7 iemesli, kāpēc pieaugušajiem rodas mokošs klepus

kashel

Pārmērīgs klepus moka veselu mēnesi vai pat ilgāk – bet parastā ārstēšana nepalīdz? To izraisa vesela virkne retu slimību, kurām vajag speciālu ārstēšanas pieeju.

Visbiežāk klepus ir saistīts ar saaukstēšanos. Vīrusi vai baktērijas, bojājot elpošanas ceļu gļotādu, izraisa klepus refleksu. Saslimšanas sākumā – klepus ir sauss un mokošs, taču pēc pāris dienām parādās mitrums – un dzīve sāk uzlaboties. Pēc mūsdienu profilakses – no klepus var atbrīvoties 10-14 dienu laikā.

Par pašu nepatīkamo tiek uzskatīts klepus, kas radies traheīta dēļ, kad kaklā un aiz krūtīm pastāvīgi rodas sāpinoša sajūta, neizdodas atklepoties, slimība traucē miegam un mieram. Atvieglojumu rada karstais piens un medikamenti, kuri bloķē klepus centru galvas smadzenēs vai arī nervu receptorus trahejā un bronhos. Antibiotikas traheīta laikā palīdz reti, taču organisms parasti izveseļojās 2 nedēļu laikā.  “Parējās” parādības ieklepošanās veidā vēl var saglabāties uz kādu laiku.

Par visbīstamākajām tiek uzskatītas bakteriālās slimības, pirmkārt – plaušu iekaisums. Taču mūsdienu diagnostikas sniegtās antibiotikas palīdzēs šo problēmu atrisināt. Ko darīt, ja visi tradicionālās ārstēšanas metodes ir izmēģinātas, taču bez efektiem? Ar ko varētu būt saistīts šāds stāvoklis?

1. Grēmas. Ja skābā kuņģa čūla iekļūst barības vadā, kas rodas gastrīta, peptiskas čūlas un refluksa ezofagīta laikā, var rasties sauss mokošs klepus un balss aizsmakums.

2. Alerģija var parādīties jebkuram no mums (no tā nav atkarīgs vecums), pat ja nekad līdz šim jūs no tās neesat cietuši. Kad dodaties gulēt un klepojat – iespējams tā ir alerģija no putekļiem, kas sakrājušies spilvenī vai arī vietām uz mīkstā dīvāna. Klepojat darbā? Iespējams apkopēja nomainīja grīdas mazgāšanas līdzekļus vai arī kāds printerī ielādēja jaunus tintes katridžus. Secinājums – pamēģināt pretalerģiskos līdzekļus, ko izraksta ārsts.

3. Parazīti. Biežāk sastopas bērnos, taču arī mēdz iekļūt pieaugušajos. Klepus var kļūt par pirmo tiešo reakciju, kas norāda uz to, ka ir audu bojājums, ko rada helminti vai arī to toksīni. Lai to noskaidrotu pietiek tikai veikt asins analīzi no pirksta.

4. Bordetella pertussis. Tās ir  īsas nūjiņu vai koku formas baktērijas. Arī pieaugušie slimo ar šo infekciju. Simptomi: ilgstošs sausais klepus bez ķermeņa temperatūras izmaiņām. Ar klepu vienlaicīgi var rasties sāpes kaklā un vājuma sajūta – tāpat kā parastas saaukstēšanās laikā. Priekš diagnostiskas vajadzēs nodot krēpas vai asinis.

5. Tuberkoloze. Saslimstības pakāpe ar šo slimību joprojām ir augsta. Tuberkolozes baciļi ir plaši izplatīti apkārtnē, tāpēc risks saslimt ir jebkuram. Uztaisiet plaušu rentgenu vai arī  fluorogrāfiju – katram gadījumam, lai pārliecinātos par savu veselības stāvokli.

6. Psihogēnisks klepus var rasties bez jebkādiem iemesliem, un ir atkarīgs no cilvēka garastāvokļa un no nervu sistēmas stāvokļa. Pretklepus līdzekļi, pat tie, kas bloķē klepus refleksu – nepalīdzēs. Reizēm klepus lēkmes laikā – cilvēks var zaudēt samaņu. Ar šāda tipa traucējumiem parasti nodarbojās psihologi un neirologi.

7. Medikamenti. Klepus var rasties kā blakusefekts lietojot tabletes pret asinsspiediena traucējumiem. Tas ir retums, taču ja citus iemeslus klepum nevar sameklēt, un jūs ilgstoši lietojat AKE inhibitorus – enalaprilu, lisinoprilu, kaptoprilu, perindoprilu, ramiprilu un citus -, tad palūdziet ārstam izrakstīt jums citu zāļu receptes.

 

avots: passion.ru

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru