“Vai kurkuma, ko veikalā pārdod kā garšvielu, ir noderīga asinsvadu un locītavu veselībai? Dzirdēts, ka tā izmantojama pret daudzām vainām un ārstēšanās kurss ilgst no viena mēneša līdz vienam gadam. Vai tā ir taisnība?” IRĒNA JĒKABPILĪ
Kurkuma ir daudzu tradicionālās medicīnas komplekso preparātu sastāvā. Tā bijusi gandrīz visos senajos ārstnieciskajos balzamos un rūgtvielu pilienos, jo garšvielas sakneņi satur ēterisko eļļu, krāsvielu kurkumīnu un rūgtvielas.
Kurkuminoīdi un ēteriskā eļļa veicina ēstgribu, kuņģa sulas atdalīšanos, žults sekrēciju un tās izvadīšanu, jo iedarbojas uz žultspūšļa sienām.
Kurkumai ir nomierinoša, antibakteriāla, pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība. Pētījumi pierāda, ka krāsvielas ir spēcīgi antioksidanti, kas neitralizē brīvos radikāļus. No 1970. līdz 1991. gadam Indijā veiktos pētījumos atklājies, ka kurkumai piemīt izteikta pretiekaisuma aktivitāte. Uz ādas kurkumas pasta saules gaismas ietekmē iedarbojas kā spēcīgs antibakteriāls līdzeklis un ir efektīvāks antioksidants nekā E vitamīns. Ķīnā 1987. gadā izpētīts, ka aktīvās vielas pazemina holesterīna līmeni un tām piemīt asinsrecēšanu kavējošas īpašības. Kurkuma aizsargā aknas un kuņģi. Profilaktiski iesaka lietot kā pretvēža profilakses līdzekli.
Ķīnas tradicionālajā un Indijas ājurvēdiskajā medicīnā kurkumu izmanto aknu un dzeltes slimniekiem, kā arī gastrīta ārstēšanā, ja ir paaugstināts skābes daudzums, jo aktīvās vielas veicina gļotu veidošanos, kas pārklāj kuņģa virsmu, remdē sāpes un novērš šķebināšanu. Pretiekaisuma aktivitātes dēļ kurkumu iesaka artrīta, ekzēmas, bronhiālās astmas un asinsrites traucējumu gadījumos. Tā novērš trombu veidošanos, uzlabo asinsriti, samazina triekas un sirdslēkmes risku.
Pēc farmācijas doktores Vijas Eniņas ieteikuma, novārījumu gatavo, ņemot tējkaroti kurkumas uz glāzi ūdens. Dzer pa pusglāzei trīs reizes dienā.
Netradicionālās medicīnas centra “Aparmita” ājurvēdas ārste Ilona Ābele-Šrenka apstiprina, ka veikalā nopērkamo kurkumas pulveri droši var lietot ārstniecībā gan kā pretiekaisuma līdzekli locītavām, gan asinsvadu tīrīšanai. Ājurvēdā to izmanto arī cukura diabēta ārstēšanā, jo samazina cukura līmeni asinīs.
Ārstnieciskā nolūkā kurkumu lieto no sešiem mēnešiem līdz gadam, pievienojot gandrīz visiem ēdieniem atkarībā no garšas sajūtām, kā arī tējkaroti pulvera divas reizes dienā starp ēdienreizēm tukšā dūšā, uzdzerot ūdeni. Profilakses nolūkos kurkumu der piebērt zupām, rīsu un dārzeņu ēdieniem, mērcēm un piena dzērieniem.
Avots:
[…] Arī interesanti: Kā kurkuma palīdz veselībai. Skaidro Vija Eniņa un Ilona Ābele-Šrenka! SPIED… […]