Infektologs: ierastie pretgripas līdzekļi var nepasargāt no smagām komplikācijām un letāla iznākuma

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem pēdējo 14 gadu laikā visaugstākie iknedēļas mirstības rādītāji tiek novēroti gripas epidēmijas laikā. 2017./2018.gada sezonā tika reģistrēts 91 nāves gadījums, kura iemesls bija gripas infekcija. Gandrīz visiem mirušajiem bija viena vai vairākas hroniskas saslimšanas.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, infektologs, hepatologs Māris Liepiņš: „Gripas sezonas laikā pieaug risks saslimt pašā ārstniecības iestādē. Gripas pacientiem var attīstīties akūtas vai saasināties hroniskas sirds vai neiroloģiskas saslimšanas, kuru dēļ tie tiks hospitalizēti. Šie pacienti var kalpot kā gripas avots citiem pacientiem, kuri jau atrodas stacionārā ar hronisku saslimšanu paasinājumu – sirds asinsrites traucējumiem, cukura diabētu, onkoloģiskajām slimībām, centrālās nervu sistēmas, nieru un aknu saslimšanām.”

M.Liepiņš norāda, ka valda nepamatots uzskats, ka aptiekās nopērkamie pretgripas līdzekļi var pasargāt no smagas slimības gaitas un komplikāciju attīstības: „Gripas ārstēšanas iespējas ir diskutablas. Šie preparāti nedod garantiju, ka, tos lietojot, smagas gripas gadījumā pacients izdzīvos. Tāpēc joprojām efektīvākā gripas profilakse ir vakcinācija. Tas samazinās risku saslimt pašiem, aplipināt savus tuviniekus un pacientus, samazinās darbnespējas izmaksas, kas tiek segtas no mūsu pašu maksātajiem nodokļiem, un saudzēs darbiniekus brīdī, kad pārējie slimo.”

Jāatgādina, ka valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu personām vecumā no 65 gadiem, grūtniecēm un pieaugušajiem, kuri pieder pie cilvēkiem ar jau augstākminētajām hroniskajām saslimšanām. Vakcināciju ar atlaidi var veikt pie sava ģimenes ārsta, par pilnu maksu to ir iespējams izdarīt arī Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrs

Leave a Comment