Vieni svētki aizvadīti, bet vēl vieni tikai priekšā un vēl arī garas brīvdienas. Apskatīsim iespējas kā pārtraukt pārēšanās procesu
Problēma ir tajā, ka jūsu kuņģis svētku laikā pierod pie liela ēdiena apjoma un prasa aizvien vairāk. Jūs nevarat apstāties, bet alkstat pēc gardām lietām! Apkārt mums visu laiku ir milzīgs daudzums ļoti pievilcīga ēdiena, un bieži vien smadzenes nespēj tam pretoties….
Patiesībā cerība, protams, ir, bet palīdzēt var tikai apzinātība. Svarīgi ir pamanīt, kā pārēšanās iespiežas jūsu dzīvē, un iemācīties kontrolēt apēstā ēdiena daudzumu – lai jūs nesaslimtu, neaptaukotos un dzīvotu ilgāk. Lūk, daži zinātnieku ieteikumi:
🟢 Novietojiet ēdienu, īpaši cepumus un saldumus, prom no redzesloka. Mūsu smadzenes veidojās pastāvīga pārtikas trūkuma apstākļos, kad bija maksimāli jāizmanto katra iespēja paēst. Tāpēc pat tad, kad neesam izsalkuši, bet apkārt ir ēdiens, mūsu apetīte palielinās. Vienkāršs veids, kā apmānīt savas smadzenes, ir vienkārši neredzēt neko ēdamu tur, kur jūs strādājat vai atpūšaties.
🟢 Koncentrējieties uz ēdienu. Ēšanas laikā neskaties televizoru, seriālus vai sociālos medijus, kā arī nelasi grāmatas. Ēd klusumā – tas ir patiešām svarīgi, jo šādi tu vairāk izbaudīsi garšu un ātrāk pamanīsi sāta signālus.
🟢 Plānojiet ēdienreizes iepriekš: ja esat jau ļoti izsalcis, ir daudz lielāka iespēja, ka pārēdīsieties. Ja zini, ka tev nebūs laika pilnvērtīgai maltītei, jau iepriekš nodrošinies ar veselīgām uzkodām, piemēram, sagrieztiem dārzeņiem, olām, biezpienu, riekstiem, skābpienu (protams, bez cukura). Ļoti svarīgi katrā ēdienreizē ieplānot pietiekami daudz olbaltumvielu – vistas gaļai, zivīm, gaļai, tofu vai pupiņām vajadzētu veidot aptuveni ceturto daļu no apēstā ēdiena. Pretējā gadījumā sāta sajūta nebūs ilgstoša, un jūs atgriezīsieties pie ēšanas.
🟢 Samazini porciju lielumu: ieradini sev šķīvī likt mazas porcijas (ja tev nepietiek, vienmēr vari paņemt papildinājumu, bet praksē bieži vien var iztikt arī bez tā). Vēl viena laba iespēja būtu izmantot mazākus šķīvjus – tajos ierastais ēdiena daudzums šķitīs lielāks. Ļoti labi, ja katrā ēdienreizē pievienosiet kaut ko nekalorisku, kas piepilda vēderu – kāpostus, zaļumus, citus dārzeņus. Nevajadzētu būt izsalkuma sajūtai!
🟢 Neapēdiet porciju līdz galam, ja nevēlaties: nav nekas slikts, ja ēdiens paliek šķīvī, svarīgāka ir jūsu veselība. Ieklausies sevī – ja esi paēdis, pārstāj ēst. Zinu, ka esam mācīti citādi: “Neiesi prom no galda kamēr nebūsi apēdis”, Bet ir jāsaprot – mēs dzīvojam laikā, ka ēdiena ir pietiekoši.
🟢 Ēd lēni: dodiet savam kuņģim laiku, lai tas piepildītos un signalizētu smadzenēm par sāta sajūtu. Košļājiet lēni, izbaudot ēdiena garšu un tekstūru.
🟢 Ar ēdienu sevi neapbalvojiet un neapmieriniet. Tas noved pie neveselīgu ieradumu veidošanās, atkarības un emocionālas pārēšanās.
Lasi vēl: Vai nepieciešams izslēgt mobilo telefonu ja to nelieto
Mainīt to, ko esat darījis gadiem ilgi, noteikti nav viegli. Taču zinātne par veselību un ilgmūžību ir pārliecināta – tas ir tā vērts! Pastāstiet mums komentāros par saviem veidiem, kā nepārēsties, – piemēram, kā jūs tiekat galā ģimenes maltīšu laikā? Tas ir izaicinājums 🙂