Janvārī dārzeņu dārznieki jau izjūt spēcīgu vēlmi kaut ko sēt, tāpēc noskaidrosim kā sagatavoties jaunajai stādu audzēšanas sezonai
Protams, ja iespējams, ziemas dārzeņu dārzam var iesēt 2 gurķu un tomātu krūmus. Taču augus vajadzētu apgaismot vismaz 14 stundas, un sākumā labāk visu diennakti. Un temperatūra jāuztur 22-25 grādi, ne zemāka. Ja janvāra sākumā sēj gurķus, tad ražu var sākt vākt tikai martā, nevis pēc 45 dienām, kā rakstīts uz paciņām. Un tomāti kopumā būs tikai maijā.
Pēdējā laikā ir kļuvis ļoti modē mājās audzēt mikro zaļumus, taču tas nav tik vienkāršs process, kā šķiet pirmajā brīdī. Mikro zaļumu plašo izplatību, pirmkārt, izraisīja neapšaubāmie ieguvumi. Jauni augi satur desmitiem reižu vairāk uzturvielu nekā pieauguši dārzeņi un zaļie kultūraugi.
Piemēram, divas ēdamkarotes sarkano kāpostu kāpostu dīgstu var aizstāt vairākus pieaugušu augu kāpostus pēc to derīguma. Uztura speciālisti īpaši uzsver brokoļu kāpostus, kas ir rekordlieli savā lietderīgumā.
Ne visas kultūras var audzēt kā mikro zaļumus, piemēram, dilles un pētersīļu sēklas dīgst pārāk ilgi, un dīgļi ir pārāk plāni. Dažiem augiem ir arī kaitīgi dzinumi (piemēram, tomātiem, kartupeļiem, baklažāniem, paprikai) vai vienkārši nebaudāmi zaļumi (piemēram, ķirbju un pupiņu dīgsti ir rūgti). Kā mikro zaļumus lieliski audzē zirņus un kukurūzu, redīsus, dažādus kāpostus, sīpolus, bet šim nolūkam labāk izmantot speciālas sēklas vai to maisījumus no ražotājiem.
Svarīgi ņemt vērā, ka pārdošanā var atrast sēklas mikro zaļumu audzēšanai un diedzēšanai. Sēklas diedzēšanai dod garu sakni un prasa pastāvīgu kopšanu (regulāru mazgāšanu), taču tās pilnībā tiek patērētas pārtikai. Audzējot mikrozaļumus, tiek patērētas tikai zaļās dzinumu galotnes.
Janvārī jāapmeklē veikali, jāiegādājas tomātu, gurķu sēklas, kā arī puķu kultūras: margrietiņas, atraitnītes, lobēlijas utt. Uz dārzkopības sezonas sliekšņa jāiegādājas sēklas, trauki, aprīkojums, mēslojums un augsne.
Pēc sēklu iegādes jāizlemj, kur un kas uz vietas tiks stādīts, un ir ļoti svarīgi ievērot augseku. Jo iesācēji dārzkopji maldīgi uzskata, ka, ja vienā dobē pagājušajā sezonā ražoja gurķus, tad jaunajā šajā vietā tie ir jāstāda atkal. Rezultātā gurķi dod daudz mazāku ražu. Ir svarīgi meklēt jaunu vietu un būs lieliska raža.
Tas īpaši attiecas uz krustziežu kultūrām, kas ļoti nepatīk, stādot kultūru pēc kultūras, un ķirbju kultūrām. Izņēmums: dārzeņu kukurūza, kartupeļi un tomāti. Tos var stādīt vairākus gadus tajā pašā vietā, kur tie auga iepriekšējā sezonā, bet tomēr, ja tos stādīsiet jaunā vietā, tie dos augstākus rezultātus.
Janvāris ir pēdējais laiks, kad sēt sēklas stratifikācijai. Piemēram, lavandas sēklas, kas dārznieku vidū ir ļoti iecienītas. Sēklas uz mēnesi liek ledusskapī, pēc tam tās sēj, un tās dod labus dīgstus. Tas attiecas uz lielogu dārza zemenēm, arī tās ieteicams (noteikti svaigas sēklas) stratificēt. Ja šāds darbs netiks veikts, dīgsti būs retināti, un kopumā augi pārāk ilgi dīgst. Jo aukstums ir šo sēklu dīgtspējas stimulators.
Ko sēt janvārī
Puķes var sēt janvārī, bet ar dažām ir jāsteidzas. Sējiet puķes, kuras izmantos kā mātesaugus, no kuriem tiks griezti spraudeņi un izmantoti pavairošanai, puķes, kurām veģetācijas perioda sākumā ir nepieciešams ilgs laiks, lai sadīgtu vai ilgstoši augtu.
Varat sēt arī ziedus, kas ilgi stratificējas no 3 nedēļām un ilgāk, kā arī divgadīgus ziedus, lai, teiksim, krāptu ciklu un iegūtu ziedēšanu nevis otrajā, bet pirmajā gadā. Dienas gaismas laiks joprojām ir īss, tāpēc visiem augiem nepieciešama papildu gaisma, turklāt papildu gaisma no rīta un vakarā.
Ziedi, kurus var sēt jau decembrī
Dichondra Labi dīgst, bet būs nepieciešams laiks, lai veidotos un veidotos labi attīstīts mātesaugs. Sēšana jāveic steigā.
Dichondra Eustoma Arī ar to ir jāsteidzas, ja nav pieredzes, labāk sēt sēklas janvāra sākumā.
Eustoma Delphinium Sējiet agri, jo tās stratifikācijas periods ir 3 nedēļas. Pateicoties stratifikācijai, sadīgst vairāk sēklu. Svarīgi ir arī skarificēt, mākslīgi bojājot sēklas. Pateicoties tam, dīgtspēja būs gandrīz 100 %.
Prīmulas Ilga dīgtspēja, ilga attīstība, ilga stratifikācija no 3 nedēļām līdz 1,5 mēnešiem. Patīk aukstums. Tā dīgst siltumā, un tālāk labi attīstās vēsumā.
Clematis Vienkāršas plaukšķ ērkšķu formas, kas nav segtas un ko pārdod sēklās – sēj novembrī, decembrī, janvāra sākumā. Stratifikācija ir ilga, 2 mēneši, augi ilgi šūpojas.
Clematis Verbena Stratifikācija 3 nedēļas, janvārī labāk sēt hibrīda un ampelas formas, sēj agri. Vienkāršās verbenas var sēt vēlāk, tās ātri dīgst un ātri attīstās.
Lavanda (šaurlapu) Stratifikācija vismaz 2 nedēļas vai labāk mēnesi.
Ptilotus Joy Pentas Nepieciešama ilga stratifikācija, sākumā aug ļoti lēni.
Pentas Genciāns Stratifikācija 2 mēneši, apburoši ziedi maigi zilās krāsās. Var rotāt puķu dobju priekšdaļas, alpīnisma dārzus, zieds kopumā ir nepretenciozs.
Genciāna Gatsania Sēj janvārī agrai ziedēšanai maijā, lai uzreiz iestādītu ziedošus krūmus. Sēklas var sēt arī decembra beigās.
Heliotrops Skaists augs ar neparastu krāsu, ja sēj vēlāk, tas ziedēs vasaras otrajā pusē, bet, lai ziedētu jau sezonas sākumā, to var sēt no janvāra beigām. Augs ir maigs, tam nepatīk pārlaistīt augsni, lielā mitruma daudzuma dēļ lapas malās sāk pūt.
Pelargonija Var sēt no janvāra vidus līdz beigām, lai veidotu labu krūmu, un griezt spraudeņus.
Petūnija (Petunia ampel) Līdzīgi kā petūniju ampeliju var sēt pavairošanai ar spraudeņiem. Tā attīstās ļoti lēni, un to var sēt pat decembrī.
Petūnija ampel Calibrachoa Ļoti grūti audzējama, var sēt no decembra un janvāra pirmajā dekādē.
Calibrachoa bumbuļveida begonija Agrīnai sējai ir liela ietekme uz augu, jo agrāk sēj, jo labāk veidosies bumbuļi un tie labāk uzglabāsies.
Ragainā vijolīte Lēna augšana, sēj no janvāra beigām. Tai ir skaisti mazi ziedi, var audzēt zālienā, pie ogu krūmiem, apdobēs. Augs ir nepretenciozs, zied visu sezonu, ar nelieliem pārtraukumiem lielā karstumā, jo dod priekšroku vēsumam.
Viola ampelae Sēj janvāra beigās, lai līdz maijam veidotos skaista bumba, kad viss būs izstādīts vāzēs. Zied visu sezonu, ar nelieliem pārtraukumiem ļoti karstās dienās.
Zvanu puķe. Ja vēlaties izaudzēt spēcīgus un veselīgus dārza zvaniņu stādus un pēc tam pēc iespējas ilgāk priecāties par to ziedēšanu, sējiet tos agri sagatavotajos konteineros.
Gerberas. Gerberas var uzziedēt tikai pēc 7-8 mēnešiem. Ciklameni skaisti augs uz vēsas palodzes. Gloksīniju var sēt arī visas sezonas garumā. Tomēr tai labāk patīk auksts sākums.
Sakņu selerijas labi aug vidējās joslas apstākļos, bet jāizvēlas tikai agrīnas šķirnes ar veģetācijas periodu 180-200 dienas, ne ilgāku. Ierobežotā platībā labi attīstās stādi. Lapu un lapu selerijas sēj vēlāk.
Dārza zemenes
Dārza audzētāja janvāra rūpes: svarīgas lietas, kas jāveic janvārī katram dārza audzētājam, jeb ko noderīgi darīt janvārī dārza audzētājam.
Daudzi cilvēki ir ļoti skeptiski noskaņoti par iespēju pavairot lielogu zemenes ar sēklām. Taču tomēr parasti rezultāts nav slikts. Dārza zemenes auglis patiesībā nav oga, bet gan daudz mazu riekstiņu, kas ir piestiprināti pie augļa plūksnainās dobes. Sēklas ir tieši šie riekstiņi, un katrā ogā to ir diezgan daudz.
Vispirms jāsaprot, ka zemeņu sēklas jāsēj pietiekami agri. Zemeņu sēklas labāk sēt decembrī, bet var arī janvārī. Dārza zemenēm ir nepieciešams ilgs veģetācijas periods, lai šogad tās dotu ogas. Augam patīk ļoti viegli skāba augsne. Protams, var rēķināties ar to, ka dīgsti parādīsies 2 nedēļu laikā, bet patiesībā dīgšanas periods parasti ir ilgāks.
Sēšanai būs nepieciešama sulīga kūdras augsne un paliktnis ar caurumiem. Var izmantot plēvi vai stiklu, lai izveidotu mini siltumnīcu. Sēšanu var veikt arī uz sniega, kas palīdz skaidri saskatīt tumšos riekstiņus, bet sniegs vienmērīgi sablīvē, citādi tas izkusīs nevienmērīgi.
Lasi vēl: Bērnudārza auklīte pastāstīja kā atmazgāt baltās zeķes, lai tās atkal kļūtu sniegbaltas
Tomāti
Ja tomāti nepieciešami pavairošanai – nogriežot atvases un kociņus, ideāla ir janvāra sēja. Tomāti iegūs pilnu spēku un labi attīstīsies. Bet, ja šādas manipulācijas nav plānots veikt, tomātu sēju labāk atlikt uz vēlāku laiku, pretējā gadījumā stādi līdz stādīšanas brīdim pāraugs.
Pikanti garšaugi. Garšaugi noteikti jāsēj janvārī, jo šiem augiem nepieciešams ilgs laiks, lai attīstītos, un janvāris ir ideāls laiks. Piparmētras, melisas, timiāns, salvija – sēj no janvāra beigām. Pavasarī, kad augi būs iestādīti, tie jau būs diezgan spēcīgi. Daudzgadīgās un divgadīgās puķes, ko var sēt janvārī un kas vasarā jau ziedēs.