Agrāk manas avenes deva pāris sauju skābu ogu – visu mainīja pareiza mēslošana pavasarī. Tagad mani krūmi pastāvīgi dod lielu, sulīgu augļu ražu, un kaimiņi interesējas par veiksmīgas audzēšanas noslēpumiem
Es jau ilgu laiku audzēju avenes, un, izmēģinot un kļūdoties, esmu izstrādājis efektīvu barošanas sistēmu. Galvenais noslēpums slēpjas tajā ka, avenes nepieciešams pareizi barot pavasarī, kad augsne sasilst līdz 8-10 grādiem pēc Celsija. Šajā laikā tiek likti pamati nākamajai ražai. Daudzi dārzkopji pieļauj nopietnu kļūdu, lietojot minerālmēslus vai vispār neveicot mēslošanu. Es paļaujos uz pārbaudītiem organiskiem mēslošanas līdzekļiem.
No viena pareizi mēslota krūma es sezonā ievācu līdz 2,5 kilogramiem lielu ogu. Tas ir reāls rezultāts, ko var sasniegt ikviens, ja ievēro vienkāršus augu barošanas noteikumus. Svarīgi ir ņemt vērā vietas augsnes tipu un aveņu šķirnes īpatnības. Smilšainās augsnēs mēslošana jāveic biežāk, smilšmāla augsnēs pietiek ar divām galvenajām pavasara mēslošanas reizēm.
Aveņu sagatavošana atmodināšanai – pirmā pavasara mēslošana
Pirmo mēslošanu veic, kad augsne sasilst līdz 8-10 grādiem pēc Celsija. Šajā laikā augam ir nepieciešamas viegli pieejamas barības vielas, lai atgūtos pēc ziemas. Pirmās mēslošanas pamatu veido pārfermentēti vistu mēsli un koksnes pelni, kas satur visus nepieciešamos makro- un mikroelementus.
Es pagatavoju barības vielu šķīdumu pēc pārbaudītas receptes: vienu daļu pārgatavotu vistu mēslu atšķaida divdesmit daļās ūdens, uzstāj trīs dienas siltā vietā. Šķīdumam pievienoju vienu glāzi koksnes pelnu uz desmit litriem. Zem katra pieauguša aveņu krūma es uzberu 3-4 litrus barojoša šķīduma, vienmērīgi izkliedējot pa vainaga diametru.
Pēc mēslošanas augsni mulčēju ar 3-5 cm lielu humusa kārtu. Šādā veidā augsne ilgāk notur ūdeni, un augi tiek labāk baroti. Es to uzirdinu uzmanīgi, ne dziļāk par 7 cm, lai nebojātu saknes. Ja augsne ir smaga, es raktu seklāk, apmēram 3-5 cm dziļāk. Galvenais ir to darīt uzmanīgi.
Pareiza pirmā pavasara mēslojuma sagatavošanas shēma aveņu krūmam. Pēc pamatmēslojuma veikšanas rūpīgi novēroju augu attīstību. Jaunu lapu parādīšanās signalizē par nepieciešamību veikt otro mēslošanu, kas nodrošinās spēcīgu dzinumu veidošanos.
Straujas augšanas noslēpumi – otrā barošana
Pēc aveņu pirmo lapu atvēršanās pienāk svarīgs brīdis, kad jāveic otrā piebarošana. Tieši tad augs gatavojas aktīvai augšanai, un pareiza barošana noteiks turpmāko ražu. Nepalaidiet šo periodu garām – tas ilgst tikai 7-10 dienas. Otrajai barošanai es izmantoju vienkāršu, bet efektīvu zāļu uzlējumu. Es piepildu vecu mucu ar nātrēm līdz pusei, apleju ar tīru ūdeni. Pēc trim dienām uzlējums iegūst raksturīgu smaržu – tātad tas ir gatavs lietošanai. Divus litrus uzlējuma es pievienoju spainī ar ūdeni. Zem katra auga ielej trīs litrus šķīduma.
Tajā pašā laikā ievieto pārgatavojušos kompostu – vienu spaini uz krūmu. Izklāju to ap stumbriem plānā slānī. Virsū pievienoju sauju sasmalcinātu olu čaumalu – tas ir dabisks kalcija avots. Mālainās augsnēs es palielinu komposta slāni, bet smilšainās augsnēs to samazinu. Nedēļu pēc mēslošanas pamanu pirmos rezultātus: lapas kļūst tumšākas, dzinumi spēcīgāki. Ja lapas joprojām ir gaišas, es pagatavoju vāju to pašu šķīdumu (glāze uz spaini) un agri no rīta izsmidzinu uz lapām.
Atcerieties galveno – nesteidzieties palielināt devu, pat ja rezultāts šķiet nepietiekams. Tagad parunāsim par to, kā nepieļaut tipiskas kļūdas mēslošanas laikā.
Kā nekaitēt: svarīgi brīdinājumi
Gadu gaitā, strādājot ar avenēm, novērotas diezgan daudzas kaimiņu kļūdas. Pat dabīgie mēslošanas līdzekļi var kaitēt augam, ja neievērosiet vienkāršus noteikumus. Dalīšos ar saviem novērojumiem, lai jūs neatkārtotu citu pieļautās kļūdas. Pirmkārt un galvenokārt – neizmantojiet svaigus kūtsmēslus vai mēslus. Tas ir drošs veids, kā sabojāt aveņu saknes. Kompostam jābūt raudzētam vismaz pusgadu. Es gatavību pārbaudu vienkārši – paņemu sauju rokā, ja rokas paliek tīras un smaržo pēc zemes – to var izmantot.
Svarīgi ir arī laika apstākļi. Es nelietoju mēslojumu lietus laikā vai pirms aukstuma. Vislabākais laiks ir rīts vai vakars klusā dienā. Gaisam jāsasilda vismaz līdz 15 grādiem. Augsnei jābūt nedaudz mitrai, bet ne pārmitrai. Es bieži redzu, kā kaimiņi pār apstādījumiem, kas robežojas ar aploku, pārkaisa pelnus. No tā augsne kļūst pārāk sārmaina, avenes nīkst.
Ar vienu glāzi pelnu pietiek vienam spainītim šķīduma. Kad uz lapām parādās bālgani plankumi, es nekavējoties pārtraucu barošanu. Atcerieties – labāk ieberiet mazāk nekā par daudz. Augs vienmēr pateiks, kā tam trūkst. Un tagad es jums pastāstīšu, kā labot iegūto rezultātu.
Lasi vēl: Tagad kotletes es gatavoju tikai šādi turku stilā – pirkstus var aplaizīt cik garšīgi
No barošanas līdz ražai – ko darīt tālāk
Pareiza aveņu mēslošana pavasarī nosaka pusi no panākumiem, taču ir svarīgi uzturēt augus kārtībā līdz pat ogu ražas novākšanai. Mana aveņu novērošanas pieredze liecina – nepieciešama regulāra kopšana. Es laistu atbilstoši laika apstākļiem. Karstumā reizi piecās dienās divus spaiņus uz krūmu. Vēsā laikā – reizi nedēļā. Labāk retāk, bet bagātīgi – saknes attīstās dziļāk. Pēc laistīšanas augsni uzirdinu, lai neveidojas garoza.
Jūnija sākumā es apkaisu krūmus. Veseli dzinumi stāv vertikāli, lapotne ir bagātīgi iekrāsojusies, un pumpuru ir daudz. Ja lapas ir mazas vai gaišas, es pagatavoju vāju nātru uzlējumu, ko agri no rīta izsmidzinu uz lapām. Parasti pietiek ar vienu reizi. Ar pareizi koptu krūmu sezonā savācu līdz diviem kilogramiem lielu ogu. Pirmās ogas parādās pusotru mēnesi pēc ziedēšanas. Līdz tam laikam dzinumi izaug līdz metram, un lapām jābūt tumši zaļām.
Nevajag dzīties pēc rekordiem. Galvenais ir regulāra kopšana. Šogad mani krūmi jau pieņemas spēkā. Es redzu sava darba rezultātu un priecājos. Izmēģiniet šīs metodes savā dārzā. Es nepārtraukti mācos no citiem jaunas lietas – katru gadu apgūstu dažādus trikus ar avenēm. Dalos, lai arī jums izdodas.