Mēs visi vispārējos vilcienos varam iztēloties, kas ir cilvēki, kurus var nosaukt par psiholoģiski veseliem. Viņi necieš no depresijas un trauksmes, neizgāž dusmas uz citiem un neatriebjas, ir laimīgi un apmierināti ar savu dzīvi. Bet kā tas viņiem izdodas? Un ko darīt, lai atgūtu tādu veselību. Stāsta klīniskā psiholoģe, psihoterapeite Džonise Veba.
1. Viņi spēj aplūkot divus pretējus viedokļus
Kuram taisnība: man vai tev? Viņa ir laba vai slikta? Vai jums patika filma – jā vai nē? Tu esi talantīgs vai bez īpašām spējām? Mūsu smadzenes tiecas visu salikt pa plauktiņiem, sadalīt notikumus, parādības un apkārtējos cilvēkus pretējās kategorijās. Tas izpaužas, kad jārunā par to, ko domājam par sevi un savu bērnību, un tajā, kā spriežam par apkārtējiem cilvēkiem.
Lasi arī: Lietas, kas jāizdara līdz 30 gadiem, lai nebūtu nožēlas
Tā ir ne tikai spēja redzēt bez melnās un baltās arī pelēkas nokrāsas. Cilvēks, kurš ir psiholoģiski vesels, oponentam strīda gaitā var pateikt: “Mums abiem ir taisnība un mums abiem nav taisnība.” Viņš var jebkurā situācijā atzīt, ka “tas ir gan brīnišķīgi, gan briesmīgi”, vai “šis cilvēks grib labu, bet, iespējams, varētu nodarīt kaitējumu,” vai: “es vienlaicīgi tevi gan mīlu, gan ienīstu,” vai “mani vecāki daudz man iedeva, bet tajā pašā laikā viņi izturējās pret mani briesmīgi.” Un tas viss būs taisnība.
Pretstati nav tik nesavienojami, kā šķiet vairumam. Un ikviens, kurš var vienlaikus izskatīt divus pretējus viedokļus, spēj objektīvāk paskatīties uz sevi, citiem un visdažādākajām situācijām, nekā tas, kurš visu iedala melnā un baltā krāsā.
2. Komunicējot viņi prot kontrolēt emocijas
Emociju pārvaldīšana ir viena lieta, komunikācija – otra. Ir grūti pilnībā apgūt abas prasmes. Spēja kontrolēt dusmas un sāpes, lai mierīgi paskaidrotu otram, ko tu jūti, kontrolēt dusmas un spēt izskaidrot problēmu, lai sarunu partneris to saprastu. Tas viss liecina par psiholoģisko veselību.
Turpini lasīt nākamā lapā…