Janvāris un februāris aizritēs tik ātri, ka jūs to nemanīsiet. Un drīz, pavisam drīz pienāks īpašs, īpaši svarīgs – pavasara sējas laiks
Par strīdu tēmu: par stādu traukiem. Te es gribu dalīties: kādos esmu audzējusi tomātus, papriku baklažānus – un ne tikai. Un, lai gan ir daudz viedokļu un katra pieredze ir atšķirīga, es dalīšos savā pieredzē: kāpēc man šis ir ideālais trauks stādiem. Priekš manis tas ir labākais.
Pirms šī bija dažādi trauki. Un pirktās šūnas, podi, auduma, kartona, papīra, plēves utt. Nedaudz pieredzes ar kūdras kausiem un eksperimenti ar polietilēna “autiņiem”.
Un tad arī mana mamma ņēma vērā manu pieredzi. Nepretencioza, bet noderīga. Un tās ir parastas plastmasas krūzes – 0,5 litru un 200 ml tilpuma. Īpašiem gadījumiem – 100 ml krūzītes, mazākās.
Par stādu glāžu priekšrocībām.
Kam mēs bieži vien nepievēršam uzmanību. 500 ml glāzes ir augstas glāzes. Tomātu, paprikas sakņu sistēma veidojas gara. Tas ir vissvarīgākais – gandrīz. Garām saknēm ir augsta karstumizturība, izturība pret sausumu. Tas nozīmē, ka nav nepieciešama bieža laistīšana.
Saknes ir izvietotas visā glāzes augstumā, ne tikai apakšējā daļā vai vidū: galu galā tās aug no augšas, veidojoties uz kātiņiem.
Tas garantē, ka stādi netiek izstiepti. Un – glābiņš, ja sāk izstīdzēt: pēc augsnes papildināšanas sāk veidoties jaunas saknes, un augi aptur augšanu uz augšu. Rezultātā veidojas saknes – un palielinās stublāja biezums. Un bieža barošana: tie spēj smelties uzturu ne tikai augsnes virskārtas slāņos, kā tas notiek virspusējā.
Un lai saka, ka gandrīz jebkuras dārzeņu kultūras sakņu sistēmai jābūt spēcīgai un ļoti daivainai, sazarotai – tas ir nedaudz maldīgs priekšstats. Tieši pretēji, agronomi ir pārliecināti: saknēm jābūt līdzsvaroti attīstītām. Un nevis virspusēji – bet pēc iespējas tuvāk tam, kādas saknes varētu būt tā paša tomāta, paprikas, baklažāna “dabiskajā” vidē.
Tām varētu būt garas, stieņveidīgas saknes. Kuras iet dziļi zemē, tur smeļas mitrumu un barības vielas, nebaidās no karstuma, sausuma. Un laistīšanas, mēslošanas pārtraukumiem. Un tas nozīmē, ka augiem nav nepieciešams “elpot”, lauzīt galvu par laistīšanas stundām un gandrīz iknedēļas mēslošanu. Un pats svarīgākais: šādās glāzēs var audzēt bez piķēšanas. Ja nepieciešams – ar pārstādīšanu lielākā traukā.
Tātad nelielās glāzītēs var stādīt sēklas, dažas (1-2) – pēc tam bez sakņu piespiešanas pārvietot lielākā traukā. Bet – es ne vienmēr to daru. Biežāk es audzēju “pastāvīgajā” traukā bez noplūšanas. Turpmāk – īsi par metodi, kuru es nemainīšu ne pret vienu citu.
Vai ir kādi trūkumi? Runā, atsaucoties uz zinātniskiem faktiem, ka saules gaisma saknēm nav lietderīga. Es labprāt ticu: jā, sakņu vieta zemē, nevis gaismā. Bet ne reizi nepamanīju gaismas kaitīgo ietekmi: stādi spēcīgi, nav izstīdzējuši, nav dzelteni, izturīgi. Starp citu – domāju, ka tas ietekmē arī to, ka nav pikēšanas (pārstādīšanas). Lai gan – var likt kastēs, aizēnojot no gaismas. Vai arī daži ietin papīrā…..
Par audzēšanu bez piķēšanas
Tomātiem. Es audzēju bez piķēšanas, izmantojot metodi, ka augsne tiek papildināta, kamēr aug stādi. Es veidoju drenāžas caurumus.
Ieberiet augsni: apmēram ⅔ glāzes vai nedaudz mazāk. Ieliek sēklu un uzber zemi. Kad tās aug, augsne “noplok”, tad pievienoju vēl klat sausu augsni. To sablīvēju, aplaistu.
Rezultātā veidojas ļoti spēcīga sakņu sistēma, kas veidojas vienmērīgi – un tā nav koncentrēta glāzes apakšā. Saknes nesavelkas bumbā, ātri nepāraug glāzi – un vienmērīgi sadalās augsnē, saplūstot zemes klēpī. Pirms stādīšanas es samērcēju augsni glāzē – un izsēju stādus. Ja ir vēlēšanās, glāzes var sagriezt un izmest. Tās ir lētas – tas ir arī jauki. Bet var arī atstāt nākamajam gadam, tādejādi parūpējoties par vidi.
Lasi vēl: Kādas puķes un dārzeņus ieteicams sēt janvārī, lai izaudzētu stiprus stādus
Par papriku un baklažāniem. Pipari vispirms auga citādi. Pilnībā iebēra augsni glāzītēs, un vienkārši audzē bez piķēšanas. Saknes auga uz leju. Mēs audzējam stādus līdz vidēji ne vecākus par 45-50 dienām (50 dienas – maksimums), tāpēc šāda izmēra trauka pietiek. Runā, ka paprikas neveido saknes uz stublāja, un, pārlejot augsni, var sabojāt it kā izaudzēto stādu.
Varbūt tas ir iespējams arī vecākā vecumā. Vai arī atsevišķas šķirnes. Bet – pagājušajā gadā, 2024. gadā, mēģināja atkasīt augsni. Un biju pārsteigts: pipari mierīgi veidoja jaunas saknes. Es centos laistīt mēreni, lai neizraisītu stublāju pūšanu. Un pietiekami – tā, lai augsne būtu blakus stublājiem.
Rezultātā izveidojās sakņu bumbuļi, tad saknes. Šajā gadījumā barības trūkums bija pavisam nenozīmīgs, gandrīz nemanāms – novācot vienus un tos pašus piparus ilgu laiku “domā” un neaug. Baklažāni – šeit ar tiem neeksperimentēja. Arī par tiem runā dažādi, ir daudz dažādu viedokļu.
Kopumā – man ļoti patīk šī metode. Ja augsne nav problemātiska, stādus var izaudzēt bez mēslojuma vispār – un veidojas spēcīgi, labi stādi. Varbūt ne visspēcīgākie, neizraisa pārsteigtas atvases – vienkārši parasts stāds. Bet man tas patīk. Un arī stādiem patīk šādi augt bez jebkādām problēmām. Šis ir stāsts par plastmasas glāžu vienkāršo metodi – man tā ir vislabākā.