Pēc zemeņu novākšanas par tām jārūpējas ne mazāk kā pavasarī, jo tikai tā var panākt, ka nākamajā gadā atkal būs lieliska raža.
Tomēr ir svarīgi ar savu entuziasmu un darāmajiem darbiem nepārspīlēt. Mēs jums pastāstīsim, ko nedrīkst darīt ar zemenēm pēc augļu novākšanas.
Kā nedrīkst rūpēties par zemenēm pēc augļu novākšanas
Pirmkārt, nedrīkst atstāt visas rozetes (jaunstādus) un ūsiņas. Zemeņu ūsas ir zemeņu auga daļas, kas izaug no galvenā auga un veido jaunas, mazas zemenes. Tās ir garas, plānas stīgas, kas izplešas no mātes auga un beidzas ar jaunu augu pumpuriem. Šīs ūsas ir veids, kā zemenes dabiski vairojas un izplatās, veidojot jaunus augus blakus esošajās teritorijās.
Zemeņu ūsas palīdz augiem izplatīties un aizņemt vairāk teritorijas. Kad ūsu gals saskaras ar augsni, tas sakņojas un sāk augt kā neatkarīgs augs, kurš pēc tam var veidot savas ūsas. Šis veģetatīvās pavairošanās veids ir ļoti efektīvs un ļauj zemenēm izveidot lielus, savstarpēji saistītus augšanas laukus.
Bet pēc ražas novākšanas nevilcinieties nogriezt nevajadzīgās un liekās daļas. Tas palīdzēs augam taupīt spēkus ziemas periodā. Ūsām var ļaut nedaudz paaugties un pēc tam tās nogriezt.
Otrkārt, zemenes nedrīkst pļaut. Krūmam barības vielas jātērē augļu pumpuru veidošanai, nevis lapu audzēšanai. Vienkārši nogrieziet dzeltenās un bojātās lapas. Dariet to laicīgi, veicot novēlotu apgriešanu, lapas var nepaspēt izaugt, un krūms slikti pārziemos.
Treškārt, zemenes nedrīkst atstāt bez barības. Pēc zemeņu ražas novākšanas augiem nepieciešama papildus barošana, lai atjaunotos un sagatavotos nākamajai sezonai. Kā sagatavot zemenes, ir vairākas opcijas.
Komposts: Pievienojiet kompostu zemeņu dobēm. Komposts uzlabos augsnes struktūru un nodrošinās augus ar nepieciešamajiem uzturvielām.
Organiskie mēslojumi: Izmantojiet organiskos mēslojumus, piemēram, kūtsmēslus vai komposta tēju. Šie mēslojumi sniegs ilgstošu barošanu un palīdzēs augsnei saglabāt mitrumu.
Slāpekļa mēslojums: Pēc ražas novākšanas zemenes gūst labumu no papildu slāpekļa. Izvēlieties slāpekli saturošu mēslojumu, lai veicinātu jaunu lapu un sakņu augšanu. Izmantojiet, piemēram, urīnvielu, bet nelietojiet pārāk lielos daudzumos.
Mulčēšana: Pārklājiet zemeņu dobes ar organisku mulču, piemēram, salmiem, lapām vai zāģu skaidām. Tas palīdzēs saglabāt mitrumu un apslāpēt nezāles.
Laistīšana: Pārliecinieties, ka zemenes saņem pietiekamu ūdens daudzumu, īpaši sausos periodos. Laistiet regulāri, bet izvairieties no pārmērīgas laistīšanas, kas var izraisīt sakņu puvi.