Kliņģerītes un samtenes patiešām ir ļoti noderīgi augi, tie rotā dārzu, uzlabo augsni un atbaida kaitēkļus. Kliņģerītes var izmantot arī kulinārijā: tējai, izmantot trauku dekorēšanai
Viņiem ir arī noderīgas īpašības. Tāpēc daudzi dārznieki tos “pielīmē” visur, kur ir brīva vieta: puķu dobēs un sakņu dārzos. Bet šī ideja nav īpaši laba. Ir vairākas kultūras, ar kurām kliņģerītes ir slikti saderīgas. Es piekrītu dažiem apgalvojumiem 100%, bet citi ir nedaudz pretrunīgi. Apskatīsim arī tos.
1. Kliņģerīšu saknes atbrīvo augsnē tiofēnu. Šo vielu nepanes nemetodes. Tāpēc kliņģerītes var palīdzēt atbrīvoties no šiem augsnes kaitēkļiem. Tiofēns ļoti nepatīk arī dīvānzālei un kosai, kas ir kaitīgas dārza nezāles. Tāpēc ir lietderīgi stādīt kliņģerītes apgabalos, lai novērstu nevajadzīgas veģetācijas augšanu.
Bet es šeit lasīju par citu tiofēna spēju. Precīzāk, par citu “dzīvu radību” grupu, kurai arī nepatīk tiofēns. Un tie ir pākšaugu dzimtas augi. Tiofēns kavē šo augu sēklu dīgšanu un nomāc to augšanu. Tāpēc nav ieteicams kliņģerītes stādīt dobēs, kurās audzē pākšaugus: pupas, zirņus, cūku pupas. Cik atceros, kliņģerītes vai samtenes nekad neesmu stādījis ar pākšaugiem. Tāpēc es nezinu, kā tiofēns “darbojas” praksē.
Ja ir bijusi pieredze kliņģerīšu audzēšanā dobē ar zirņiem, lūdzu, padalieties savos iespaidos. Vai šie ziedi ietekmēja zirņu augšanu, attīstību un ražu?
2. Pat zemas samtenes var izaugt par milzīgiem stādiem atkarībā no šķirnes. Pagājušajā gadā man notika tā: vajadzēja būt kompaktiem krūmiem, bet tā vietā izrādījās kaut kādi augsti brikšņi. Diemžēl sajaukšanu neviens nav atcēlis.
Manas “zemu augošās” kliņģerītes un samtenes
Tātad, ja jūsu mērķis ir apbrīnot skaistus un mīļus ziedus, kas aug gar dobju perimetru ar dārzeņu kultūrām vai zemenēm, nestādiet tos galvenās kultūras dienvidu pusē. It īpaši, ja otrais ir īss un ļoti viegls.
Jūsu puķes izaugs par milžiem un apēnos dobes. Ko atliek darīt? Apgrieziet vai noņemiet tos. Būtu ļoti žēl. Tāpēc iesaku jau laikus padomāt par dārza iekārtojumu vai, vismaz, sēklas pirkt tikai no pazīstamiem un uzticamiem ražotājiem. Lai samazinātu risku, ka sēklas pāraugs par kaut ko tādu, ko jūs negaidāt.
3. Tiek uzskatīts, ka kliņģerītes ir lietderīgi stādīt blakus kāpostiem: tās atbaida kāpostu baltumus un krustziežu blusu vaboles. Un kāpostiem noderēs kliņģerīši, tas ir fakts.
Taču ir arī pretējs viedoklis. Kāposti ir mitrumu mīloša un ēdelīga kultūra. Viņai dārza dobēs nav vajadzīgi papildu konkurenti. Un samtenes neiepriecinās ar savām īpašajām dekoratīvajām īpašībām nepietiekama mitruma un uztura apstākļos. Piekrītu, ziedu skaistums ir otršķirīgs jautājums. Tomēr mēs tos stādām citam nolūkam.
Bet, ja esat, teiksim, nedēļas nogales dārznieks un īpaši nelutināt savus kāpostus ar laistīšanu un mēslošanu, nestādiet tiem konkurentus. Un, ja jūs patiešām vēlaties stādīt, tad ierobežojiet sevi ar minimālo daudzumu.
4. Pastāv uzskats, ka kliņģerītes (tāpat kā samtenes) kavē aveņu ziedēšanu un augļu veidošanos. Ticu, ka pāris krūmu nesagādās nepatikšanas. Bet tomēr nevajadzētu ieskaut savu aveņu krūmu ar kliņģerītēm vai samtenēm.
Lasi vēl: Kādus ziedus jāsēj februārī, lai jau maijā jūsu dobes būtu košas un krāšņas
Attiecībā uz avenēm: Es neesmu pārbaudījis šo “savienību” praksē. No vienas puses, var būt labi, ka tās nomāc avenes – tās neaugs visā dārzā. No otras puses, tas ir slikti. Bet es domāju, ka tas attiecas tikai uz gadījumiem, kad kliņģerītes tiek stādītas diezgan tuvu aveņu krūmiem. Kur jūs savā dārzā parasti stādāt kliņģerītes un samtenes?