālais miegs ir ļoti svarīgs elements, lai nodibinātu kontaktu un pareizas attiecības starp cilvēku un viņa suni.
REM MIEGS (REM):
– suns guļ uz sāniem ar izstieptām ekstremitātēm (kājām gaisā);
– raksturīgas straujas acu ābeļu kustības, ķepu, ausu raustīšanās, suns var izdot dažādas skaņas – šņākšanu, krākšanu, ņaudēšanu un pat vienreizēju riešanu;
– praktiski nav reakcijas uz ārējiem trokšņiem;
Jūs, iespējams, esat novērojuši šādas aktivitātes periodus sava mājdzīvnieka miegā. Tas var šķist jautri, taču ir svarīgi nepārtraukt šo miega fāzi un netraucēt savu suni.
LĒNO VIĻŅU MIEGS (NREM):
– suns ir pilnīgi atslābis, parasti guļ uz sāniem;
– elpošana ir vienmērīga, dziļa un mierīga;
– notiek atjaunošanās un reģenerācijas procesi;
– suns atjauno enerģijas rezerves;
Katrai miega fāzei suņa dzīvē ir atšķirīga loma, tās visas ir svarīgas. Ir svarīgi saprast, ka katram sunim ir atšķirīgs miega režīms. Turpmāk minētie rādītāji palīdzēs jums noteikt normas. Tātad, kas ietekmē suņa miega ilgumu un kvalitāti
– Lielums un šķirne: lieliem suņiem parasti nepieciešams vairāk miega diennaktī (līdz pat 18 stundām).
– Vecums: kucēnam – 16-20 stundas diennaktī, pieaugušam sunim – 12-16 stundas, vecākam sunim – 16-20 stundas.
– Temperaments: sangviniķi un flegmatiķi vidēji guļ vairāk un mierīgāk nekā holeriķi un melanholiķi.
– Stresa līmenis: hronisks stress vai spilgti pārdzīvojumi dienas laikā var pasliktināt miega kvalitāti vai ietekmēt miega ilgumu.
– Fiziskās un garīgās aktivitātes: pietiekams daudzums atbilstošas fiziskās slodzes var veicināt ilgu atjaunojošu miegu.
– Laika apstākļi: tāpat kā cilvēkus, arī suņus var ietekmēt klimats, gadalaiki, atmosfēras spiediens, magnētiskās vētras un pat saules uzliesmojumi. Laikapstākļu atkarība ietekmē mājdzīvnieka atpūtu un miegu, tas biežāk piemīt vecākiem suņiem.
Lasi vēl: Kaimiņš jau piecus gadus šādi baro jāņogas un upenes: ogas ir teju tik lielas kā vīnogas
Kā uzlabot miegu
-Mājīga gulta vai pat māja ir viens no faktoriem, kas veicina kvalitatīvu miegu jūsu mīlulim.
-Nodrošiniet savam mājdzīvniekam fizisku slodzi: jebkāda veida aktivitātes.
– Kopā ar suni dodieties kvalitatīvās pastaigās. Pastaiga nav tikai iespēja izpildīt tualetes pienākumus, bet gan būtiska jūsu suņa izziņas aktivitāšu sastāvdaļa.
-Izveidojiet sava suņa dienas režīmu. Suņi ļoti labi pielāgojas dienas ritmam, viņiem ir lielisks “iekšējais pulkstenis”.
-Atrodiet sunim ērtas guļvietas. Lai noskaidrotu, kur jūsu sunim ir ērti atpūsties, vienkārši novērojiet viņu.
-Pārliecinieties, ka jūsu suns atpūšas un guļ mierīgi. Ne velti ir tāds teiciens: “Nepamodini guļošo suni”. Neglāstiet un neskariet savu suni, kad viņš guļ, un neļaujiet bērniem vai citiem cilvēkiem viņu pamodināt.
-Ieviest un ievērot gulētiešanas rituālus. Tās var būt klusas spēles, masāža, gludināšana, gaismas aptumšošana vai aptumšošana, relaksējošas mūzikas klātbūtne. Un pats svarīgākais – noņemiet tādus stimulus kā televizora skaņa, rotaļlietas, kas atrodas jūsu redzeslokā.
Tagad jūs zināt, ka jūsu rūpes par jūsu mīļotā mīluļa miega kvalitāti ir ļoti svarīgas pilnvērtīgai suņa funkcionēšanai. Neaizmirstiet par miega un atpūtas režīmu, laikus dodiet savam sunim iespēju atpūsties un relaksēties, izbaudiet klusuma brīžus. Vēl labāk, ja jūs pievienosieties savam mīlulim un izbaudīsiet miegu vienoti!